מאת: רמי היפש

מועצת רשות המים החליטה ביום חמישי לאשר את מפת השיוך החדשה של תאגידי המים. על פי ההחלטה, מספר התאגידים יצומצם מ-56 כיום ל-29, באמצעות מיזוגים לחברות אזוריות.

גם מודיעין מכבים-רעות תושפע מההחלטה שכן לפי המפה החדשה גם תושבי רמלה והסביבה יקבלו את שירותיהם מתאגיד מי מודיעין, שפועל ממודיעין.

במועצת רשות המים העלו את הנושא לשימוע ציבורי בתקווה שתהיה היענות מצד הרשויות המקומיות – אבל נראה שהתקווה הזאת שאפתנית מדי. רוב הרשויות המקומיות, בעיקר החזקות, מתנגדות לרעיון.

חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין מכבים רעות, שהוא גם יו"ר המרכז לשלטון מקומי, אמר כמה פעמים בישיבות מועצת העיר שהוא יפעל לטרפוד המהלך ושהוא לא מוכן שהשירות של התאגיד ייפגע.

צילום מסך מתוך פייסבוק

תאגידי המים התחילו לפעול ב-2010 וביטלו את 200 רשויות המים שפעלו ברשויות המקומיות. המעבר לתאגידים ייעל את ניצול המים בערים והתאגידים פעלו היטב בחידוש ושמירה על תשתית המים, הורידו את זרימת הביוב לנהרות והפחיתו את הפגיעה במי התהום. מצד שני הועלתה ביקורת על כך שעלות התאגידים התגלגלה לכיוון חשבון המים של התושבים.

ביולי 2019 נכנס לתוקפו חוק שחוקקה הכנסת לצמצום תאגידי המים מ-56 ל-11 אבל המהלך נתקל בקשיים בשל התנגדות הרשויות המקומיות.