מאת: גיא גפן

הפלונטר הפוליטי מעולם לא היה סבוך יותר, וכאשר פני המדינה לסבב בחירות נוסף, שלישי במספר, מעניין היה לשמוע את קולם של תושבי מודיעין - האם לדעתם יש אפשרות לצאת מהסבך ולאן פנינו מועדות.

התחושה הכללית שקיבלנו מהרחוב היא שקצה נפשם של תושבי העיר מהליכה לקלפי. במודיעין מכבים רעות כמו במדינה כולה, הלך הרוח הוא שמה שהיה הוא שיהיה.

היטיב לנסח את המצב יוסי אביבי, פעיל חברתי ואיש הייטק, שהוא וחבריו עמלו במשך שנה על תוכנית להקלה על עומסי התחבורה: "חוסר יציבות שלטונית אף פעם לא טוב, כל החלטה נבחנת בראייה ציבורית, האם התקבלה בגלל הבחירות או בגלל צורך אמיתי. ממשלת מעבר חסומה ביצירת תוכניות אסטרטגיות והדבר ניכר היטב ספציפית בתוכנית התחבורה המקיפה שהגשנו. בגלל החשש שיהיו בחירות ומשם שוב תקופת המתנה הגשנו תוכנית  מצומצמת חדשה הכוללת רק שימוש יעיל יותר במשאבים קיימים. אם תמומש התוכנית המצומצמת לפי הצפי תגדל כמות הנוסעים בתח"צ בכ- 10-15 אחוז ולא בכ- 20-25 אחוז כפי שתוכנן בתוכנית הגדולה".

חיה, תושבת העיר, משוכנעת כי ההליכה לבחירות אינה הפיתרון המיוחל: "אני חושבת שבחירות נוספות זה גרוע, זה תוקע את כל המדינה והתוצאה תהיה זהה ממילא. רק אם תהיה ממשלת אחדות זה יכול לעבוד. במצב הנוכחי אין תקציבים ולא ומועברים כספים לשום מקום. אני בהחלט נגד בחירות נוספות".

מיכל, תושבת רחוב עמק איילון במודיעין, הייתה נחרצת: "בחירות נוספות זה רע מאוד, הספיק לנו. בכל מקרה יש איזון בין הגושים והתוצאה תהיה זהה, למה צריך להוציא כל כך הרבה כסף? " עוד טוענת מיכל, כי הפיתרון למצב הוא אותו פיתרון שהציע בנימין נתניהו, שבו יכהן כראש ממשלה חצי שנה. "בין כה הוא יישאר כראש ממשלה בחצי שנה הקרובה, אז ברגע שיסיים את התקופה גנץ ייכנס לראשות הממשלה וזה ימנע בחירות".

אלי, תושב שכונת הנביאים: "אני נגד בחירות חדשות, אבל אני גם נגד לתת לביבי להיות ראש ממשלה ראשון, אז יש קצת קונפליקט. אין שום סיבה שהוא יכהן חצי שנה אלא אם הוא רוצה להגיע למשפט כראש ממשלה. אני חושב שבחירות נוספות זו הוצאה מיותרת, אפשר להגיע לממשלת אחדות ללא ביבי, הוא לא יכול לשמש כראש ממשלה".

ברמה המקומית, גורס אלי, כי מדובר ביום שבתון שאין בו צורך ואינו תורם: "אפשר היה לעשות חצי יום שבתון, שהבחירות יתחילו אחרי סגירת בתי הספר.

בכחול לבן משוכנעים בכוחם

שני ראשי המחנות הפוליטיים המובילים במודיעין לא היססו אף הם להביע את דעתם. ראשי כחול-לבן במודיעין, שרית הנדקנופף וולדימיר בליאק אומרים: "בחירות מועד ג' זה רעיון רע ומזיק למדינת ישראל ולכלכלת ישראל ולמיטב ידיעתי סיעת כחול לבן בכנסת עושה את מיטב המאמצים על מנת למנוע אותן, אך אם ייגזר עלינו שוב ללכת לבחירות בעיר, נלך על הניצחון בכל הכח ונביס את הליכוד, כפי שעשינו בפעמיים הקודמות השנה".

ולדימיר בליאק ושרית הנדקנופף

יושב ראש סיעת כחול-לבן במודיעין משוכנע כי יש השלכות לתקיעות הפוליטית גם ברמה המקומית: "בכל מקום יש השפעה כתוצאה מהמצב. הרבה פרויקטים תקועים".

מנגד, יו"ר הליכוד במודיעין, שמעון גואטה, גורס כי יש ללכת לאחדות במצב הנוכחי: "בחירות כרגע לא טובות לאף אחת מהמפלגות וכולן יאבדו מנדטים. אני לא חושש לכוחנו, תמיד הסקרים ניבאו לנו פחות וזכינו בעוד כ-3 עד 4 מנדטים יותר. להערכתי כלום לא ישתנה והגושים יישארו דומים".

שמעון גואטה

מה הפיתרון לדעתך?

"כולם צריכים לרדת מהעץ ולוותר על הרבה אגו. כתושב וכאזרח במדינה אני אומר - עייפנו, מספיק. חייבים ממשלת אחדות לאחד את השורות ואת הקרע בעם".

אתה רואה תסריט של ממשלת אחדות כשנתניהו תחת כתב אישום?

"בנימין נתניהו הוא כרגע יו"ר תנועת הליכוד וגם אם יהיו פריימריז הוא יישאר להערכתי יו"ר הליכוד. הוא עדיין בחזקת חף מפשע ויכול לצאת זכאי. לדעתי לא קיבלו את מתווה הנשיא משיקולי אגו".

יו"ר הליכוד וחבר מועצת העיר לא חושש למעמדה של מודיעין: "אנחנו במצב הרבה יותר טוב מערים אחרות שזקוקות למענקי איזון ,עבדנו קשה להביא את מודיעין למצב הטוב שהיא נמצאת בו", אמר גואטה.