שמעון גואטה חבר במועצת העיר משנת 2013, יו"ר עמותת מופעים ומחזיק תיק תיירות, מורשת ושימור אתרים. ממוקם במקום החמישי ברשימת "חיים במודיעין".

אם אשאל אותך 'מי אתה?' מה תהיה תשובתך האינסטינקטיבית?
"אני? אני שמעון גואטה" הוא עונה באגביות, כאילו שזה היה כל מה שהייתי צריכה לדעת עליו. "אני עוד מעט אחגוג את יום הולדתי ה-44, אני נשוי באושר גדול, אב לשלושה ילדים מקסימים ומתגורר מזה 18 שנה במודיעין, כיום בשכונת הכרמים".

מה הדבר הראשון שאתה עושה כשאתה קם בבוקר?
חיוך מובך נמתח על פניו לפני שפיסת מידע אישית ראשונה יצאה מבין שפתיו " שותה כוס מים פושרים עם לימון. לפני עשר שנים קראתי שזה בריא ומאז כך אני פותח כל יום בחיי".

תוכל לחלוק איתי משהו שלא הרבה יודעים עליך?
"אני מניח שהתפקיד שביצעתי בשירותי הצבאי הוא לא נחלת הכלל. הייתי מדריך ידיעת הארץ והובלתי לוחמים ומטיילים בשבילי ישראל. בזמן שכולם ברחו מהטייטל הזה, אני ביקשתי אותו בתשוקה אמיתית ונהניתי מכל רגע של שירותי הצבאי. כתוצאה מעברי כמדריך ידיעת הארץ, דרשתי את האחריות על תיק שימור אתרים כשהגעתי למועצה, כל האחרים ברחו ממנו ואני בחרתי בו".


כדי לנקות את הראש, אני לוקח פסק זמן ויוצא לטבע "


מחוץ לפוליטיקה, אתה עוסק בניהול פרוייקטים. איך זה משפיע על העשייה הציבורית שלך?
"בכל תחום שנפל בחלקי לקדם, דבר ראשון, אני צריך לראות את התמונה הגמורה בעיניים ורק אז אני מתחיל לתכנן איך לצאת לדרך. אני מאמין שכדי להגיע לתוצאות צריך תכנית עבודה מסודרת, שלבים ליישומה וצוות מקצועי שיעבוד בשיתוף פעולה מלא. אני לא חושב שעשיתי דבר אחד בעשייה הציבורית שלי אותו אני יכול לזקוף רק לזכות עצמי. אני גאה ואוהב לשתף את חברי הסיעה שלי בפרוייקטים השונים ומרגיש חלק ממשהו גדול יותר כשאני זוקף את ההצלחה לכולנו."

אם אבקש שתספר לי קצת על מורשת, מה יהיה הדבר הראשון איתו תתחיל?
"קודם כל אציין שאני מרגיש כאילו זה היעוד שלי פה בעיר. כשאני מדבר על מורשת, אני מדבר המורשת של המקום. לצערי, יש אנשים שלוקחים את זה לקיטוב השני, על בסיס הדרה או הדתה ואני אומר פעם אחר פעם שהמרקם המיוחד של העיר הזו הוא לא משהו שיוכל אי פעם להיהרס על ידי הסתה כלשהי. לא רק שאי אפשר להתעלם מהעובדה שהחשמונאים היו פה לפנינו, המטרה שלנו לשמר את כל אתרי המורשת המקומית ולשם כך אני עובד בשת"פ עם ראש העיר שמכיר בחשיבות הנושא. כמו כן אנו עובדים בשתוף פעולה מלא עם רשות העתיקות והחברה להגנת הטבע .אני חושב שזה מדהים שילד מודיעיני משכונת הציפורים משחק בבית בד בו ילד חשמונאי שיחק לפני שלושת אלפים שנים. אני עומד בתקיפות על כך שזה לא מספיק שלא יבנו ויהרסו את ההיסטוריה עליה אנחנו חיים.

"המטרה שלנו לשמר את כל אתרי המורשת המקומית ולשם כך אני עובד בשת"פ עם ראש העיר שמכיר בחשיבות הנושא."


"באחד השירים של נעמי שמר היא כתבה 'עמוק עמוק טמון בתוך הסלע'. הנטמן מתחת לתיתורה הוא כל כך הרבה יותר ממה שהספקנו לגלות. כששאלו אותי מי יחפור, עמדתי על זה שתלמידי העיר הם אלה שיחוו את תחושת האדמה בידיים שלהם, וכך היה, אך לא עצרתי בזה. במע"ר החדש יוקם מוזיאון החשמונאים מאז ועד היום - בו יוצגו הממצאים המקומיים ושם יוכלו תושבי העיר לראות את ההיסטוריה והמורשת של המקום בו הם חיים. לאחרונה יזמתי סיורים מאורגנים בעיר גם לתושבי חוץ."

מה תוכל לספר על בית המלון שעתיד להיפתח במודיעין?
"קבוצת עזריאלי זכתה במכרז להקמת מלון בוטיק בן כ-40 חדרים בעיר. המלון יקום ברחבה שבין הרכבת לקניון עזריאלי, שכעת פתוחה ולא מנוצלת. אני יכול כבר לדמיין כמה יפה הוא יהיה. החדרים יפנו למע"ר ולפארק ענבה. אנשי עסקים, משפחות של תושבים המבקרים מחו"ל ועוד, יוכלו לבלות לילה במלון, להגיע בנסיעה קצרה ברכבת לתל אביב או לירושלים, לטייל בקניון, לבלות בסופי השבוע במרכז העיר החדש או לבלות בפארק ענבה.
המלון הזה הוא בעצם סגירת מעגל של עיר תיירותית מלאה. אורחי המלון ייהנו ממרכזי קניות במרחק הליכה שיהיו פתוחים בכל ימות השבוע, מוזיאון מרתק, פארק רחב ידיים ותחבורה ציבורית שתקשר אותם עם כל הארץ."

מה מבחינתך אומרת הסיסמה #גם וגם?
"מי שמכיר אותי, יודע שעבורי, #גםוגם היא לא סיסמה אלא דרך חיים. לא הייתי הולך מאחורי ראש הסיעה שלי, ראש העיר שלנו, בכזאת עוצמה וכוח אם לא הייתי מאמין בדרכו ותומך באופן מלא עם החזון שיש לו עבורנו. אני חושב שהעשייה של הקדנציה האחרונה מעידה בפני עצמה על תוצאות שיתוף הפעולה ביננו ואני מאמין שחמש שנים נוספות של עבודה קשה תמשיך ותחזק את מיקומה של מודיעין על המפה גם בתיירות, גם בעסקים, גם בתמהיל התושבים, גם באיכות החיים ועוד. זאת לא סיסמת בחירות, אלה החיים שראש העיר בנה עבור התושבים ומי שבוחר בנו יודע שהוא בוחר בנבחרת שתמשיך לעבוד קשה בכל התחומים גם בשנים הבאות."

מה אתה עושה כדי לנקות את הראש ממתח?
"כחלק מחברותי בועדת ההנצחה של בית יד לבנים פה אני נתקל לא פעם במקרים שוברי לב ורצון עז לעזור למשפחות השכולות, לעיתים רחוקות התסכול והכאב ממשיכים ללות אותי במהלך התפקיד לעיתים לא רחוקות, כדי לנקות את הראש, אני לוקח פסק זמן ויוצא לטבע, דרך הטבע אני מצליח לנקות את הראש להתמלא מחדש."

מה החזון שלך לעתיד ?
"זאת שאלה מצוינת כיוון שלדעתי, מי שבא לעולם ואין לו חזון או שהוא לא יודע להתחבר למנהיגים שמדברים את החזון שלו, מבזבז את מהותו על האדמה. אני מאמין שעד עכשיו, אחרי כל השיחה שלנו, קיבלת כבר תמונה כללית למי שאני. אני מאמין בעבודה, אני מאמין בתוצאות, אני מאמין בעשייה. ב-30 לחודש כולם יוצאים להצביע. כמובן שאשמח אם תצביעו לסיעת "חיים במודיעין", אבל יותר מכל, אני פשוט מבקש מכולם לקום ולנצל את זכותם הדמוקרטית. השמיעו את קולכם. צאו להצביע."