לאחרונה אישר האיחוד האירופי כי בית הספר העל יסודי עירוני ב' ע"ש יצחק רבין ייקח חלק בפרויקט חדש של בית ספר פתוח, ביחד עם שותפים משבע מדינות באירופה.

הפרויקט - open science schooling משלב לפי יוצריו ובשפה היבשה "את הצורך בחשיבה מחודשת על תחום החינוך למדעים ביחד עם הדידקטיקה של בתי ספר פתוחים". הוא הגיע לעיר באמצעות המרכז הרב תחומי, בניהולה של ד"ר אורנה מגר, שמפעיל מספר פרויקטים עם האיחוד האירופי וקרנות מאירופה תוך שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות וארגונים באירופה.

הפרויקט עוסק בטיפוח חשיבה מדעית ויזמית בקרב תלמידי תיכון, לצורך פתרון בעיות חברתיות, ומשלב שותפים מבתי ספר תיכוניים באירופה ומעירוני ב' מהעיר.

לפי נתוני נציבות האיחוד האירופי, יותר ויותר תלמידי תיכון מגלים התנגדות לחינוך מדעי, והנציבות רואה בכך את אחד האתגרים החשובים ביותר להשגת צמיחה כלכלית וחדשנות באירופה. אנשי המדיניות הבכירים, כמו ה-OECD, וחוקרים בקדמת המחקר, מחזיקים בדעה כי התגברות האדישות וההתנגדות למקצוע המדעים בגילאי 15-12 מהווה שלב מכריע בהתפתחות הזהות והמבנה האישיותי של התלמידים ומשפיעה בסופו של דבר על התנהגותם כמבוגרים.

הפרויקט יחל לפעול עם תחילת שנת הלימודים הקרובה, ויימשך 30 חודשים. ישתתפו בו, כאמור, נציגים ממדינות שונות באירופה והן: פינלנד (שאחת האוניברסיטאות שבה תרכז את הפרויקט), ספרד, רומניה, פורטוגל, יוון ופולין. הנציגה הנוספת תהיה או שבדיה או ליטא. הפרויקט יכלול תהליך הסמכה של השותפים, המורים והתלמידים ויצירת מאגר של ידע, ניסיון ותיעוד של המשימות עליהן יתבססו תוצרי הפרויקט. בהמשך, יבצעו המשתתפים דיאלוג עם הקהילה ויעבדו את התוצרים לכדי מוצרים סופיים, אותם יפיצו במדינות השונות, בין היתר במשלחות של חילופי תלמידים.