מאת: ענבל בן ברית כהן    

לקראת פתיחתה של שנת הלימודים תשע"ח ולאחר שוועדת החינוך בכנסת בחרה לאשר את לוח תשלומי ההורים לשנה זו, יוצאים חברי וועד ההורים היישובי במחאה וקריאה לסרב לשלם. "לאחר התחבטויות רבות, באחריות מלאה והבנה שבאמת מיצינו את כל ערוצי ההידברות אנו נאלצים לקרוא להורים שלא לשלם את התשלומים לשנה"ל הקרובה. אנו טוענים (בגיבוי ועדות שהוקמו ע"י משרד החינוך, ועדת החינוך של הכנסת וממשלת ישראל) כי מס תשלומי ההורים הנו מס רגרסיבי המשולם מה'נטו' שלנו, פוגע ומגדיל פערים באוכלוסיית המדינה".

אמציה דויטש, יו"ר הנהגת ההורים העירונית וחבר הנהלת פורום ועדי ההורים היישוביים אומר: "זה סיפור שנמשך כבר יותר משנה מבחינת הפורום. בשנה שעברה עם פתיחת שנת הלימודים, כשאושרו תשלומי ההורים, ביקש שר החינוך שנחכה עוד שנה ו'בואו נדבר'. אנחנו הסכמנו שלא להימנע מתשלומים כבקשת השר וקיימנו עשרות פגישות בניסיון למצוא פתרון. היה צוות ארצי שעסק בזה מול האוצר ומול משרד החינוך, העלה המון הצעות ורעיונות ותכלס לא יצא מזה כלום".

דויטש מצר על שלאורך כל התקופה הזו לא נמצא פתרון ומרגיש לדבריו שמשרד החינוך "די מרח". השנה התקיים דיון בעניין ולוח התשלומים בכל זאת אושר, דבר שלא הפתיע את דויטש וחבריו לפורום, אחר כך השר הבטיח שהעניין יטופל בדיון לקראת השנה החדשה וגם שם לא קרה דבר חדש ואז פורום וועדי ההורים היישוביים קיים ישיבה והחליט לצאת בקריאה  להורים להימנע מתשלומים "כי המשרד לא מקדם כלום" הוא אומר.

"למרות כל מה שהלכנו לקראתם וכל ההצעות שהצגנו, לא הייתה כל התקדמות, אפילו לא הייתה נכונות לקבל סעיף או שניים בשביל להביע רצון וכוונה".

דויטש: "חשוב להבין שחינוך חינם לא יכול להיות סתם סיסמה. לא יתכן שטיול שהוא חלק מתכנית הלימודים ומשרד החינוך הוא שמחליט לאן הטיול, יהיה שונה משיעור חשבון או גיאוגרפיה שעליהם ההורים לא משלמים תוספת. חינוך חינם צריך להיות חינם, ולכן חשובה מאד ההתגייסות לעניין הזה"

האם הימנעות מהתשלום תביא להצלחה והפחתת תשלומי ההורים, מה שלא קרה עדיין?

"אני מאמין שכן. הלחץ הוא גדול ואנחנו גם יודעים שכרגע המשרד בלחץ כי מערכת החינוך 'חינם' מאד תלויה בתשלומי ההורים. פתאום לא יהיו להם טיולים ולא תרבות ועוד. פתאום המנהלים לא יודעים איך לתפקד וזה מפעיל המון לחץ. גם אם לא תהיה היענות של 100 אחוז הלחץ גדול".

במכתב שהוציאו חברי פורום וועדי ההורים יישוביים נכתב: " אל תתנו ללחצי משרד החינוך להשפיע- הם לחוצים יותר.  האם ממשלת ישראל, העומד בראשה, שר החינוך, שר האוצר יהיו מוכנים לשאת בתוצאות? האם הם יהיו מוכנים שבשנת ה- 70 למדינת ישראל לא יתקיימו טיולים ואירועי תרבות בבתי הספר? האם הם יהיו מוכנים לראות סקטורים רחבים במשק (אכסניות, חברות היסעים, מוזיאונים, חברות טיולים, תיאטראות, היכלי תרבות, מוסדות תרבות ועוד...) פשוט קורסים?".

דויטש וחבריו מקווים שהפעם הלחץ יעזור והמשרד יבחר לדבר ולעשות תכלס "לא משחק בכאילו מדברים ובסוף לא מתפשרים על כלום" הוא אומר. ככל שיותר הורים ישתפו פעולה עם ההנחיה של פורום וועדי ההורים היישוביים, כך יהיו סיכויים גבוהים יותר להצליח. יחד עם זאת במידה ויהיו בתי ספר שיוכלו לממש טיולים ודברים נוספים שהם תלויי תשלומי הורים, למרות שלא כל ההורים ישלמו, יש לקחת בחשבון שילד שהוריו לא ישלמו, לא ישתתף בפעילות הספציפית, ובית הספר מחויב למצוא לילד פעילות חלופית לאותו הזמן.

פורום וועדי ההורים יישוביים: "אל תתנו ללחצי משרד החינוך להשפיע- הם לחוצים יותר.  האם ממשלת ישראל, העומד בראשה, שר החינוך, שר האוצר יהיו מוכנים לשאת בתוצאות?"

"חשוב להבין שחינוך חינם לא יכול להיות סתם סיסמה. לא יתכן שטיול שהוא חלק מתכנית הלימודים ומשרד החינוך הוא שמחליט לאן הטיול, יהיה שונה משיעור חשבון או גיאוגרפיה שעליהם ההורים לא משלמים תוספת. חינוך חינם צריך להיות חינם, ולכן חשובה מאד ההתגייסות לעניין הזה למרות שבסופו של דבר זו החלטה של כל אבא ואמא בביתם. צריך לזכור שחזית אחידה תקדם ותסייע".

לסיכום מבקש דויטש לשבח את מערכת החינוך העירונית ולברך את כל הנוגעים בה לשנה החדשה: "יש לנו מזל שיש לנו מערכת חינוך מובילה ובין הטובות בארץ. אני מאחל להורים, לתלמידים ולצוות שנה שתהיה מוצלחת ושנמשיך לטפס עוד יותר. התברכנו בצוות מצוין ותלמידים מצוינים בכל הגילאים ואני מקווה שתהיה לנו שנה מוצלחת ושנצליח לקדם חינוך חינם".