מאת: רמי היפש

לכאורה, זה היה אמור להיות הפנינג צבעוני. במחלקת הנוער והצעירים בעיריית מודיעין ניסו להרים פאנל חגיגי בהשתתפות נציגים מהרשימות השונות המתמודדות על מקום במועצה. נקבע מועד – 18 באוגוסט. נקבע מקום – אולם עינן ונותר רק לראות מי ממשפחות החתן והכלה יגיעו לאירוע.

ואולם, לא כולם הסכימו לשתף פעולה. על קול הקורא לרשימות חתומה מעין פולנט, מ"מ מנהלת מחלקת הנוער והצעירים. היא ממלאת את מקומה של לוטם גל שעזבה את תפקידה לאחר שהחליטה להתמודד ברשימה של ראש העיר חיים ביבס בבחירות הקרובות. גל, ממוקמת במקום הרביעי ברשימה – מקום ריאלי לבחירה למועצה.

הנקודה הזאת היתה אחת הנקודות שעוררו את התנגדותו של חבר המועצה אבי אלבז, יו"ר "מודיעין חופשית" שטען כי האירוע מהווה תעמולת בחירות לטובת רשימת 'חיים במודיעין'. הוא שלח מכתב לסגן ראש העיר, שלמה פסי, האחראי על עמותת סחל"בים, בו הוא טוען שהעמותה העירונית לא יכולה לארגן אירועים פוליטיים ולכן לא תשתתף בה. הוא גם ציין את העובדה שגל עדיין רשומה באתר העירייה כמנהלת מחלקת הצעירים.

אלבז גם הגיש עתירה נגד קיום האירוע לשופט אברהם טל, יו"ר ועדת הבחירות האזורית מרכז-דרום, שדרש את תשובת העירייה, פסי וסיעת חיים במודיעין לסוגיה.

המהלך של אלבז גרר מכתב תגובה שנשלח אליו ממנכ"ל העירייה יורם כרמון, שבו תמה כרמון על המהלך - "הייתי בטוח שתהיה הראשון לקפוץ על ההזדמנות להציג את העשייה שלך לטובת העיר". הוא כותב בתשובתו לאלבז, "האם זה משום העובדה שאין לך מה להציג זולת מכתבים חסרי ערך?"

לאחר הפתיח, הודיע כרמון כי ביבס, שישב בשבוע שעבר שבעה על אביו בבית שאן הורה לבטל את הפאנל, שאותו היתה אמורה להנחות העיתונאית דפנה ליאל.

במכתב התגובה ששלח אלבז לכרמון, כתב אלבז כי ביקר את ביבס בשבעה והשניים שוחחו על הפאנל וביבס הורה לבטל את הפאנל לאחר שזה הבהיר שהוא נוגד את הוראות החוק.

הפאנל אמנם בוטל, אבל התגובות אליו נמשכות. ראשית, בזירה המשפטית. עיריית מודיעין, באמצעות עו"ד דנה חפץ טוכלר הגיבה לעתירה וטענה כי פאנלים דומים המיועדים לבני הנוער והצעירים התקיימו בשתי מערכות הבחירות הקודמות והיו תחת העיקרון שכל סיעה היתה חופשית להציג את עמדותיה. כמו כן צוין כי לוטם גל נמצאת בחופשת לידה ובחופשה ללא תשלום וכי שמה הוסר מאתר העירייה לאחר החגים.

גורמים נוספים שהביעו מורת רוח הם אמציה דויטש, יו"ר הנהגת ההורים, ששלח מכתב לכרמון, בו הוא מבקש שכן לערוך את הפאנל וטוען כי מדובר "בפגיעה משמעותית בנוער ובצעירים. הם בנינו ובנותינו הרוצים להיות שותפים ולמצות את זכותם הדמוקרטית".

גם מועצת התלמידים והנוער העירונית הגיבה באכזבה לביטול הפאנל. "מטרתו היחידה של הפאנל היתה הכרת כלל הסיעות המתמודדות בעיר. מועצת העיר היא גוף דמוקרטי מיסודו ואיננו מוטים לפה או לשם ועל כן הופתענו כששמענו כי ביטול הפאנל נובע עקב חשש מחוסר אובייקטיביות. הפאנל תוכנן להיות מונחה על ידי אשת תקשורת חיצונית שאינה תושבת העיר והשאלות בו הם פרי ידם של בני נוער וצעירים בלבד."

בסופו של דבר, השופט אברהם טל, יו"ר ועדת הבחירות האיזורית, מחק את העתירה וכתב בהחלטתו כי "לאחר עיון בטענות הצדדים ,ונוכח העובדה כי האירוע בוטל ,מתייתרת ההכרעה במחלוקת ,ככל  שהיתה"

מסיעת "מודיעין חופשית" נמסר כי : "חגיגת הדמוקרטיה תתקיים רק עם טוהר הבחירות, שוויון, כבוד וחופש. בכך יש ללמד ולהנחות את דור הנוער והצעירים לנהוג.  הנוער והצעירים במודיעין מכביםרעות  מוזמנים להזמין את סיעות כל העיר ב-"קול קורא" לפאנל בחירות תקין וחוקי – מודיעין חופשית תשמח לספר מה יש לה להציע לנוער והצעירים בעיר למענם ולמען כל תושבי העיר".