השבוע התקיים סמינר עמיתים בו השתתפו כ- 100 תלמידים משכבת כיתות ט' מבתי הספר השונים בעיר, פרויקט זה הינו פרויקט חינוכי ייחודי המתמקד במעורבות של תלמידים בתוכניות מניעת שימוש באלכוהול וסמים, כאשר אחת המטרות היא שתלמידים אלו יוכלו לשמש כשומרי סף עבור חבריהם בני גילם, כמובילי דעה ובעלי כושר השפעה. 

הסמינר הינו ביוזמת הרשות העירונית לביטחון קהילתי, גוף שאוחד בימים אלה, בהמשך להחלטתו של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן ומחבר בין הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול ו"עיר ללא אלימות". בראש הרשות החדשה עומדת מיטל אשור, ששימשה בחמש השנים האחרונות, כמנהלת הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול. כמו כן, שותפים למיזם מנהל החינוך העירוני ואגף שפ"י למניעת התמכרויות של משרד החינוך.

במהלך הסמינר האזינו התלמידים להרצאות מרתקות של מרצים מתחומים שונים. למשל הרצאתו של רן בראון  שדיבר על תרבות הפנאי של בני נוער וכיצד בשנים האחרונות חלו שינויים משמעותיים בתרבות הילדים, הנוער והצעירים, שעיקרם מעבר אל מסכים. עוד שמעו התלמידים הרצאה מפי השוטר הקהילתי שדיבר על החוק הפלילי, חוק האלכוהול, חוק הרעש והרצאה נוספת מפי מתנדב של סיירת ההורים, שדיבר איתם על הפעילות של סיירת הורים ומשמעות הסיירת  בעיר.

בנוסף, חוו התלמידים סדנה של אחד נגד מאה. סדנא חווייתית, המלמדת את בני הנוער את כל הסכנות הכרוכות בשתיית אלכוהול וצפו בהצגה "דומינו" של תיאטרון נוער לנוער מעל הבמה. ההצגה מספרת על ההתמודדויות של בני נוער עם מצבי לחץ והתנהגויות סיכוניות שבני נוער חשופים אליהם ואיך הם מתמודדים איתם.

מעבר לכך, עברו התלמידים סדנאות ע"י יועצות בתי הספר, העוסקות בעמדות נגד שתיית אלכוהול והתמודדות עם לחץ חברתי אותם חווים בני הנוער.

אילן בן סעדון, סגן ראש העיר: ״זכות גדולה עבורנו לפתח בקרב הנוער שלנו תחושה של שליחות ולהקנות להם כלים פרקטיים לשינוי המציאות. בסמינר חשפנו את הנערים לתופעה המסוכנת של צריכת אלכוהול ואלו יצאו משם מצוידים בכלים הנכונים ובמוטיבציה הגבוהה על-מנת להשפיע על חבריהם, שלא ליפול לאלכוהול ולסמים וכדי להגן על חבריהם מהסכנות הכרוכות בשימוש לא מושכל ברשתות החברתיות. אני מאחל הצלחה רבה לעמיתים כמחוללי שינוי בחברה, בני הנוער מבינים את החשיבות האדירה שיש להם ואת הכוח בו הם מחזיקים כקבוצת מאוחדת בכדי לשנות את עמדות הנוער בעיר ואת החברה בישראל בכלל. אנו נמשיך לחזק את בני הנוער הנפלאים שלנו עם תכניות ופרויקטים נוספים, וזאת במטרה לצמצם התנהגויות סיכון בקרבם של היקרים לנו מכל. בהזדמנות זו, אני מאחל למיטל הרבה הצלחה בתפקיד ומברך על מינויה. בחירתה מוכיחה את האמון המלא לה זוכה הגברת אשור על עבודתה המבורכת בחמש השנים האחרונות. בטוחני שעם הידע המעמיק, הניסיון והחיבור שלה לקהילה נצליח לפעול יחד באופן המקצועי והאיכותי ביותר בכדי להמשיך ולצמצם את החשיפה של בני נוער לחומרים ממכרים ומסוכנים ובעיקר לצמצם התנהגויות סיכון בקרב בני הנוער. בכוונתנו להרחיב את הפעילות ולקיימה בכל הגילאים החל מאיתור בגיל הגן ועד לאוכלוסייה הבוגרת המתמודדת עם תופעת הבדידות"

מיטל אשור, מנהלת הרשות העירונית :  "מרגש מאוד לראות את בני הנוער שלנו לוקחים על עצמם תפקיד של "שגרירים" ע"מ להסביר לבני נוער בגילם את הסכנות הכרוכות בשימוש בחומרים מסוכנים, נתנו לתלמידים את מיטב הכלים ע"מ שיוכלו לעמוד מול בני גילם ובעת הצורך אף לשמש כשומרי סף. כולי תקווה שכל בתי הספר ימנפו את התוכנית הזו וימשיכו בהכשרות התלמידים בבתי הספר . יישר  כח ליועצות שעושות עבודה מדהימה עם התלמידים."