צילום מסך מתוך פייסבוק

לפני חודשיים ולדימיר בליאק הוסיף לשמו את התואר חבר כנסת. כבר כמה שנים שהפעיל המרכזי של יש עתיד במודיעין מכבים רעות נמצא באזור הכנסת. האיחוד עם בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון דחק אותו למקום לא ריאלי ברשימת כחול לבן, אבל החוק הנורווגי וההתפטרות של אבי ניסנקורן מהכנסת פתחה את הדלת ובליאק הושבע כחבר כנסת ב-5 בינואר וכבר התחיל בעבודה הפרלמנטרית.

"הסתובבתי במסדרונות הכנסת לא מעט פעמים בשנים האחרונות", הוא מספר, "גם בגלל פורום העצמאים שהקמתי ב-2016 וגם בגלל הפעילות ב'יש עתיד'. המקום לא חדש לי, אבל אין ספק שמדובר בתחושה ובהתייחסות אחרת. באתי עם המון רצון לתפקיד. בבוקר הראשון שבו הושבעתי התראיינתי לערוץ הכנסת והמראיינת, מורן אזולאי, שאלה אותי איזה שר אני רוצה להיות. אמרתי לה שאני רוצה להיות חבר כנסת, להגיש הצעות חוק ושאילתות ולעבוד בוועדות וזה גם מה שאני רוצה לעשות בכנסת הבאה".

בליאק בן ה- 47 נולד בקמרובו בברית המועצות ועלה לישראל בשנת 1998. הוא רואה חשבון במקצועו ומרכז תיק העצמאים ב'יש עתיד'. העצמאים, שנפגעו קשות ממשבר הקורונה בשנה האחרונה, הפכו לגורם משמעותי בשנים האחרונות – בעיקר מאחר שהסיקו שאין להם מספיק כוח.

"כבוד גדול בשבילי להיות בכנסת", בליאק ולפיד | צילום מסך מפייסבוק

בליאק הקים כאמור את פורום העצמאים ואילו אחרים הקימו התארגנויות אחרות, בעיקר את 'השולמנים' שאחר מראשיה, אביר קארה, ממוקם במקום השביעי ברשימת 'ימינה' לכנסת.

"אני מכבד את הרעיון ואת היוזמה של השולמנים. הייתי גם חלק מהיוזמה הזאת עד שהבנתי לאן פניו של קארה מועדות. אני חושב שמיום הקמת 'יש עתיד' היינו מפלגה שהתייחסה לבעיות העצמאים וקידמה עצמאים. כשיאיר לפיד היה שר אוצר הוא קידם מס מופחת לבני זוג שעובדים באותו עסק. גם הפעם יש לנו מצע מפורט בקשר לעצמאיים ואני מאמין שרובם ילכו עמנו. המטרה לסייע לעשרות אלפי העסקים שאבדו בשנה האחרונה ורק מפלגה גדולה כמו 'יש עתיד' יכולה לעשות זאת", אומר בליאק ומוסיף " "אני מכבד את קארה ואם הוא ייבחר אשתף עמו פעולה, אבל אנחנו אלטרנטיבה שלטונית אמיתית. נפתלי בנט עדיין מהסס להגיד אם הוא יהיה עם נתניהו או לא – ואנחנו לא מפחדים להצהיר שאנחנו רוצים להקים כאן ממשלה אחרת".


במערכות הבחירות האחרונות זכתה מפלגת כחול לבן – ש'יש עתיד' היתה חלק ממנה – לאחוזי התמיכה הגבוהים ביותר בין המפלגות במודיעין מכבים רעות. קיים סיכוי סביר שגם הפעם 'יש עתיד' תזכה לתמיכה המאסיבית ביותר בעיר, יש אף טענה שמנדט אחד שלם יגיע ממודיעין למפלגה של יאיר לפיד, גם בגלל עבודת המטה האינטנסיבית שלה. "החוזק של 'יש עתיד' הוא השטח. אנחנו פרוסים ב-160 מטות בישראל ומודיעין הוא אחד המטות המרכזיים במפלגה", אומר בליאק. "אנחנו למעשה המפלגה היחידה בשטח. נשארו שלושה שבועות עד לבחירות ונמשיך לעבוד קשה כדי שנעבור את ה-20 מנדטים".


בליאק היה מספר 2 ברשימת 'יש עתיד' למועצת מודיעין מכבים-רעות בשנת 2013. בחירות שבהן הכניסה הרשימה חבר מועצה אחד – שחר מי-און, שנכנס למועצה גם בבחירות ב-2018. כיום משמש מי-און כראש מטה הבחירות של 'תקווה חדשה' במודיעין, מפלגתו של גדעון סער. "שחר כבר שנתיים לא מעורב ביש עתיד", אומר בליאק. "הוא בחר בדרך אחרת. הוא חבר טוב שלי, אבל גם אחרי שהוא עזב הסניף ממשיך להיות חזק".

שלוש מפלגות בינוניות

הבחירות הרביעיות בתוך שנתיים נראות שונות מעט הפעם כי לא ברור אם המפלגה הגדולה ביותר אכן תרכיב את הקואליציה. "אלה לא בחירות של ראש בראש בין שתי מפלגות גדולות כמו במערכות הקודמות", אומר בליאק, "יש מפלגה בינונית-גדולה אחת וכמה מפלגות בינוניות. יש סיכוי שכמה מהן יתאגדו ויקימו ממשלה ואנחנו נהיה בראשם. כדי שזה יקרה נצטרך להגדיל את הכוח שלנו וזה מה שאנחנו עושים בעבודת השטח שלנו".

בליאק, שאוהב לרוץ ואוהד מושבע של מכבי תל אביב בכדורגל ובכדורסל, מיהר לנצל את החודשיים שניתנו לו למעט עבודה פרלמנטרית. "אמנם אי אפשר להעביר חקיקה בזמן שנותר עד לבחירות אבל הוועדות מתכנסות. התעקשתי להצטרף לוועדת הכלכלה ולסייע בהגדלת המענקים לעצמאים ולוועדת החוקה, שבה נערכים הדיונים על הקורונה. ניסיתי להשפיע על הגדלת הקנסות למי שמפירים את הוראות הקורונה – אמנם אין אכיפה כל כך גדולה עכשיו, אבל זה יותר תלוי בממשלה ולא בכנסת".

ברגע שבליאק נבחר לכנסת הוא נאלץ לוותר על הלקוחות שלו כרואה חשבון עצמאי. "יש לי הרבה געגוע ללקוחות שלי, יש לי המון לקוחות ואנחנו ממשיכים לדבר. זה כבוד גדול בשבילי להיות בכנסת אחרי שמונה וחצי שנים שאני נמצא ביש עתיד ואני נמצא בכנסת כדי לשנות דברים – גם לטובת העצמאים וגם לטובת הציבור".