מאת: רמי היפש

במוצאי שבת התברר לחיים ביבס שנשקלת אפשרות להטיל סגר על מודיעין כמו זה שהוטל על בני ברק. ראש עיריית מודיעין מכבים רעות התחיל ביום ראשון במסע שכנועים מהיר שהוריד את העניין מסדר היום.

"הנתונים של מודיעין הם של מספר חולים בינוני", הסביר ביבס את הרצון להכניס את תושבי מודיעין להסגר. מודיעין אכן היתה במוקד ההתפרצות לפני כמה שבועות, בעיקר בשכונת אבני חן (קייזר) אך לפי ביבס, מאז הדברים בשליטה: "אחרי מה שקרה באבני חן בעקבות סעודת הפורים והפורימון הכנסנו אלפים לבידוד. לפי שלושה שבועות היו 6,182 מבודדים. אבל בנינו תוכנה ייעודית שלוקחת כל יום את מספר החולים ומספר המבודדים. אנחנו כיום עם 279 מבודדים בלבד – ירידה של 95% במספר המבודדים. המטרה שלנו היא להגיע לנקודת האפס מבחינת המבודדים והתמקדות בחולים המאומתים".

במודיעין יש נכון להיום 103 חולים מאומתים. מספר שכנראה הפחיד את משרד הבריאות. "כשהתחלנו להתמודד עם המגפה התחלנו לבדל את המבודדים, להקים חמ"ל עירוני שבודק הכל והדבר השלישי והמשמעותי היה הקמת מרכז בדיקות קורונה בעיר. בממוצע, יש חולה מאומת אחד לכל 63 בדיקות ולנו יש כיום 103 חולים בקורונה שמהם 18 כבר החלימו. הבדיקות בעיר העלו באופן טבעי את מספר החולים המאומתים, אבל גם ביצענו במודיעין פי ארבעה בדיקות מכל רשות מקומית אחרת. הנתון הזה הדאיג את משרד הבריאות, אבל אחרי שדיברתי עם ראש הממשלה ומנכ"ל משרד הבריאות, הם הבינו את המצב".


ביבס זוכה לשיתוף פעולה מהתושבים. "מודיעין נמצאת כבר שבועיים במקום הראשון במדד התנהגות התושבים שהונהג על ידי 100 רשויות מקומיות. מבחינת ההתנהגות של התושבים והטיפול בהם אנחנו במצב טוב. אנחנו בשליטה בכל הקשור לחולים יודעים מי חולה ומי הבריא. מי מחכה לבדיקה ראשונה ומי לבדיקה שנייה".


מסייר בעיר

שיטת הניהול תשתנה

סדר היום של ביבס הרבה יותר אינטנסיבי מאז תחילת המשבר. "אני עובד הרבה יותר מיום רגיל. אין שיחות חולין. אני מנהל ישיבות ענייניות לפי הסדר, שיחות זום ענייניות. זה לקח מרכזי שיהיה גם בעתיד. שיטת הניהול תשתנה, היעילות תהיה טובה יותר. הקמתי חמ"ל מקומי וחמ"ל של שלטון מקומי. עובדים דרך כל המערכות, גם הטכנולוגיות. אנחנו נמצאים במצב שבו אנחנו ממקסמים את כל התהליכים".

אתה  גם יו"ר המרכז לשלטון מקומי. ראשי הרשויות טוענים לכך שהם לא מקבלים מספיק נתונים ממשרדי הממשלה.

"אנחנו עובדים מצוין עם משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד הבריאות. אבל עקב אכילס נמצא בקבלת הנתונים. אם כל הרשויות היו מקבלות נתונים ישירות, היינו יכולים לבודד יותר אנשים ומי שבריא להוציא החוצה. משרד הבריאות הבין את העניין והעביר את הנתונים למשרד הפנים. משרד הפנים רצה להעביר את הנתונים אלינו, אבל משרד המשפטים עצר זאת. אני חושב שהביורוקרטיה והמשפטיזציה בשעת חירום מיותרת לחלוטין, אילו ראשי הרשויות היו יודעים מראש על החולה שעלה על האוטובוס לירושלים אפשר היה להוריד אותו מוקדם יותר ולא להכניס עוד אנשים לבידוד. הרשויות המקומיות היו יכולות להיות משולש כוח בטיפול בחולים, אימות החולים וטיפול בהם וסיוע להם. ולהגיע גם לנקודת הבריאות המקסימלית ביותר".


פסח בפתח ועובדי עיריית מודיעין החיוניים שנותרו בעבודתם, כ-30%,  מכינים את העיר לחג. "העיר עובדת באופן מלא. יש עלייה של 30% בנושאי הניקיון והתברואה. כל העיר כמעט נמצאת בבית. יש לנו הרבה עובדים חיוניים שנמצאים בחוץ כדי שהעיר תהיה נקייה לחג ובמהלכו. יש לנו  שיתוף פעולה מצוין עם תחנת משטרת מודיעין. כולל ביני למפקד התחנה, מנהל אגף הביטחון ועם המתנדבים השונים. שיתוף פעולה שיש להתגאות בו ושימשיך בעתיד".


שיתוף פעולה דומה קורה גם במועצה שערכה את הישיבה החודשית בזום. "רובם המוחלט של חברי המועצה נוהגים באחריות כלפי התפקידים שלהם וכלפי התושבים", אומר ביבס, "והישיבה התנהלה באותו רוח של דברים. ישיבה שכיבדה את פעילות המועצה".

ניהול מרחוק - ישיבת מועצה בזום

ביטול אירועי התרבות בעיר כמו העדלאידע או הופעות יום העצמאות הובילו לשאלות של תושבים, האם התקציב שנחסך משם יועבר לעזרה לבעלי עסקים בעיר. "נעשה סדר בעניין הזה", מצנן ביבס את הניסיונות האלה. "כל אירועי יום העצמאות ומה שנלווה לזה עברו לתוספת שהכנסנו בנושא הניקיון, האשפה ועוד. העירייה תצטרך להתכנס  ולעשות קיצוץ בהרבה דברים ונעשה זאת. אם מישהו חושב שכסף מחליף כסף זה לא נכון, אומר ביבס ומוסיף - "לפני החג תעבור משאית עם זמרים כדי לשמח את התושבים".

יש תוכנית לסייע לעסקים שנאלצו להיסגר בגלל הקורונה?

"יש תוכנית שמתגבשת עם משרד האוצר, משרד הפנים ומשרד ראש הממשלה. תוכנית שתפטור שלושה חודשים מארנונה. לא מדובר במרכולים, בנקים, חברות ביטוח וסופרים, אלא רק כאלה שיוגדרו על פי הסיווגים המוגדרים. מדובר על פטור מהחודשים מארס, אפריל ומאי. הדבר ייתן ראש שקט ורווחה לעסקים הקטנים שלא עובדים עד לסוף אפריל תחילת מאי, בתקווה שאז הם יוכלו לחזור לעבוד".

מתי לדעתך אפשר יהיה לחזור לשגרה?

"זה יהיה בהדרגה. אני מניח שזה יתחיל אחרי פסח ויימשך עד סוף מאי תחילת יוני. הדבר יהיה בשלבים, כשבתחילה קודם כל מערכת החינוך תחזור. הרעיון הוא להקל אבל בהדרגתיות ותוך שמירה על ההנחיות. אם לא ישמרו תהיה אכיפה. רק ביום ראשון נתנו 17 קנסות וקנסות יינתנו לכל מי שמפר את ההוראות כי הוא מסכן את עצמו ואת הסובבים אותו".

ואיך נצא מהמשבר הזה?

"נצא אחרים, עם תפיסות ותובנות אחרות לגמרי. אני מאמין שבסופו של דבר זה יביא לשינויים מבורכים. תהיה יותר התכנסות וצניעות של המערכות. נוצרה גם ההבנה שיותר מדי העמסנו על הכדור שאנחנו חיים עליו. לקחנו ממנו יותר מדי חמצן. תהיה תפיסת ניהול חדשה, הטכנולוגיה תהיה משמעותית יותר. הכל הולך להשתנות ביום שאחרי".

"הטכנולוגיה משמעותית יותר, שיטת הניהול תשתנה" | ראש העיר

מה שכבר משתנה הוא ההכנות לפסח של משפחת ביבס

"אנחנו עושים תמיד את הפסח בבית שאן עם אמא שלי. אני והרבה מהאחים שלי", הוא אומר. "אבל אין מה לעשות, הפסח הזה אנחנו נהיה בבית. אני מקווה שאחד מהילדים ייצא מהצבא ויהיה אתנו בליל הסדר. זה יהיה פסח בזום. כל אחד מהמשפחה יהיה במקום שלו, נתחלק בהגדה והכל יהיה בסדר".

חיים ביבס ואימו. בפסח השנה נפגשים רק ב'זום' | צילום מסך מתוך פייסבוק

מכין כבר את כל המאכלים לפסח?

"אין כזה דבר לדעת להכין הכל לבד. יש תמיד את המאכל שרק אמא שלך יכולה להכין. אבל היא לימדה אותנו את שאר הדברים. נהיה הכי קרובים למקור וזה גם הזמן להתגעגע למקור".


ברכת ראש העיר לתושבים: "אני רוצה לאחל חג שמח לכל תושבי מודיעין מכבים רעות. השנה  נחגוג את החג בצורה שונה ואני רוצה להודות לכולם, בעיקר לעובדים שדואגים לכך, מהמוקד ועד החמ"ל. כולי תקווה שנגיע לשגרה ונהפוך את העיר שוב למובילה. נקווה שחג האביב ייתן לנו בשורות טובות ומשמחות ובעיקר יותר משפחתיות ופחות התקהלות. כך נהיה כולנו מוכנים לקראת היציאה מעבדות לחירות ולבריאות".