מאת: חלי וינשטיין / צילומים: פרטי 

מה מביא אשת היי טק מהמשרד ושעות העבודה המרובות אל פעילות קהילתית למען הטבע ואיכות הסביבה? כנראה שמשהו בזכרונות הילדות אי שם בעמק נחרט ונשאר והפך עם הזמן לגעגוע. את הגעגוע והאהבה לטבע זיהה ראש העיר חיים ביבס בורד גל בחרי והציע לה לטפל בתיק איכות הסביבה. מאז עברו שמונה שנים ויש לה כבר טנא ענקי ומלא בהצלחות ופעילויות מבורכות למען עולם יפה וטוב יותר. 

100 מילה על המרואיינת

ורד גל בחרי, 42, גרושה ואם לשוהם בן ה-8, שילדותה בעמק זכורה לה כמלאת טבע ונופים, הגיעה למודיעין לפני כשמונה שנים מרמת-גן. גם היא לא תיארה לעצמה איזה שינוי המעבר הזה עומד לחולל בחייה אך בשנת 2013, לאחר שליוותה את חיים ביבס בקמפיין הבחירות, היא קיבלה הצעה להמשיך ולפעול למען הקהילה ואיכות הסביבה בעיר. "זו היתה הפתעה גדולה מאוד בשבילי, לא הגעתי בכלל מהתחום ולא ידעתי במה אני יכולה להועיל, אבל כמי שתמיד אוהבת ללמוד דברים חדשים, הבנתי שזה אתגר שאני צריכה לקחת והיום אני מאוד שמחה על ההחלטה".

- היתה התלבטות אם להיכנס לזה בכלל?

כן, כמובן שהיתה התלבטות כי לא ידעתי לקראת מה אני הולכת, ועם 10 שנות עבודה בעולם ההיי טק, גם לא באמת הבנתי מה אני יכולה לתרום אבל היום אני רואה כמה הפעילות הזו חשובה לעיר, כמה היא ממלאת אותי באופן אישי ואיך שני העולמות המקצועיים שלי, שונים ככל שיהיו, מתחברים יחד. הטכנולוגיה מאפשרת לנו המון דברים יפים בתחום הסביבה ועוזרת לנו לשמור על הטבע וזה המסר שאני גם מעבירה לילדי הגן והתלמידים.  

- ילדים מתחברים לנושא איכות הסביבה בקלות?

בוודאי. זו תכנית מדהימה שפועלת זו השנה השניה, בה אני מביאה לילדים פעילות בנושא איכות הסביבה דרך עולם התוכן שלהם. כך למשל באמצעות משחקים אינטראקטיביים הילדים מתחברים לנושא המרכזי ומשתלבים בו כי זה מגיע בכלים שהם מכירים. כך כל המסרים נקלטים וזה עובד מצוין.

- היו הרבה ילדים ומשפחות גם בסוף השבוע הירוק שארגנתם בחודש שעבר

נכון, פרויקט סוף שבוע ירוק  זו יוזמה שהתחילה אצלנו בשנה שעברה. אז זה פעל בפורמט של שבוע איכות הסביבה, כפי שיש בהרבה ערים אחרות בארץ, ואכן גייסנו תקציב, קיבלנו אישור מראש העיר ויצאנו לדרך עם מגוון של רעיונות ופעילויות להעלאת המודעות לאיכות הסביבה וחיים יפים יותר. היה לנו חשוב שזה יעבור לא בדרך של הרצאות או שיעורים אלא באמצעות חוויות קהילתיות לילדים, הורים, מבוגרים ואף לגיל השלישי, כך שכולם ייוכלו להתחבר לתכנים וההיענות מצד התושבים היתה מדהימה.

- ואיך זה התבצע השנה?

בעקבות ההצלחה של שנה שעברה החלטנו השנה ללכת על סופ"ש ארוך ולא על שבוע שלם. עבדתי עם מפיקת האירועים סיגי חכמתי ויצרנו קונספט של חוויות מתוך הקיים בעיר והעלנו תכנית מדהימה וייחודית. לשמחתנו יש לנו ראש עיר שברגע שהוא רואה תכנית מלאה בתובנות ובתרומה לקהילה הוא מתגייס ועושה הכל למען השגת המטרה. היה לנו חשוב לדבר אל כל שכבות הגיל ולהביא את נושא הטבע ואיכות הסביבה דרך חוויות. לשם כך יצרנו מערך של סדנאות, פעילויות, מוסיקה בטבע ועוד כך שכל המוטיבים השתלבו יחד והיה באמת מדהים והתגובות היו נפלאות.

- ספרי מה היה מיוחד השנה?

היתה למשל סדנת מרקים על בסיס תוצרי הטבע עם השף דרור אלמוג תושב העיר. התושבים נהנו מאוד, חוו, בדקו, טעמו והתנסו ואפילו שאלו למה כל חודש לא עושים כזו פעילות. בשישי בבוקר קיימנו במרכז לב רעות בשיתוף עם הנהלת המרכז, בין הצמחייה הטבעית והעצים, לרקע צלילי מוסיקה ישראלית שורשית, מפגש של דוכני יצירה מחומרים ממוחזרים. אפילו אני, שכבר ארבע שנים פועלת בתחום, הופתעתי לגלות כמה דברים אפשר לעשות בטבע ומתוצריו וכמה יצירתיות יש סביבנו. היתה אוירה מדהימה וסיגי ידעה להתאים את המיקום לאירוע כך שקיבלנו מן קומפלקס קסום שעטוף בעצים בטבע, מוסיקה ויצירה בשילוב במזג אויר נפלא. בשבת בבוקר סגרנו את האירוע עם הפנינג לכל המשפחה בפארק הדגים, עם שלל סדנאות  ידע וחוויה שאפשרו ללמוד לעומק את המשמעות של אשמור עליך ותשמור עלי, כלומר מה הטבע נותן לנו ואיך אנחנו יכולים לשמור עליו. היה לי כייף גדול להסתובב בין התושבים ולראות את ההתעניינות והלמידה וההכלה, כך שמבחינתי השגנו את המטרה שהצבנו לעצמנו.

- איך הפעילות הקהילתית שלך משפיעה על החיים המקצועיים והאישיים שלך?

נכון שזה בא על חשבון דברים אחרים מפני שיש לנו רק 24 שעות ביממה אבל היום אני שלמה עם זה. אני לא מרגישה שאני מוותרת על דברים אחרים אלא משלבת ביניהם וכייף לי לקבל את הפרגון מהתושבים, להיות בתקשורת מתמדת איתם ולראות כמה הפעילות הזו חיונית וזה נפלא.

- מה מרגש אותך?

המון דברים מרגשים אותי. הילד שלי מאוד מרגש אותי ואני לומדת ממנו הרבה, הוא מפתיע אותי עם דברים חדשים, אם זו אפליקציה או פיצ'ר שלא הכרתי וזה כייף. בתחום המקצועי אני נרגשת מהפרגון של התושבים ונהנית להיות באינטראקציה איתם, גם אם לפעמים יש טענות או תלונות, זה בסדר כי אפשר לקחת את זה למקום אחר,לשפר ולקבל רעיונות וזה מה שחשוב.

- מה את הכי אוהבת בעיר?

וואו, אוהבת המון דברים בעיר. בגלל המעורבות שלי אני חשופה להרבה דברים ורואה כמה דברים חשובים קורים פה. נקודה חזקה מאוד ולא מובנת מאליה זו הקהילה התומכת שיש בעיר ואפשר לראות את זה בפוסט פשוט של רעיון שהופך לפרויקט עירוני והתושבים מדהימים אותי בכל פעם מחדש, איך מדבר הכי קטן זה הופך למשהו גדול וכייף להיות משהו מדבר כזה מקהילה כזו.

- מה מרגיז אותך?

לרוב אני לא מתרגזת. אני מאוד משתדלת להיות פתוחה בראש גם לדברים שאני לא מכירה או לא מתחברת אליהם ולכן אני לא לוקחת את זה למקום של להתרגז או למקום לא טוב אלא להיפך.  

- מה הדבר הראשון שאת עושה בבוקר?

שמה מוסיקה. ישראלית. אני אוהבת שיש לי כמה דקות לעצמי להקשיב למוסיקה שאני אוהבת לפני שהילד קם.   

- מה מצחיק אותך

הרבה דברים... למשל תגובות של ילדים, מפני שהם נותנים לי לפעמים לראות את הדברים מנקודת מבט אחרת משלי.

- מה מעסיק אותך בימים אלה?

הגינה הקהילתית שאנחנו מפעילים בבוכמן דרך היחידה לאיכות הסביבה. זה נושא שעלה מטעם התושבים ולבקשתם והנה זו דוגמא נפלאה לדרך שבא קול קורא התחבר לבקשה והיה הכי טבעי לעשות את זה ולתת לתושבים את מה שרצו.

- מה זה בדיוק?

זה פרויקט שצמח מתוך צורך של התושבים בהקמת גינה קהילתית שמופעלת על-ידי התושבים עצמם. הם כבר חודשיים בתהליך של הקמה ויש שם התמדה והשקעה מלאה ומדהים לראות איך שטח אדמה מתהווה לגינה. חשוב לציין שזה לא כל כך פשוט ונדרשת לכך המון השקעה, מעבר לנושא התקצוב או הקצאת השטח והעבודה בו, הדבר החשוב יותר הוא הגיבוש של הקהילה וההתחייבות שלהם לתהליך. צריכה להיות קבוצה חזקה וגדולה של אנשים שמתחייבים לטפל בגינה ולהתייחס אליה כפרויקט של החיים שלהם, ולא כהרפתקה של חודש-חודשיים. זה לא רק לשתול נענע או לימונית, אלא החיבור בין התושבים שיצאו יחד לטפל בגינה, לעדור, לקטוף ואף יעברו יחד חוויות משותפות, כקהילה של ממש.

- איך את מתחברת לטבע?

גדלתי באזור העמק, כך שבילדותי תמיד הייתי ליד חורשה או שדה או מעיין וזה קצת חסר בעיר הגדולה. לכן, המטרה שלי היא לחבר את הקהילה לטבע, לאפשר לילדים להכיר ולהתנסות, לגרום להורים לבוא עם הילדים ולעשות את זה ואני שמחה לראות שזה עובד,

- ספרי על השת"פ עם מערכת החינוך בעיר

יש שת"פ מעולה עם מנהל החינוך והם מקבלים רעיונות שלנו לפעילות בבתי הספר כי יש פה באמת רצון להכניס את זה פנימה כמו למשל, גנים ירוקים בהם הילדים מתנסים בחוויות הקשורות לטבע, השנה יקבלו שני בתי ספר נוספים את ההסמכה כבית ספר ירוק ואני מקווה להגיע גם לבית ספר ירוק מתמיד. יש יותר ויותר בתי ספר שפועלים בנושא, ניצנים למשל שיצרו שביל טבע מדהים, רעים שיצרו חממה לימודית, החממה החדשה באסיף ועוד.  

- ומה עם בתי ספר תיכוניים?

בשנה שעברה עשינו את "עולים לחטיבה" דרך טבע עירוני שכלל יום ניווטים בטבע בו תלמידי התיכון מדריכים את כיתות ו' לקראת הכניסה לחטיבה. השנה נכנס גם לפרויקטים בחטיבות הביניים.עם פרויקט בנושא  זיהום האוויר והחלום שלי זה לפתוח מגמה בנושא איכות הסביבה. אני מקווה להספיק את זה בקדנציה הזו ואם לא אז בבאה אחריה. אני חושבת שהעתיד זה ההיבט הסביבתי וזה יכנס לכל הארגונים, זה ממש מקצוע לעתיד ואני רוצה לחשוף את כל תושבי העיר והנוער לאפשרות הזו.

- מה מפחיד אותך?

אני לא עוצרת לחשוב על זה, לא נותנת לפחד מקום. יש אמנם נקודות שלא בטוחים בהם ב-100 אחוז בתגובה או בביצוע אבל זה לא מפחיד.

- יש משהו שאת מחרטת עליו?  

לא, השלבים שעברתי בחיים הפרטיים או בעשייה המקצועית שלי הגיעו מתוך למידה והתנסות אישית. אני אוהבת את מה שאני עושה ונהנית מהדרך.

- לאיזו תקופה בזמן היית חוזרת?

הייתי שמחה לחזור קצת לתקופת התיכון, זו תקופה מאוד יפה עם המון זיכרונות טובים. היה לנו הווי אחר, פשוט יותר, עם פחות מותגים אבל היה יפה וטוב. גם בצבא היו לי המון חוויות טובות ועד היום אני ועוד שלוש חברות ששהינו יחד באתו חדר בצבא, נפגשות ונהנות יחד כי היו לנו חוויות שחיברו אותנו. בעיני צבא זו מתנה שהמדינה נותנת לנו.

- מהו יעד החופשה המועדף עליך, בארץ או בחו"ל?  

מעדיפה להיות בארץ. אני מאוד אוהבת טיולי טבע ושטח, מתחברת יותר לאוהלים ושינה בחוץ ואני והבן שלי משתדלים לצאת כל חצי שנה לטיול אוהלים בטבע. אני זוכרת מילדותי שבשבתות שהיינו יוצאים למעיינות מסביב.

- אם תגיעי לאי בודד, על מה לא תוותרי לעולם?

על חבר/ה

על מה את עובדת בימים אלו ?

על תכנית העבודה שלנו לשנה הבאה.

- ספרי על סרט או הצגה אחרונים שראית ואהבת 

אני חייבת להודות שראינו את מכתוב לפני פחות מחודש, ואף על פי שבשנים האחרונות אני פחות אוהבת לראות סרטים ישראלים, הסרט מאוד הפתיע אותי לטובה והסיפור, המסר שבו והדרך שבה העבירו אותו היו מדהימים, ממליצה בחום.

- עם מי היית יושבת לארוחת בוקר?

עם הנשיא לשעבר אובמה. השינוי שהוא הביא לארה"ב הוא מדהים בעיני והיה מעניין אותי לשמוע אותו מהצד שלו כאדם היום, איך הוא חווה את הכל.

מהו הזיכרון הכי מוקדם שלך כילדה?  

אני זוכרת את הכניסה לכיתה א', אירוע שזכור לי היטב כי היה שם קטע שאבא שלי עשה, שהיום לא היה עובד. כמו היום גם אז היה מיפוי של תלמידים בבתי הספר השונים לפי אזורי המגורים ואיכשהו, כשהגיע תורי לעלות לביה"ס, לא שמו אותי באותו בית ספר עם האחים שלי. אבא שלי החליט שאני אלמד עם האחים שלי ולא קיבל את המיפוי החדש. אז מה הוא עשה? הוא פשוט לקח אותי לבית ספר 'גלבוע', הכניס אותי לכיתה ואמר לי 'את יושבת פה' למרות שבכלל הייתי רשומה בבית ספר אחר....ואז מה שקרה שבכל פעם שהמורה הקריאה את השמות ובסוף עלתה השאלה 'יש מישהו שלא הקראתי בשמו'? אני הייתי צריכה לספר שאבא שלי אמר לי להיות פה. אחרי ארבעה ימים כבר הפסיקו לשאול ופשוט נשארתי שם. בשיטות של פעם זה עבד, היום זה לא היה קורה ואני גם לא הייתי ממליצה לאף הורה לעשות את זה לילד שלו, התביישתי קצת להגיד מה שהוא ביקש ממני להגיד. היום זה בעיקר מצחיק.

- מהי הצלחה בשבילך?  

כשאני יוצאת עם חיוך. בשלב כלשהו אני תמיד מרגישה טוב עם מה שאני עושה ותמיד בסוף אני יוצאת עם חיוך כי אני מרגישה שנתתי ועשיתי ואם אני גם מקבלת חיוך, זו תווית של הצלחה בעיני.

- במה את גאה?

אני מאוד גאה להיות תושבת העיר וחלק מהמערך שבה. זו עיר מדהימה בהרבה מובנים, לצערי לא הכל נחשף מול התושבים אבל יש פה עשייה מדהימה של ראש העיר, של העירייה, של חברי מועצה צעירים ונמרצים שבאים ויוזמים ועושים, יש לנו קהילה מדהימה ותושבים נפלאים ואני גאה לראות את האחווה, העזרה והפרגון. נכון שיש כאלה שתמיד מתלוננים או פחות מפרגנים אבל רובם יודעים להעריך ורואים את זה בסקרים. אני תמיד אומרת שלבנות זה הכי קל, השאלה איך שומרים על זה, והעיר שלנו היא במסלול הנכון בעיני.

למי את רוצה להודות?

אני מודה לראש העיר חיים ביבס שפנה אלי עם ההצעה לטפל בתיק איכות הסביבה. הפנייה שלו הביאה אותי למקום שלא חלמתי עליו ולא חשבתי עליו והמקום הזה עושה לי טוב ואני מאוד מודה לו על ההזדמנות הזו. זה לא מובן מאליו לקחת אותי, דמות לא מוכרת שהיתה אז, ולתת לה הזדמנות כזו. אני מקבלת כל כך הרבה מהפעילות הזו ואני רוצה להגיד לחיים ביבס ולכל הצוות וחרי המועצה תודה גדולה על זה, לעבוד עם חברים כאלה ועם קהילה כמו שלנו זו מתנה.