כתבה וצילמה: ענבל בן ברית כהן

אתמול, יום רביעי, אחר הצהריים התקיימה בכניסה לבניין העירייה, הפגנת מחאה של הורים לתלמידים העולים לחט"צ בבית ספר היובל.

ההפגנה התקיימה במקביל לפגישה של נציגות ההורים עם נציגי החינוך בעירייה. ההורים טענו כי העירייה הודיעה להם רק לאחרונה כי בשנה הבאה תיפתח בבית ספר "היובל" כיתת חט"צ אחת בלבד, זאת בשל מיעוט נרשמים. עוד טוענים הורים, ולא ברור איזה סימוכין המציאו לשם כך, כי העירייה היא זו שהודיעה להורים שביקשו לרשום את ילדיהם לחט"צ "היובל", כי הדבר לא ניתן, ובעקבות זאת לא נרשמו אליו מספיק תלמידים.

אחד ההורים שביקש לא להזדהות: "ביום שני הבא יהיה המועד האחרון להגשת ערעורים, ובכדי להקדים תרופה למכה, החליטו הורים מוטרדים להיפגש עם חבר סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, מויש לוי, ועם ראש מינהל החינוך בתיה שוכן במטרה להעלות בפניהם את התלונות והחששות ולדרוש שקיפות ועדכון עדכני באשר למספר הנרשמים, מספר מסורבי ההרשמה שלטענתנו ומתוך מידע שבידינו קיימים, ויחד למצוא פתרון הולם".

להפגנה הגיעו כ-20 הורים בלבד, קבוצה שכללה גם את הנציגות שנפגשה עם נציגי העירייה.  בין המפגינים שנותרו ברחבת הכניסה לעירייה גם אמא אחת, עדי מזרחי, שיש לה ילד אחד שעולה לכתה א' ביובל וילדה שעולה לטרום חובה ותעלה לחובה רק עוד שנה, אבל היא מודעת לבעיה וחוששת וחושבת שחשוב להיאבק על זה כבר עכשיו: "חבל לי שלא הגיעו הרבה הורים. אני הגעתי מתוך הבנה שגם אם זה לא רלוונטי לי לשנה הקרובה, זה בהחלט רלוונטי לשנה שאחריה וחשוב לי לסייע למאבק כבר עכשיו".

שרון פרדיס שלה ילדה העולה לכתה ב' ביובל וילד שעולה לגן חובה בו, גם הייתה בין ההורים המעטים שבאו להשמיע את מחאתם: "אנחנו מוטרדים מכך שיפתח רק גן אחד ומרגישים שאחת הסיבות להרשמה נמוכה זה שבית הספר הפך לעל אזורי ולכן לא נמצא בכלל באופציות להרבה נרשמים, ואם הם לא מודעים לאפשרות ולכך שעליהם לציין את בקשתם בהערות ולא ברשימה שנפתחת, אז הם לא ירשמו".

בשיחה עם אחד ההורים שנכח בישיבה שהתקיימה אתמול עם גורמי החינוך בעירייה עלתה תמונה בהירה יותר. כזו שפיזרה את הערפל והציגה יותר עובדות מתחושות. "הפגישה שהתקיימה נתנה לנו תמונת מצב בהירה יותר, גם אם כואבת. הן מויש לוי והן בתיה שוכן היו קשובים וענייניים. הם הסבירו לנו שהבעיה המרכזית היא שהיובל נמצא בשכונה מזדקנת ולכן מספר הנרשמים הולך ומצטמצם. הם ציינו גם שבפירוש לא היה אף הורה שביקש להירשם ליובל ולא ניתן לו מלבד הורה לתאומים שהבעיה שלו נובעת מהרצון להפריד את ילדיו לשתי כיתות גן נפרדות, ואם ב'היובל' לא יפתח גן נוסף, זה לא יוכל לקרות".

בסיכומו של דבר ההורים יצאו מהפגישה מאוכזבים מהסיכוי אבל מבינים את הגורמים וההתנהלות. התלונה היחידה שנותרה להם היא ששני גנים שהזינו בעבר את "היובל" הפכו למזינים של בית ספר "עידנים" ובכך העירייה גרמה לתחושתם בהתערבותה, לבעיית מיעוט נרשמים ל"היובל". הם מבקשים שהבחירה הזו תישקל מחדש

בסיכומו של דבר ההורים יצאו מהפגישה מאוכזבים מהסיכוי אבל מבינים את הגורמים וההתנהלות. הנתונים הדמוגרפיים של העיר מציגים מגמה של קיטון במספר הילדים בשכונות הוותיקות בשלוש השנים האחרונות, מצב הנובע הן מהזדקנות האוכלוסייה בשכונות הוותיקות והן בגלל שזוגות צעירים ממעטים לרכוש בהן דירות בשל מחירי הדירות הגבוהים. התלונה היחידה שנותרה להם היא ששני גנים שהזינו בעבר את "היובל" הפכו למזינים של בית ספר "עידנים" ובכך העירייה גרמה לתחושתם בהתערבותה לבעיית מיעוט נרשמים ל"היובל" והם מבקשים שהבחירה הזו תישקל מחדש.

בית הספר היובל עושה מצידו מאמץ להזמין הורים לרשום את ילדיהם לחט"צ "היובל" ורכזת החט"צ יהודית בן משה, אף פנתה לתושבים דרך קבוצת "אמהות ממודיעין" שברשת החברתית, לראות, להתרשם, לשאול שאלות ביום שישי הקרוב. 

הורי היובל מאד מקווים שבתקופת הערעור יזכו לשכנע עוד  מספר הורים לרשום לחט"צ היובל וכך תתאפשר פתיחת כיתת גן נוספת.

עיריית מודיעין: "לא תמיד ניתן להיענות לבקשת ההורים"

מהעירייה נמסר בתגובה: "מנהל החינוך העירוני מבצע עבודה מדויקת במטרה לתת מענה לכלל התלמידים באופן אישי, בהתחשב באילוצים, בהנחיות ובתקנים. חשוב לציין שהעירייה אינה מונעת מהורים לבקש מוסד חינוכי כלשהו, ולמרות שלא תמיד ניתן להיענות לבקשת ההורים, מדי שנה למעלה מ-98% מהבקשות נענות בחיוב.

לצערנו, לעיתים מועלים לרשתות החברתיות "נתונים והשערות" שאינם נכונים ומדויקים, מה שיוצר תמונה שאינה תואמת את המציאות ויוצרת רושם מוטעה, שעלול לגרום להורים לקבל החלטות שגויות ללא התייעצות כלשהי עם הגורמים המקצועיים, וחבל על כך.

במקרים בהם להורים יש ספקות והתלבטויות, מינהל החינוך מאפשר לפנות אליו, לערער ובמקרה הצורך אף להיפגש עם הגורמים המקצועיים, הן ברמת המענה לפרט והן ברמת הנהגות ההורים הבית ספריות יחד עם הנהלות בתי הספר. בפגישות מהסוג הזה, הנערכות בשקיפות מלאה, מועלות ההתלבטויות, ניתנים הסברים ושואפים למצוא את המענה המיטבי, כאמור בהתחשב באילוצים המערכתיים.

העירייה: "חשוב לדעת כי הנתונים הדמוגרפיים של העיר מצביעים כי קיים קיטון במספר הילדים בשכונות הוותיקות, מגמה שהחלה לפני כשלוש שנים ותימשך גם בשנים הקרובות. מגמה זו נראית בבירור מתוך נתוני מרשם האוכלוסין, המהווים כלי תכנוני למערכת החינוך באמצעותו נבנית התחזית לשנים הקרובות"

מידי שנה, לאחר עיבוד נתוני הרישום לשנת הלימודים, מתקבלות החלטות לגבי פתיחה וסגירה של מוסדות החינוך בעיר על פי נתוני הרישום, הכוללים את בקשות הרישום, נתוני החינוך המיוחד ועוד. ההחלטות מתקבלות בהתאם לתקני משרד החינוך, לפיהם מספר הילדים בגן הוא עד 35 ילדים ומספר התלמידים שמאפשר פתיחת כיתת לימוד שנייה בשנתון בבית ספר עומד על 41. חשוב לציין כי משרד החינוך אוסר על פתיחת כיתות לא תקניות, גם אם הרשות המקומית מעוניינת לממן זאת מתקציבה ואף רשאי להטיל סנקציות על מפרי תקנות אלה.

חשוב לדעת כי הנתונים הדמוגרפיים של העיר מצביעים כי קיים קיטון במספר הילדים בשכונות הוותיקות, מגמה שהחלה לפני כשלוש שנים ותימשך גם בשנים הקרובות. מגמה זו נראית בבירור מתוך נתוני מרשם האוכלוסין, המהווים כלי תכנוני למערכת החינוך באמצעותו נבנית התחזית לשנים הקרובות".