שלמה פסי, ממלא מקום ראש העיריה במודיעין משמש קרוב לעשור כמספר שתיים של חיים ביבס. ראש העיר שומר לו אמונים במשך שנים על כך שהביא את תמיכתם של תושבי רעות. את כל הפעילות הציבורית וניהול התיקים שהופקד עליהם מבצע פסי ממשרדו הקטן והצנוע במועצה, את התפקידים והקריירה הצבאית המפוארת, השיג פסי באופן שונה, ללא מלחמות וללא מאבקי תפקידים.

"לא הייתי צריך להילחם על תפקידים במהלך חיי, פשוט בכל פעם פנו אליי והציעו לי תפקידים וקידום", אומר פסי שמנהל כמה תיקים מתוך משרד קטן וצנוע במועצה. פסי ניהל  קריירה צבאית במשך כ- 29 שנים ופרש בדרגת תת-אלוף, לאחר מכן מילא תפקידי ניהול בתעשייה האזרחית וחוזר בזמנו על ידי חיים ביבס כדי להיות מספר שתיים שלו. פסי מדגיש שכל העשייה שלו מגיעה בזכות אלו שמבינים את הכישורים שלו.


"לא הייתי צריך להילחם על תפקידים במהלך חיי, פשוט בכל פעם פנו אליי והציעו לי תפקידים וקידום" 


ייתכן כי זו הסיבה שפסי מעדיף להשאיר את המריבה על זהות סגני ראש העיר בשכר לאילן בן סעדון, מויש לוי ומיכאל חרל"פ (שני האחרונים חצי קדנציה כל אחד). הוא מסתפק בלהחליף את ביבס כשזה נמצא בחו"ל כפי שהיה בשבוע שעבר, כשביבס נעדר לרגל אירועי יום השואה.

הרומן בין פסי לביבס התחיל דווקא ברגעי המשבר בין תושבי מכבים ורעות לאלה של מודיעין. פסי, הגיע לרעות ב-1993. "חבר שלי לצבא ביקש ממני לעבור לרעות. לא רציתי את זה בהתחלה. לא הייתי בטוח שאשתי תסכים לעבור לשם, התעניינו בעבר בפרויקט של הצבא ביבנה, אך אשתי סירבה. אך הוא לא ויתר ובשבת אחת הגענו לראות את היישוב שהיה עדיין בבנייה, בדרך חזרה אשתי אמרה שהמקום נראה לה ועברנו לרעות".


"בשבת אחת הגענו לראות את היישוב שהיה עדיין בבנייה ובדרך חזרה אשתי אמרה שהמקום נראה לה ועברנו לרעות".


אחרי המעבר, נכנס פסי גם לתוך העשייה ברעות והיה בעמותת נאות רעות שתפקידה היה לדאוג ליישוב ולתפעולו. לאחר מכן התקיים איחוד עם מכבים וב-2003 הוחלט על האיחוד עם מודיעין. פסי היה בין הגורמים המיליטנטים שהתנגדו לאיחוד. הם הופיעו והפריעו לישיבות המועצה, ואף הבעירו צמיגים. "בדיעבד, האיחוד הציל את מכבים ורעות, אבל אז לא היינו מוכנים לקבל זאת. מתוך ההחלטה על איחוד הרשויות רק שתיים נותרו – אנחנו ויהוד עם נווה מונוסון שנעשה בהסכמה. אצלנו היתה התנגדות קשה ואני הייתי בין המובילים שלה. בשלב מסוים משה ספקטור, ראש העירייה דאז, ביקש שנציגים מהעירייה וממכבים-רעות יישבו וילבנו דברים".

ספקטור שלח לישיבה את ביבס, חבר מועצה צעיר ואמביציוזי."התחלנו להיפגש, ביבס בא עם נכונות לשמוע את הצד שלנו, אבל גם הגן על האינטרסים של מודיעין. בסופו של דבר הגענו להסכמות ובדרך גם גיליתי את היכולות של ביבס".


ביבס בא עם נכונות לשמוע את הצד שלנו, אבל גם הגן על האינטרסים של מודיעין. בסופו של דבר הגענו להסכמות ובדרך גם גיליתי את היכולות של ביבס".


מהטכניון לקצונה

לפני שנחזור לירח הדבש עם ביבס, קצת היסטוריה : פסי בן ה-72 עלה לישראל מבולגריה בגיל 3, שנה אחרי שהמדינה הוקמה. המשפחה התמקמה בעיר לוד. "מקום טוב לגדול בו". פסי הצטיין בלימודים ועבר מבדקים לקורס טייס, אך ההורים לא התלהבו כל כך. "היה בינינו הסכם. אם לא לוקחים אותי לעתודה אקדמאית, אני הולך לקורס טייס", נזכר פסי. "ביום האחרון של הטירונות היו אוטובוסים. כל אחד למקום אחר. אני הייתי היחיד שיצא עם האוטובוס לטכניון".

כך הגיע פסי ב-1964 לצבא, לארבע שנים שנעו בין לימודים אינטנסיביים בטכניון, יחד עם קורסים בצבא ומעבר לקצונה. במלחמת ששת הימים הוא גויס לעזור באיזור כפר סבא וקלקיליה ואחרי שסיים כעבור שנה את הלימודים בהצטיינות, הוצב בחיל החימוש. "מי שקיבל אותי היה ישראל טילן. האיש המבריק ביותר שהכרתי בצבא ומי שהיה הוגה טנק המרכבה. יותר מטליק, אלוף ישראל טל, שנחשב לאבי טנק המרכבה. הגעתי לבסיס והוא אומר לי שיש בעיה במנוע שהוא חייב לפתור ושאני אמור להגיע עם פתרון. הקצין הממונה עלי היה הכדורסלן תנחום כהן מינץ. טילן ביקש ממני לקרוא ספר ולפתור בעיה. לא הבנתי מה הוא רוצה ממני. אני ותני חזרנו אליו מאוחר והוא אמר לי 'יש לי את הציונים שלך למדת תרמו-דינמיקה, תחשוב ותפתור את הבעיה'. הבנתי מה הוא ביקש ופתרתי את זה. הוא רצה אותי מאוד, אפילו עשה שביתת שבת במטכ"ל כשרצו לקחת אותי למחלקה אחרת".


"ביום האחרון של הטירונות היו אוטובוסים. כל אחד למקום אחר. אני הייתי היחיד שיצא עם האוטובוס לטכניון".


כאן התחילה קריירה צבאית ענפה שבמסגרתה פתר פסי בעיות מכניות שונות. מצא פתרון פשוט לטנק שרצו להשבית אותו כי היה "משוגע" ופסי הבחין כי צינור שנמצא ליד הרדיאטור גורם לתקלות. הוא המשיך עם הפעילות העצמאית ואף הוביל לפיתוח של מנוע חדשני שכמעט הוביל לפיטוריו על ידי האלוף טל. "הוא קרא לי לשיחה ביום שישי בצהריים וצעק עלי שאנחנו בושה לצה"ל ומבזבזים כספי ציבור ושנפוטר ביום ראשון". זה לא קרה מכיוון שבאותו יום הגיע מנכ"ל החברה האמריקאית שייצרה את המנוע המקורי ששיבח את הקצינים שהצליחו לייצר מנוע בעלות זולה יותר מזאת שבחברה ציפו לה.

פסי עזב את הצבא בדרגת תת-אלוף. "רציתי ללמוד מינהל עסקים באוניברסיטה. כבר נרשמתי בתל אביב וקיבלתי טלפון ממנכ"ל קבוצת 'כלל תעשיות' שביקש להיפגש אתי. נפגשתי אתו והוא אמר לי שבקבוצה אוכל לקבל ניסיון בניהול יותר מכל אוניברסיטה והצטרפתי". פסי עבר לכלל תעשיות וביצע שם כמה תפקידי ניהול, כולל מנכ"ל אורדן מתכת בנתניה שאותו הוביל ממשבר להצלחה.

"הבאתי לביבס את רעות"

פסי טוען שאין לו שאיפות פוליטיות. "לא חשבתי להיות במועצה, אבל לפני הבחירות ב-2008 ביקש ביבס להיפגש אתי", נזכר פסי. "הוא אמר לי שהוא חייב אותי ברשימה שלו כי אחרת הוא עלול להפסיד בבחירות. אמרתי לו שאני לא רוצה להיות במועצה, אבל הוא התעקש. אמרתי שאני מוכן לסגור את הרשימה. הוא לא ויתר ואשתי הציעה שאהיה מספר ארבע שלו".


פסי לא יודע אם ירוץ למועצה הקרובה, זה תלוי בביבס. "אמרתי לחיים שאני מוכן לא לרוץ או להיות במקום אחר ברשימה, אבל זה תלוי בו ואם הוא ירצה אותי אהיה לצדו".


זה לא סיפק את ביבס. הבחירות ב-2008 היו סוערות. לא מעט מועמדים ניסו לרשת את ספקטור והמועמדים המובילים היו ביבס ואמנון מרחב. מרחב נהנה מיתרון עצום במכבים וברעות וביבס הבין שהוא חייב למצוא מישהו מהנהגת היישובים כדי לחסום את יריבו. "חיים שוב ביקש להיפגש אתי והגיע אלי הביתה. הוא אמר לי שרעות ומכבים הם לשון המאזניים ורק אם אהיה מספר שתיים שלו הוא ינצח בבחירות. לקח זמן, אבל בסוף הסכמתי ובאמת הצלחנו לשנות את התמונה כי בהתחלה רעות ומכבים היו שלו, והבאתי לביבס את רעות".

בתמורה מינה ביבס את פסי לממלא מקומו במועצה. הוא מילא את התפקיד בהתנדבות. גם במועצה הנוכחית הוא שמר על המקום השני ברשימה ומילא את תפקיד סגן ראש העיר וממלא המקום ללא שכר. "אני לא מחפש את זה, התפקידים מחפשים אותי", הוא אומר.

לפסי תיקים רבים. הוא מחזיק תיק רובע מכבים-רעות ותיק הגמלאים, יו"ר סחלבים ועירוני מודיעין. על הקיר בחדרו הקטן ישנם ציורים שהעניקה לה אמנית בת 101 שהוא התפעל מציוריה. הוא עמוס בטלפונים ונע בין פגישות וניסיונות לתקן דברים. התיקיות במחשב שלו מסודרות כמו בצבא ויש בהן נתונים כמו מה היעדים של עירוני מודיעין. "זאת קבוצה עירונית והמטרה היא שבני העיר ישחקו בה. יש השוואה בין העונות וברוב הפרמטרים, בעיקר בנוער יש התקדמות" ובניסיונות לפתור בעיות בסחלבים. "אין לנו מספיק סייעות". ובמסע אחרי מכבי תל אביב כדורסל, שאותה הוא אוהד במשך שנים.


התיקיות במחשב שלו מסודרות כמו בצבא ויש בהן נתונים כמו מה היעדים של עירוני מודיעין


פסי לא יודע אם ירוץ למועצה הקרובה, זה תלוי בביבס. "אמרתי לחיים שאני מוכן לא לרוץ או להיות במקום אחר ברשימה, אבל זה תלוי בו ואם הוא ירצה אותי אהיה לצדו".

אין כרגע מועמד לראשות העיר חוץ מביבס. זה טוב?

"זה רע מאוד. זה עלול להוביל לכך שאנשים רבים לא יבואו להצביע וגם המועמדים למועצה ינסו לנצל זאת ולהגיד שהם תומכים בביבס ולכן אפשר להצביע להם. אנחנו צריכים לשמור על הכוח שלנו במועצה ואני מקווה זה יקרה".