לראשונה, ניתנת לתושבי מודיעין האפשרות להגיש בקשה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, להרחיב את דירתם.

למודיעין יש שכונות חדשות שנבנות בקצב מהיר, אבל גם שכונות ותיקות יותר כמו הפרחים ושכונת משואה שנבנו בתחילת הדרך. תושבים רבים הגיעו למודיעין כזוגות צעירים או משפחות צעירות, כאשר במהלך השנים הזוגות הצעירים שהגיעו אז ל"עיר העתיד" הקימו משפחות, התרחבו וניסו גם להרחיב את תחום המחיה שלהם. חלקם עברו לערים אחרות או לשכונות חדשות יותר בעיר וחלק ביקשו להרחיב את הדירות שלהם, לא תמיד  בצורה חוקית.

עד לאחרונה, מי שרצה להרחיב את ביתו היה צריך לפנות לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, זאת מכיוון שברוב הבתים במודיעין נוצלו זכויות הבנייה עד תום ע"י הקבלנים שבנו אותם. התהליך ארך לעתים שנים ולא תמיד קיבלו המבקשים אישור לבקשתם.

כעת, אישרה העירייה תוכנית חדשה להרחבות בנייה ותוספות בינוי בשכונות הוותיקות של העיר. התוכנית מאפשרת מסגרת תכנונית מהירה ושקופה לתוספות בנייה בהתאם לצורכי האוכלוסייה, כך למשל תאפשר התוכנית הוספת חדרים על גגות המבנים וניצול חללים כלואים, בהתאם להוראות שבתוכנית. על פי התוכנית החדשה, יוכלו בעלי דירות העומדים בקריטריונים מסויימים- אותם תפרסם העירייה בקרוב, להגיש באופן עצמאי בקשה להיתר ונספח אדריכלי לאישור הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ללא צורך בהגשת בקשה לשינוי התב"ע (תכנית בניין עיר). התכנית חלה על כל שכונות מודיעין המאוכלסות היום (מלבד מכבים ורעות) כאשר מדובר על מבנים בני לפחות שנתיים מיום אכלוס המבנה שבתחומו.

מהעירייה ביקשו להדגיש כי התכנית אינה מוסיפה יחידות דיור וכי לא כל יחידת דיור בעיר ניתנת להרחבה במסגרתה. התכנית מחלקת את העיר לטיפוסי בינוי שקיימים בה: צמוד קרקע, צמוד קרקע טורי, גן-גג, "רגיל", עמק, פינתי, מדורג, קשתי-"כתר" ורב קומות. התכנית מפרטת עבור כל טיפוס את מגוון ההרחבות המותרות בו. מסמכי התכנית יפורסמו באתר העירייה בשבועות הקרובים.