בראש רשימת "שחר עושים חינוך" עומד מויש לוי, בן 48, תושב העיר המתגורר בשכונת המגינים.

קצת על האיש ופועלו:
מויש לוי, יו"ר סיעת "שחר עושים חינוך"' אותה הקים לפני 15 שנה. הוא חבר מועצה כבר 15 שנה, מתוכן 7.5 שנים כסגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך. בנוסף, הוא גם ממלא מקום יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה, וכן שימש כיו"ר ועדות עירייה רבות: חינוך, מכרזים, הועדה לקידום מעמד הילד, מלגות לסטודנטים, כמו גם בוועדות הנהלה, כספים, אסטרטגיה, ביקורת, וכן כיהן כממלא מקום יו"ר הנהלת סחלבים וחבר בהנהלת עמותת הספורט עירוני מודיעין.

מתי הגעת לעיר ומה היה הדבר שגרם לך לצאת בהחלטה של עשייה ציבורית?
אני ואשתי, נילי (אותה אני מכיר כבר מכיתה ד') גרים בעיר מקיץ 1997 ומגדלים בה את שלושת בננו, כולם משרתים כרגע ביחידות קרביות בצבא.
נילי ואני יחד עם מספר משפחות נוספות, הקמנו את בית ספר "יחד", שבו לומדים דתיים וחילוניים בחיים משותפים. הקמת בית הספר נתנה לי את הטעם הראשון של ההצלחה שיכולה להיות למעורבות שלי בעיר. הבנתי כמה ניתן להשפיע ולשנות, והחלטתי לרוץ למועצת העיר, עם שותפי הראשון לדרך, עופר גלנץ ומשם - הכל היסטוריה. כבר 15 שנים שאני חבר מועצה ושמח לומר ששותף בהחלטות רבות במגוון תחומים.

מי קהל היעד שהרשימה שלכם פונה אליו?
שחר עושים חינוך היא סיעה שמכילה דתיים וחילוניים, נשים וגברים, עולים וצברים, בכל הגילאים ומכל קשת הדעות בעיר וכולנו עובדים ביחד, בהרמוניה, למען העיר שלנו.

בקדנציה האחרונה שמתם דגש על החינוך. תוכל למנות כמה מההישגים בהם אתה מתגאה?
התחלנו מתחום החינוך, בו הוכחנו הצלחות ברורות ומודיעין מכבים רעות הפכה בעשור האחרון למובילה בחינוך בארץ. כמעט בכל פרמטר בו מודדים מערכת חינוכית (בהישגים, בערכים, בהתנדבות, בהתמדה, בשילוב חינוך מיוחד, באחוזי נשירה נמוכים ועוד) מודיעין מצויה בין הרשויות המובילות במדינה, אבל לא הסתפקנו בזה. יזמנו תכניות ייחודיות שבערים אחרות מגיעים ללמוד אותן. דוגמה אחת היא תכנית פסיעות לליווי והדרכה של משפחתונים וגנים פרטיים ועמידתם בתו תקן עירוני. היוזמה הזאת שלנו, שהחלה בעיר לפני 8 שנים, מאומצת עכשיו בתל אביב ובערים אחרות. בנוסף, גם הקמנו את מרכז הצעירים עבור חיילים, סטודנטים וכל התושבים בין הגילאים 18-35.
אלה רק חלק מהדברים שקרו בעיר בשנים האחרונות. מכאן אנחנו מתכוונים לשחזר את ההצלחה גם במגוון תחומים אחרים בעיר.

תוכל למנות שני דברים בעיר שבשום פנים ואופן לא היית משנה?
בקלות. הדבר הראשון הוא האנשים. תושבי העיר הם מקור הכוח שלה. יש פה אנשים מדהימים, עם רצון והתלהבות לתרום ולעשות. אין עוד הרבה ערים בארץ בה אנשים מוכנים לעשות למען העיר שלהם בכל כך הרבה התלהבות ומסירות. הדבר השני שלא הייתי מעז לגעת בו הוא הטבע העירוני.
אחד הדברים הבולטים בעיר הוא כמות השטחים הפתוחים והטבעיים שבה. זה אחד ממקורות היופי והאנרגיה בעיר, והוא חייב להישמר. אני מדבר גם על פארקים מעשה ידי אדם, וגם על אתרי טבע פראי שצריך לשמור עליהם.

אם כך, תוכל לציין שני דברים שלדעתך חייבים להשתנות?
הראשון יהיה סובלנות וסבלנות וחיים משותפים בהרמוניה. לאחרונה אנחנו עדים להחרפת הטונים בין תושבים, במיוחד בתחום שבין דתיים וחילוניים, אבל לא רק.
שחר עושים חינוך זו סיעה שמוכיחה, גם בחיינו הפרטיים וגם בחיינו הציבוריים, שכולנו יכולים לחיות ביחד בהרמוניה. אנחנו עדים לקבוצות שמנסות ללבות שנאה וחשדנות בין אנשים. זה חייב להשתנות. חייבים להוביל פה מהלך של חיים משותפים תוך שיח הדדי שרוצה לקרב ולא לפלג. כאן הדוגמה האישית היא קריטית ומשמעותית, וזה דבר שחייב להשתנות לטובת כולנו.
הדבר השני שאמנה תחת הכותרת הזאת הוא הטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי הגדלה בעיר. מאז הקמתה של מודיעין, מי שלקח את הכותרות אלה הילדים. כעיר חדשה ומתפתחת, היינו חייבים לתת מענה אקוטי ומיידי לכמות הילדים הגדולה ולחינוך. מה שקרה בשנים האחרונות הוא סוג של מהפך, תושבים רבים התבגרו, ואלפים של גמלאים הגיעו לעיר כדי לחיות ליד הילדים והנכדים. נוצרה לנו כאן אוכלוסייה חדשה שצריך לתת לה מענה טוב יותר.
חשוב לי מאוד למצוא את הדרך בה הגמלאים יוכלו להמשיך להרגיש חלק מהקהילה בעיר, לתרום ולהירתם, ולקבל מענה על הצרכים שלהם, במגוון תחומים. יש להעלות את העניין בצורה ברורה על סדר היום העירוני, להכין תכנית אסטרטגית מקיפה, ולאחר מכן להקצות את המשאבים הדרושים ליישומה.

זאת לא הפעם הראשונה בה אתה רץ לבחירות המקומיות. מה שונה במצע שלך השנה מזה של השנים הקודמות?
בשנים הקודמות תחום החינוך היה התחום העיקרי שעסקנו בו, ועליו נתנו דגש. היה צורך אקוטי לפתח את התחום, ולתת בו מענה לתושבים.
כפי שאמרתי כבר, בשנים האחרונות חל שינוי בעיר. גם שינוי דמוגרפי וגדילה במספר התושבים המבוגרים יותר, אבל גם חלה התייצבות של תחום החינוך, והתמקצעות עמוקה בו. לכן, נמשיך לעסוק בענייני חינוך אך אנחנו יכולים להתפנות לעשות בתחומים נוספים.
גם בתחום החינוך, נעשה שינויים במצע שלנו בכל הנוגע לשילוב החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי מגיל לידה והלאה. באופן מסורתי, במועצת העיר ישנה חלוקה בתיקים בין החינוך הפורמלי ללא פורמלי. חינוך הוא משהו שגדל איתנו מגיל לידה, לאורך כל החיים. הוא מלווה אותנו לאורך כל היום, גם בבית הספר, וגם אחר הצהריים. גישה כוללת לחינוך צריכה לשלב בין כל התחומים, וצריך לשנות את החשיבה העירונית בנושא זה.
במקביל, כמו שהצלחנו בחינוך הפורמלי מגיל 3 ועד כיתה יב', כך נצליח הפעם גם בשינוי גישה לחינוך מגיל לידה עד 3. נרחיב את תכנית "פסיעות" שיזמתי, שיוצרת שיתופי פעולה עם גנים ומשפחתונים פרטיים, לספק להם הדרכה מצד אחד ולדרוש מהם לעמוד בתקנים שלנו מצד שני. הצטרפה לסיעה שלי עדי מן, יו"ר ועד הורי הגנים בעיר ויו"ר ועד הורי הגנים הארצי, והיא מטפלת בנושא הזה בתנופה אדירה.

ספר משהו שלא הרבה אנשים יודעים עליך?
לא הרבה אנשים יודעים שאני גדלתי בדרום אפריקה וחזרתי לארץ בגיל 9, בלי לדעת עברית. מי שעבר את הקשיים של העולים החדשים מכיר אותם היטב. אין לי ספק שהחוויות שעברתי יסייעו לי בפיתוח נוסף של כל תחום הסיוע לעולים החדשים בעיר.

נראה שחיזוק הקהילה הוא משהו עליו אתה מתבסס בהרבה מהחלטותיך. תוכל להסביר מדוע?
מחקרים מוכיחים שהקהילה שלנו היא מקור כוח.
אנחנו רואים צורך לחזק את הקהילות בעיר, הן על בסיס מקום מגורים (שכונות) או על בסיס עניין. עמיחי זליג, חבר ברשימת שחר עושים חינוך, עוסק בתחום הקהילתי כבר שנים רבות, ועומד להביא מהנסיון הרב שלו עבור כל העיר. חשוב לנו לאפשר בכל שכונה מבנה קהילתי בו יתקיימו פעילויות לכולם. נחזק גם את הפעילות התרבותית בשכונות, ונסייע ליצור מרכזים קהילתיים שהם לב שכונתי פועם, שיחזקו את הקשר של התושבים זה לזה ולעיר כולה.

השלם את המשפט: מודיעין היא...?
חלום שהתגשם על בית, קהילה ואנשים טובים.