בראש רשימת 'חיים במודיעין במכבים רעות' עומד חיים ביבס, תושב העיר בן 48, נולד וגדל בבית שאן ועבר לגור בשכונת הפרחים במודיעין בשנת 1997.

קצת על האיש ופועלו:
חיים מכהן כראש העיר משנת 2008 , קודם לכן כיהן כממלא מקום ראש העיר בהתנדבות וכמחזיק תיק הבינוי במועצה. ניכר כי העשייה הציבורית היא עיקר עיסוקו של חיים מזה שנים, לפני היותו במועצה, הוא עסק בתחום בינוי מוסדות חינוך ומבני ציבור ברשויות רבות בישראל, וכן בניהול פרויקטים בתחום הבינוי והפיתוח הארצי ושימש כמנהל פרויקטים של תחום איכות הסביבה ותחבורה בשלטון המקומי.

מערכת בחירות היא לא דבר חדש לך, אך סביבך העיר הולכת ומשתנה. האם גם אתה מרגיש את שינויים בה?
הרשימה שאני מוביל קיימת מזה 15 שנים. וודאי שאני מרגיש את השינויים שמתחוללים סביבי ובהתאם לכך גם משנה את הדברים אותם אני שם בראש סדר העדיפויות.

מודיעין היא עיר מרובת ילדים צעירים ולכן החינוך הוא בראש מעייניו של הציבור. תוכל לפרט קצת מה עשיתם בקדנציה האחרונה בתחום ומה עתיד לקרות?
אחד מהנושאים המרכזיים ששמנו לעצמנו בסדר העדיפויות בעשור האחרון הוא החינוך. השקענו למעלה מ-50% מתקציב העירייה במערכת החינוך בעיר, והפכנו אותה לאחת ממערכות החינוך המובילות בישראל. השינויים לא איחרו להגיע ובשנים האחרונות חלה עלייה של כ-30% באחוז הזכאים לבגרות מקרב כלל התלמידים (מ-72% זכאות בשנת 2009 ל-91.5% השנה). נושא נוסף ששמנו עליו דגש במערכת החינוך היה המענה לתלמידי החינוך המיוחד, נושא שיקר לליבנו מאוד, וככלל, מתן מענה פרטני לכל תלמיד ותלמידה במערכת העירונית. זאת לצד שיפור מתמיד באיכות ובחינוך לערכים, שמתבטא בין היתר בגיוס המשמעותי לצה"ל ולשירות הלאומי. החינוך אצלנו בעיר הוא הדבר החשוב ביותר, ועל כן נמשיך להשקיע בו משאבים רבים גם בשנים הקרובות.

גם אזורי התעשייה של העיר התפתחו משמעותית בחמש השנים האחרונות. מה עתיד לקרות בהם ?
נושא פיתוח הפארק הטכנולוגי ומרכז עינב הפכו למוקד משיכה ארצי עבור חברות מובילות. בפארק הטכנולוגי פועלים כיום יותר מ-100 חברות ועסקים שונים של משרדים, תעשייה, הייטק, סייבר, טכנולוגיה, ביו-טכנולוגיה ולוגיסטיקה, כאשר במקביל אנו נמצאים בתהליכי פיתוח ובנייה של יותר מ-20 מבנים חדשים של חברות מובילות כמו "דואר ישראל", חברת הענק "פלקס" ועוד.
במרכז עינב פועלים כיום יותר מ-200 עסקי מסחר שונים, משרדים ותעשייה קלה, שעובדים ביותר מ-70 מבנים קיימים, כאשר כ-25 מבנים נוספים נמצאים בתהליכי בנייה ותכנון מתקדמים. בימים אלה אנו דנים באופן מעמיק על ייצור שטחים להקמת משרדים ומפעלים נוספים, וזאת כדי לעמוד בדרישה ההולכת וגוברת של עסקים המעוניינים לקבע כאן את בתיהם.
גידול זה מביא בתוכו מספר שינויים דרמטיים, ובהם הגידול בשנים האחרונות במספר התושבים המועסקים כאן בעיר קרוב לבית, שעומד כעת על יותר מ-40%. כמו כן, הדבר מביא גם להגדלת הכנסות העירייה מארנונה לעסקים, כאשר עם התפתחות אזורים אלה, נתון זה רק יעלה.

אלו שני דברים בעיר לעולם לא היית משנה?
ראשית, לא הייתי משנה בעיר את התושבים – בתוך קצת יותר מ-20 שנות קיומה, הפכה מודיעין מכבים רעות לעיר גדולה ותוססת. יחד עם העובדה שיש בה כבר כמעט 100 אלף תושבים, סימן ההיכר הבולט ביותר שלנו הוא ערך ההתנדבות והקהילתיות, אשר מהווה חלק מרכזי מהווי העיר.
אנו פועלים מתוך כוונה להעניק לתושבים תחושת שייכות ומעורבות ולהטמיע זאת באורחות חייהם, ומרגש אותי שלצד המשך גידולה הפיזי של העיר, ממשיכה גם הקהילה לצמוח: עשרות גופי התנדבות ומאות מתנדבים, הפועלים ימים ולילות, משביחים את הקהילה שלנו ומהווים הלכה למעשה את עמוד השדרה החברתי של העיר. אני רואה במתנדבים דגל המוביל את המחנה ומביא איתו עוד ועוד תושבים ומתנדבים, דבר שניתן לראות בגידול המתמשך במספר עמותות ההתנדבות, ועל כך יש לומר יישר כוח.
דבר נוסף שמייחד את העיר היא העובדה כי מודיעין מכבים רעות נבנתה מתוך מחשבה על איכות הסביבה בעיר ובאזור כולו. הסימנים הראשונים לכך נראים כבר בכניסה לעיר וברחובותיה הירוקים. העיר שלנו היא אחת הערים היחידות בישראל שברחובותיה הראשיים משתרעים שטחים פתוחים וירוקים, גנים פורחים, פינות ירוקות ועשרות פארקים שבהם מתקני משחקים ייחודיים לילדים, ספסלים והצללות המאפשרות לתושבי העיר ליהנות כל השנה מפארקים איכותיים. רחובות העיר מעוטרים במגוון עצי נוי ועצי פרי ארץ-ישראליים, בהתאם לאקלים ולסביבה. שטחה המוניציפאלי של העיר הוא 55,000 אלף דונם, כאשר יותר ממחצית משטח זה הם שטחים ירוקים, חלקם נופיים וטופוגרפיים וחלקם מגוננים ומוסדרים, שכוללים את העמקים, הפארקים הציבוריים, החורשות והשדרות המרכזיות.

אם כך, אלו שני דברים אתה חושב שצריך וחשוב לשנות בעיר?
מודיעין מכבים רעות אמנם נמצאת בצמרת כמעט בכל תחום ועניין, אך אני מאמין כי תמיד יש מה לשפר ולשדרג, בכל תחום. בנושא התחבורה הציבורית, למשל, פתיחת מסוף התחבורה הראשי הביא לשיפור, אך אנו לא מסתפקים בכך, ובמקביל לתהליכים שצריכים להתבצע בנושא ברמה הארצית, אנו ממשיכים לבחון כיצד נוכל להביא את התחבורה הציבורית העירונית לרמה גבוהה, כך שתושבי העיר יזכו  להשתמש בה באופן יומיומי כחלק משגרת חייהם.
כמו כן, אמנם מודיעין מכבים רעות היא עיר צעירה, אך השכונות הוותיקות שבה נבנו לפני 20 שנה ויותר, ועל כן דורשות תחזוקה מתמדת ועבודות לשדרוג התשתיות. בשנים האחרונות לא שכחנו לרגע גם אותן והשקענו בהן רבות, כחלק מהתוכנית להתחדשות תשתיות עירוניות, שעלותה עשרות מיליוני שקלים. במסגרתה, חידשנו קווי מים וקווי ביוב, החלפנו והוספנו מתקני משחק והצללות בפארקים הוותיקים בעיר, הקמנו עשרות כיכרות, חידשנו כבישים והחלפנו את תאורת הרחוב לתאורה חסכונית. אנו פועלים ונמשיך לפעול כדי לדאוג גם להן ככל שיצטרכו, כיוון שאסור לנו לשכוח את תושבי אותן השכונות, שהגיעו לעיר החדשה כמשפחות צעירות והיו חלק בלתי נפרד מהתפתחותה וגדילתה.

עם כל הנאמר, אני מבינה שהרבה השתנה בעיר בחמש השנים האחרונות. מה יהיה שונה במצע שלכם היום מזה של השנים הקודמות?
הבחירות הקרובות הן הזדמנות עבורנו להמשיך ולבסס את תנופת הפיתוח בעיר ואת העשייה הבלתי פוסקת בראש ובראשונה בחינוך – נמשיך להוביל ולחזק את אחת ממערכות החינוך הטובות בישראל. לצד זאת נמשיך גם לפתח את התעסוקה וההיי-טק ולבסס את המסחר, לקדם את התרבות והפנאי, לחזק את המורשת, וכמובן להוביל מיזמים לגמלאים, לנוער ולצעירים, לרבות זוגות צעירים, כאשר במקביל נעבוד על השיפור הנדרש בתחבורה בעיר. כמו כן, בקדנציה הזאת, כשם שעשינו מהפיכה בתשתיות התחבורה, בבניית כיכרות, שדרוג כבישים ועוד, כך נעשה מהפך גם בשירות התחבורה הציבורית בעיר ונוביל, סוף כל סוף, גם את התחום הזה להישגים.
אוסיף גם, כי מאחר שתמיד האמנתי שלנשים יש יכולות ביצוע גבוהות, שבוודאי לא פוחתות מאלה של הגברים, החלטתי הפעם שהרשימה תלך על פן נשי, כאשר לפחות 60% ממנה יהיו נשים חזקות ומובילות, שבאות מתחומי עיסוק שונים.

השלם את המשפט: מודיעין היא...?
עיר העתיד של מדינת ישראל והפכנו אותה לספינת הדגל של השלטון המקומי בכל התחומים. נמשיך לקדם, להוביל ולדחוף אותה קדימה גם בשנים הבאות.