צילומים: אסף פרץ, רשות העתיקות

מטמון מטבעות כסף נדיר, הכולל 16 מטבעות מסוף התקופה ההלניסטית, ובו שקלים וחצאי שקלים (טטרדכמות ודירדמות), נמצא בחפירות שהתקיימו לפני מספר שנים בחורבת אשון, לקראת הקמתה של שכונת מורשת במודיעין. המטבעות, שנטבעו בעיר צור, נושאים את דמותם של המלך אנטיוכוס ה-7 ושל אחיו -דמטריוס השני משנת 130 לפנה"ס.

המטמון הוא עדות מרתקת לכך שאחד מבני האחוזה, שחסך מהכנסותיו במשך חודשים, והיה צריך לעזוב את הבית מסיבה לא ידועה, הטמין את כספו בתקווה לשוב ולאסוף אותו, אך נראה שמזלו לא שפר עליו והוא לא חזר. "מרגש לחשוב שמטמון המטבעות חיכה יותר מ-2,000 שנה עד שחשפנו אותו" - סיפר אברהם טנדלר, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות.

צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות

בנוסף נמצאו מטבעות ברונזה רבים שטבעו השליטים החשמונאים, ועליהם שמות השליטים יהוחנן, יהודה, יהונתן ומתתיה עם התיאור: 'כהן גדול' ו'ראש חבר היהודים'. הממצאים מעידים כי האחוזה המשיכה לפעול לאורך התקופה הרומית הקדומה.

עוד נמצא בחפירה, רמז לכך שתושבי האחוזה השתתפו גם במרד הראשון נגד הרומאים, שפרץ בשנת 66 לספירה - על גבי מטבעות מתקופה זו שנחשפו באחוזה, מצוין התאריך "שנת שתים" למרד, וכן הסיסמה "חרות ציון". האחוזה המשיכה לפעול גם לאחר חורבן בית המקדש, בשנת 70 לספירה. "נראה, כי תושבי המקום לא התייאשו מהתקווה לעצמאות מרומא, והם התכוננו היטב ללחימה במסגרת מרד בר כוכבא", אומר טנדלר. "במהלך חפירת האחוזה ראינו איך לקראת המרד, מילאו תושבי האחוזה את שורת חדרי המגורים הצמודה לקיר החיצוני של המבנה באבנים גדולות, וכך יצרו חומה מבוצרת. כמו כן, גילינו מערכות מסתור שנחצבו בסלע -מתחת לרצפות בית האחוזה. מערכות אלו חיברו בעזרת מחילות בין בורות מים, בורות אחסון וחדרי מסתור. באחד משטחי החפירה הסמוכים נחשף מקווה טהרה מרשים ביופיו; כאשר העמקנו בחפירת המקווה, התגלה בפנינו פתח למערכת מסתור מסועפת, שבתוכה נמצאו ממצאים רבים מזמן מרד בר כוכבא."

מטמון המטבעות יוצג בקרוב במוזיאון "מורשת החשמונאים" במודיעין מכבים רעות