בזווית אישית - שלמה פסי

זה לא סוד שאחוזי ההצבעה בבחירות המקומיות נמוכים מהצבעה להצבעה, וכן מנתוני הבחירות הכלליות. לצערנו, חלק ניכר מהציבור, עד כ-50 אחוז מהתושבים בלבד, מוצא לנכון לצאת ולהצביע. תושבים רבים מידי מתייחסים לבחירות המוניציפליות כאל נטל, ולא משקיעים את הזמן המזערי, כחמש דקות בלבד, על מנת לקבוע את עתידם לחמש השנים הבאות והלאה.

אפשר להסתכל למשל על ההתרחשות בירושלים, שבה הציבור החילוני, המסורתי והדתי-לאומי ממעטים להגיע לקלפי, ולעומתם הציבור החרדי מגיע ומצביע בהוראת הרבנים כמעט במלואו. כך יוצא שלחרדים במועצת העיר יש 15 מושבים מתוך 31, ואילו לציבור החילוני והמסורתי יש בקושי עשרה מנדטים, ולשאר המפלגות יש עוד שני מנדטים נוספים כל אחת.

אף אחד לא יכול לבוא בטענות לציבור שמגיע להצביע בהמוניו, הוא מממש את זכותו הדמוקרטית ובא לבחור ולהשפיע, הבעיה היא בציבור האחר שמסתכל על הבחירות בפן האישי בלבד – אם סידרו לי מרפסת, אם קיבלו את הילד שלי לגן הזה או לאחר, אם עשו לי הנחה בחוגים וכו', במקום להתייחס בראייה כוללת לעיר, לצרכים, לעדיפויות ולחלוקת התקציב.

לצערי, התופעה של אחוזי הצבעה נמוכים זחלה בבחירות הקודמות גם למודיעין מכבים רעות, כך שרק קצת יותר ממחצית בעלי זכות ההצבעה הגיעו לקלפי, כלומר, סדר גודל של כ-30,000 תושבים לא הצביעו וככה גם לא השפיעו באמצעות נציגיהם על פעילות הנהגת העיר.

השנה, לראשונה, נקבע יום שבתון ליום הבחירות שיתקיימו ביום שלישי 30.10, כך שניתנו לתושבינו כל התנאים המיטביים לממש את זכותם וחובתם כלפי עצמם להשתתף בחגיגה הדמוקרטית. אני ממליץ להורים לבוא לקלפיות עם ילדיהם וללמד אותם פרק באזרחות ובדמוקרטיה. זו יכולה להיות חוויה משפחתית חינוכית מפרה לפני יציאה ליום בילוי.

אנחנו יכולים להגיע למאה אחוזי הצבעה, אנחנו יכולים להשפיע על עתידה ודמותה של העיר שלנו, אנחנו יכולים לבחור כל אחד לפי תפיסתו ועדיפויותיו, לסיעה המייצגת אותו באופן המיטבי. העיקר זה לצאת ולהצביע, להבין ולהפנים שלבחירות המוניציפליות חשיבות והשפעה גדולים מאוד על אורח חיינו. אני קורא לכולם ליטול חלק ולהשתתף בבחירות כדי להתוות את הקווים להמשך התפתחותה של העיר, בהתאם לתפיסתו, לרצונו ולשאיפותיו של הפרט. כך נבטיח את התפתחותה של העיר שלנו באופן המיטבי.

ראש העיר, חיים ביבס, הוא מתמודד יחיד לראשות העיר, לאחר שאף מועמד לא הציג את מועמדתו, ואנו נדרשים להצביע לו בפתק הצהוב.

אבל חשיבות מכרעת וחשובה לא פחות יש לבחירת הנציגים שיישבו סביב שולחן מועצת העיר. הבחירה למועצה, שמתבצעת באמצעות הפתק הלבן, חשובה מאוד ואת זה חייבים להפנים.

לתושבי מכבים רעות אני מזכיר שקיים גם פתק שלישי בבחירות לוועד הרובע . הבחירה באמצעות הפתק הכחול .

אני קורא לתושבים להתנער מהאדישות - לכו לקלפי, ממשו את זכותכם וחובתכם הדמוקרטית וצאו להצביע. תצביעו למי שאתם מעדיפים, רק צאו להצביע!

הכותב הוא שלמה פסי, ממלא מקום ראש העיר וחבר מועצת העיר משנת 2008.