צילומים: טלי גת

מוטי פרג, איש של נתינה שלא נגמרת מחפש עוד ועוד דרכים כדי לגרום לכם לחייך. את פרויקט הכסאות שלו החל במקרה לפני שנתיים והיום הוא מכריז שנותר מקום ל- 50 כסאות נוספים בלבד. את האיסוף שלהם הוא יבצע בין התנדבות להתנדבות.

אם אתם מכירים אנשים מבוגרים שכוחם במותנם אבל אין להם מושג מה הם יעשו מחר, תראו להם את הכתבה הזו, כי למוטי פרג, בן 76, אין מנוחה לרגע. הוא חייב לעשות הרבה דברים כל יום וכל היום, ורצוי כמובן שהם יהיו לטובת הכלל, ואם על הדרך הוא מעלה אצלכם חיוך – הוא הרוויח פעמיים.

התנדבות כדרך חיים

נראה כאילו שלסבא מוטי, אשר הגיע למודיעין מירושלים לפני 15 שנה, יש הרבה זמן לפעילויות התנדבות אולם אם תחקרו מעט תגלו שעבורו זו פשוט דרך חיים. מוטי, פנסיונר של אגד ("כמעט 30 שנה") ומנהל סניף של חברת פרסום ושיווק בעברו ("היו לי כמעט 400 עובדים") מתנדב כבר כמעט 38 שנה במשטרת התנועה, עשר שנים בקופת חולים, ולאחרונה גם עם מבוגרים מהעיר מודיעין אשר זקוקים לחברה ואוזן קשבת. "אחד מהם נדבק בקורונה ולצערי נפטר", הוא מספר.

כסאות על פי קטגוריות

כל אלו לא הספיקו למוטי והוא חיפש תעסוקה משמחת נוספת כאשר לפני שנתיים כמעט נקרו בדרכו כסאות ילדים מפלסטיק אשר היו זרוקים ברחוב. "אספתי אותם אלי והחלטתי לתלות אותם על אחד מהעצים בחצר האחורית של השכונה בה אני גר. השכנים ראו והתלהבו! מצאתי את עצמי אוסף עוד ועוד כסאות שנזרקים בעיר חדשות לבקרים ואפילו התחלתי לקבל טלפונים, 'מוטי אני רוצה לזרוק.. אתה רוצה לקחת?', 'מוטי מישהו זרק כאן' ועוד ועוד. לאט לאט אספתי עוד ועוד כסאות כשסביבי כולם מתלהבים". ואכן, החצר האחורית, המהווה שטח פרטי של בנייני השכונה התוחמים, מארחת היום 440 כסאות הסדורים על פי קטגוריות. 

"כאן כל הכיסאות מעץ, כאן כולם מפלסטיק, כסאות הילדים תלויים מהעצים ויש גם פינה המיועדת לכיסאות רכב של תינוקות. שם יש לי עוד הרבה מקום" בין לבין יש כסאות מיוחדים מאוד.". את אחד הכיסאות קיבלתי מאיזו מסעדה, אמרו לי שתמיד ישב עליה איזה שר, לא גילו לי איזה. כיסא אחר התקבל מאשה שביקשה שאשמור עליו כי בעלה היה נוהג לשבת בו, ויש גם כסאות יפייפיים, ממש וינטג' שאנשים חושקים בהם" הוא אומר ומוסיף "ישר קיצצתי להם רגל אחת, שלא יהיו להם רעיונות".

"כולם נהנים מהמיחזור"

מאז שהחל בפרויקט גילה מוטי שלא רק שאנשים מתלהבים מהרעיון הם גם נהנים לסייר במקום, להצטלם ולהיות שותפים לעשייה ולהפצת הבשורה. מאז שהגינה גדלה ושהוספתי לכסאות עציצים, רבים רוצים לשמוע על העשייה ובמיוחד על המחזור. אני שמח לספר שגם הגיעו חברה מאחת מכיתות יב' בעיר וכתבו עבודה על גן הכיסאות הממוחזר שלי. הרבה ילדים באים. רואים ונהנים מזה, מה עוד צריך בחיים?"

בשלב הבא, לאחר שיגיע ל- 500 כסאות וימלא את הגינה, יתחיל מוטי לטפח במרץ את העציצים ואת הגן עצמו. "כרגע יש בעיקר רוזמרין ומעט בזיליקום שטיפחתי בביתי והחזרתי לקהילה. בנוסף, יש שתילים שאני מציל ממוות ושותל" אז אם יש לכם שתילים שאתם מתקשים להציל, אם אתם עוברים דירה ולא יכולים לקחת עמכם את כל הכסאות או הצמחים, מוטי יסדר. יגיע לקחת, ישתול ויטפח". תעשו לו כבוד!

גן הכסאות של מוטי נמצא בשכונת המגינים, בגינה האחורית של בנייני רחוב עמק בית שאן 11