ג'ודי בוגן, תושבת מודיעין, עלתה לישראל מאנגליה, גידלה בארץ את שלושת ילדיה ופתחה בקריירה בתחום השיווק, משאבי אנוש ומינהל.

בשנת 2008 יצאה עם משפחתה לשליחות בארצות הברית, ובמהלך שהותה שם, גילתה כי חלתה בסרטן השד והחלה בטיפולים. לאחר כשלוש שנים שבה ג'ודי עם משפחתה לישראל, והמשיכה את המעקב אחר המחלה בארץ, אך גילתה כי אמנם הטיפול הרפואי כאן היה מצוין עבורה, אבל התנאים הפיזיים בבתי החולים ובמחלקות האשפוז המטפלות בחולי הסרטן, רחוקים מלהיות אופטימליים. אז החליטה ג'ודי לקחת על עצמה שליחות מסוג אחר, ולגרום לשינוי בתחום התנאים הסביבתיים למטופלי סרטן בישראל.

לאחר תחקיר מעמיק, שארך כשנה, בכל הנוגע לקשר בין המצב הנפשי לתנאים הפיזיים, מקימה בוגן בשנת 2015 את עמותת Place2Heal (מקום מרפא), שעוסקת בגיוס כספים לטובת שיפוץ של מחלקות אשפוז וטיפול בחולי סרטן לסוגיו. "רציתי להביא לשינוי בטיפולי-יום הניתנים לחולי סרטן בארץ" היא מסבירה. "הטיפול המקצועי בארץ מצוין, אבל הסביבה הפיזית טעונת שיפור. הקמתי את העמותה, כדי לעודד טיפול הממוקד במטופל, ולהביא לשיפור בחוויית המטופל בבית החולים. המטרה היא להעניק למטופלים סביבה שמפחיתה רמות מתח וצורך בטיפול תרופתי"

במסגרת השליחות שלקחה על עצמה, היא עוסקת בגיוס תרומות ואיתור מרכזים רפואיים שראויים לסיוע של העמותה, על ידי שיפור הסביבה בה עוברים חולי הסרטן את הטיפולים. התפיסה שעומדת בבסיס עבודת העמותה היא, שכשהחולה מצוי בסביבה מרגיעה, עם גירויים חושיים בעלי השפעה נעימה, ההחלמה הגופנית הופכת מהירה וקלה יותר. הסיוע של העמותה קשור בכל הנוגע לתנאים הפיזיים הרב-חושיים-אמצעים להפחתת רעשים, הוספת תאורה מרגיעה, הוספת אמצעים חזותיים מרגיעים, בדים נעימים, ריהוט נוח, חללים שמאפשרים פרטיות מרבית, וכל דבר המקרב את האדם לטבע ויכול להביא להפחתה של רמות המתח והלחץ של החולה.

"הנתון העדכני מדבר היום על 27 מרכזים לטיפול בסרטן בישראל, ו-30,000 שמאובחנים כחולים בסרטן מדי שנה." היא מעדכנת. "אנחנו רוצים ליצור עבור החולים האלה סביבה המסייעת לרגשות חיוביים. הסביבה היא כמו בד הציור שלנו, ובעזרת צבע, אור, ריח, צלילים וגורמים שונים מהטבע אנחנו יכולים ליצור מציאות אחרת לגמרי, ולהפוך סביבה מדכדכת ומוזנחת לנעימה לעין ומרגיעה לנפש."

 לדברי ג'ודי, כשהסביבה נעימה ומכילה, הייאוש מתחלף בתקווה, זמני ההחלמה מתקצרים, והשיבה לשגרה הופכת מחלום רחוק למציאות. 

בשנת 2018 הוכרה העמותה תחת סעיף 46, המעניק זיכוי ממס הכנסה בזכות תרומה, והוכרה כגוף ראוי לתמיכת הציבור. והציבור בהחלט מכיר ותומך בפעילות, כך שהיום יש בקופת העמותה אמצעים, המאפשרים לה להרחיב את התמיכה ולהציע אותה לעוד מחלקות אונקולוגיות ראויות.

"החוויה האישית שלי הובילה אותי למסע שמעולם לא חשבתי שאצא אליו. מחלת הסרטן עיצבה אותי והשפיעה עלי, והיא זו שהפגישה אותי עם השליחות שלקחתי על עצמי – להביא לשיפור בתנאים הניתנים לחולים ומחלימים ממחלת הסרטן במדינת ישראל."

לפרטים נוספים אודות העמותה www.place2heal.co.il

צילום: אסתר סימונס