צילום: ארכיון | דוברות עיריית מודיעין מכבים רעות. למצולמים אין קשר לכתבה.

בחודש נובמבר הוצב בשדרה החדשה במרכז העיר (רחוב דם המכבים), פסנתר כנף אשר הוענק לעיריית מודיעין מכבים רעות ע"י מפעל הפיס, במסגרת פרויקט שנקרא "פסנתר רחוב". הפסנתר הוצב במקום להנאת התושבים ומתוך כוונה ליצור אירועי מוזיקה במקום, אך תושבי הבניינים הסמוכים מצאו עצמם סובלים מצלילים צורמים בכל שעות היממה.

עמית וערגת, זוג צעיר, הגיעו לעיר ולמע"ר לפני כשנה, אך בחודשים האחרונים הבינו שהמע"ר לא יהיה 'כמו רוטשילד בתל אביב' כפי שאמר להם המשכיר, אלא הרבה יותר דומה למגרש משחקים רעשני. לזוג הצעיר, כמו גם לתושבים רבים באזור, ברורה הכוונה הטובה של העירייה אולם כוונות לחוד ומציאות לחוד.


"הבניין שלנו צמוד לפסנתר אבל למרות שאנחנו מתגוררים בקומה הרביעית נשמע כאילו ה'נגנים' נמצאים ממש בתוך הבית. הווליום של הפסנתר גבוה במיוחד והבעיה המרכזית היא שלא מנגנים עליו פסנתרנים מקצוענים ואפילו לא חובבנים אלא ילדים ובני נוער שנהנים לדפוק עליו או להקליד בצורה צורמת ללא הפסקה, לפעמים בנוכחות ובעידוד ההורים". 


"למעט בין 14:00 - 16:00,  שעות המנוחה, ולאחר 23:00 בלילה, אין שום חוק שמונע מכל מי שמעוניין להגיע ולדפוק על הפסנתר", מספרת צליל,  אשר גרה אף היא באותו הבניין בו מתגוררות משפחות צעירות רבות, לרבות עם תינוקות וילדים קטנים.

מי שלא גר במע"ר יאמר, ובצדק, שהמקום מיועד בדיוק לזה – לבילוי, להווי, ליצירת חוויות, מוזיקה, אירועים ועוד. יש גם מי שהזכירה כי ראש העיר בעצמו הצהיר כי מי שלא אוהב רעש שלא יבוא לגור במע"ר -  אבל קשה להאמין שבעירייה חשבו שהכוונות למיזם תרבותי יתהפכו עליהם בצורה כזו.


לאור המצב, מצפים התושבים מהעירייה לפחות להכיר בכך שכוונותיהם לא צלחו ולהעביר את הפסנתר למקום בו לא מתגוררים כל כך הרבה תושבים – למשל בסמוך למרכז המוסיקה העתידי שם ככל הנראה הוא אמור היה להיות ממוקם מלכתחילה, ואם לא זאת, אז לפחות להוריד את הווליום באופן משמעותי. "פנינו למוקד 106 פעמים רבות", מציינים השכנים, "פנינו לפניות הציבור ופנינו גם באופן אישי למי שיכול להשפיע אבל בינתיים כלום. אנחנו תמיד נדחים בטענה שעל השקט צריך לשמור רק בשעות המנוחה", אבל מה זה אומר על שאר השעות, האם הן צריכות להיות שעות רעש?" 


"כרגע אני נאלץ לקום בבוקר בגלל 'הנגינה' ובסופי שבוע של מזג אויר נעים, אם אין גשם, מדובר בטרטור שאינו נפסק משמונה בבוקר עד אמצע הלילה. אם אנשים היו מנגנים, מילא. אבל לקום על הבוקר בצורה כזו אני לא מאחל לאף אחד... אני לא יודע מה יקרה כשהעסקים כאן יפתחו" אומר עמית.

"פשוט נורא" מוסיפה צליל "בתקופת הקורונה גם מתקהלים כאן אנשים ולפעמים מגיעים גם 'זמרים' ו- 'נגנים' נוספים. התזמורות והלהקות הגוררות אחריהן קהל בהחלט לא מיטיבות עם המצב.

מדוברות עיריית מודיעין מכבים רעות נמסר בתגובה: "כפי שנאמר לא פעם, אופיו של מרכז העסקים הראשי בדם המכבים הוא של מרכז עיר חי ותוסס 24 שעות 7 ימים בשבוע עם תרבות בילוי ופנאי ובנייני מגורים אשר חיים בתמהיל מיוחד זה, בדומה למרכזי ערים אחרים בארץ ובעולם. יש לציין כי בהמשך לפניות צלילי הפסנתר הוחלשו והנגינה מוגבלת בימים ראשון עד חמישי משעה 8:00 בבוקר עד 14:00 ומשעה 16:00 עד 22:00. ביום שישי, משעה 8:00 עד 14:00 ומשעה 16:00-18:00 וביום שבת, משעה 9:00 עד 14:00 ומשעה 16:00 עד 22:00."