מאת: טלי גת

מתחילת העבודה על הכתבה ועד סופה השתנו ההנחיות על החזרה לשגרה מספר פעמים. ובכל זאת, ניסינו להבין איך יראו חיינו בעוד שבוע או שבועיים..

בימים הרגישים שבין יום השואה ליום הזיכרון ויום העצמאות מנסים תושבי מודיעין מכבים רעות, כמו 9.2 מליון תושבי המדינה, לברר כיצד תראה העצמאות שלהם בשבועות הקרובים וגם לאחר מכן. מנסיון לעקוב אחר ההקלות בסגר עולה כי לא הכל ידוע ולא הכל ברור, וגם מה שברור – עדיין יכול להשתנות.

פתוח! בעיקר חנויות רחוב ומתחמים פתוחים -

כבר לפני יום העצמאות התקבלו החלטות על שינויים בהתנהלות המותרת של הציבור. הלחץ עשה את שלו ומהשבוע, בתום דיונים ארוכים ולא מעט הבטחות, אישרה הממשלה את פתיחת חנויות הרחוב, הצעצועים וההנעלה, המספרות, מכוני היופי והקוסמטיקה והדוכנים להמרת מטבע. עוד ייפתחו עסקים לשטיפת רכבים, סוכנויות רכב, משתלות ודוכני פיס. חנויות אלו יכולות להיפתח רק ברחובות או מתחמים שאינם סגורים, כגון מרכז ישפרו, מודיעין סנטר, השדרה במרכז העיר ומרכזים קטנים נוספים.

זה לא כל כך נעים לראות קניון סגור

במודיעין, עיר חדשה ומתוכננת היטב שמרבית המסחר בה ממוקם בקניון עזריאלי הגדול ובמרכז ישפרו, מרכזי החנויות הפתוחים מציעים בעיקר שירותים כגון – מספרות, בנקים, חנויות אופטיקה, מרפאות, מרכולים, וטרינרים וחנויות לממכר מזון מהיר.

מקל בגלגלי ההתאוששות

מי יגיע לקנות? מי יחליט לפתוח ומתי יעלו העסקים על הגל, קשה עדיין לקבוע אולם מה שברור הוא שגלגלי המשק עדיין רחוקים מלהיות מונעים וזאת ממספר סיבות:

• מקומות העבודה עדיין עובדים באופן חלקי. מערכת החינוך מתעתדת לחזור בהדרגה למסלול בשבוע הבא, אך המתווה עדיין לא ידוע. שתי המערכות שלובות זו בזו בקשר הדוק. ילדים קטנים בבית = הורים בבית. הורים בבית = כלכלה לא מתפקדת, ירידה בהכנסות, ירידה בהוצאות, חנויות ללא הכנסות ראויות ורווחים וכן הלאה...

• עסקים קטנים, צרות גדולות. מאות אלפי עצמאים לצרותיהם, אלפים מהם בעיר מודיעין, עדיין מחכים לקמצוץ מהבטחות האוצר לפיצוי בגין נזקי הסגירה או הירידה במחזור בעקבות הקורונה. במודיעין נפגעו רבים ובהם מסעדות רבות אשר השקיעו עשרות או מאות אלפים בהקמת מקום הסעדה ובילוי ברמה גבוהה במיוחד. מקומות אלו, ובכלל זה מקומות רבים במרכז העיר שבקושי נפתח, נותרו סגורים והכנסתם ירדה, לעיתים 'ממאה לאפס 'קמ"ש ופתיחתם מבוששת לבוא. העצמאים מכלכלים שכירים רבים, מהם רבים המתגוררים בעיר, קונים ומבלים בה... שוב, כדור שלג מייאש שחשוב שיהיה מי שיעצור אותו.

• רשתות רבות, בעיקר בתחום האפנה, כמו גם אולמות אירועים אשר חזרתם לשגרה רחוקה במיוחד, מתנים את פתיחתם בפיצוי ראוי ומכובד מהאוצר, כזה שיאפשר להם להחזיר את השכירים ואת העסק לפעולה. אז היכן נוכל לרכוש שמלה או מכנסיים חדשים אם נרצה? לא ממש ברור.

• עסקים רבים, אשר יכולים לפתוח אולם תנאי פתיחתם מגבילים (הנחיות לשמירה על ההגיינה, היקפי לקוחות וכיוצ"ב) מתלבטים על עצם הפתיחה. האם היא משתלמת? האם לא עדיף להישאר בינתיים סגורים ולחסוך בהוצאות ההתאמה ובהוצאות הארנונה ולעיתים השכירות?

• קניונים ומתחמים סגורים יישארו לעת עתה סגורים וסביר להניח כי גם כאשר יפתחו יהיה זאת תחת מגבלות רבות וגם שם לא כל החנויות תפתחנה. אז לא כל כך נעים לראות קניון סגור אבל בוודאי לא נעים לראות קניון פתוח עם חנויות ריקות. מתי נראה את הקניון שלנו שוקק קונים כבעבר והיכן נבלה בחום הגדול אם לא יפתח בקיץ? לא ברור...

• מתחמי נופש, מלונאות, הסעדה ובידור – אשר נראה כי אליהם משוועים התושבים יותר מהכל – יפתחו ככל הנראה רק בהדרגה וגם זאת תחת מגבלות רבות, וביננו, מי מעוניין לנפוש במלון בלי ארוחת הבוקר הישראלית המפוארת? ומי רוצה לשבת בבית קפה במרחק 2 מטר מחבריו? והאם בכלל יש לנו כסף לכל אלו?

חנויות במתחמים הפתוחים יחזרו לפעילות-בכפוף להנחיות 

מתגעגעים לקפה עם חברה אבל לא חושבים שיחזרו לבלות כמו פעם.

ולאחר שברור לנו פחות או יותר מה יפתח ומה בינתיים סגור, חשוב שנשאל את עצמנו מה בדיוק יקרה לאחר הפתיחות. משיחות שערכנו עם תושבי העיר עולה כי יותר מכל הם מתגעגעים לשבת עם חברים, במיוחד לכוס קפה. אז את זה ככל הנראה הם לא יקבלו... כוס קפה כן, אבל לא בישיבה בבית קפה עם מוזיקת רקע. מעבר לכוס הקפה לא מסתמנת, לפחות על פי שיחות שערכנו, נהירה אל חנויות הביגוד, אל הנופשים והטיסות או אל המסעדות. "אני מעדיפה לשמור על הכסף בבנק מאשר לקנות דברים מיותרים" אומרת טלי, קוסמטיקאית ממודיעין שזה עתה חזרה לעבודה. "מעבר לכך אני עדיין מאוד חוששת וחייבת להגן על עצמי ועל בני משפחתי. את העסק פתחתי לאחר שנקטתי בכל האמצעים הנדרשים על ידי משרד הבריאות. את הכרטיסים שרכשתי לטיול למקסיקו אני ככל הנראה לא אנצל, וגם אם הדבר יתאפשר זה נראה לי מסוכן מדי. נותר לי רק לקוות שאקבל את ההחזר מחברת התעופה או מהביטוח. אין לי גם כוונה להתחיל לבצע משלוחי T.A. זה עדיין נראה לי לא סטרילי ומסוכן". מתווכת ממודיעין מספרת שגם אם חשבה על נסיעה לחו"ל הקיץ עכשיו ברור לה שזה לא יקרה. ואחרת טוענת שאין לה כוונה להמר על נסיעה שבחזרתה תצטרך להיכנס לשבועיים נוספים בבידוד.

אז נכון ל- 26 לחודש אפריל יש בעיר רק 19 חולים מאומתים. נראה כי תושבי העיר, שזכו במקום הראשון בארץ על שמירת החוקים וההנחיות, יכולים להיות גאים בתרומתם ליציאה מהמשבר, לפחות הבריאותי. האם וכיצד ישפיע הדבר על החזרה להתנהלות תקינה ובריאה? רק ימים יגידו. מה שברור הוא שזמן רב יחלוף עד שנחזור להיות 'כפי שהיינו' (+ 'הדברים הטובים שקיבלנו מהקורונה').