משלחת של נציגים ממחוז FVG שבאיטליה הגיעה בשבוע שעבר לביקור במודיעין מכבים רעות, במסגרת פרויקט משותף וראשון מסוגו ליצירת שיתופי פעולה לקידום פרויקט "עיר לומדת". מדובר במפגש עבודה ראשון בסדרת מפגשים שתימשך כשנה, בשיתוף עם העירייה והמרכז לשלטון מקומי ובמימון קרנות אירופאיות. יעדי התכנית הינם ליצירת דיאלוג ודיון בנושא בניית רשת ערים לומדות בהתחשב בניסיון שנצבר בישראל ובעיר הלומדת מודיעין מכבים רעות החלוצה בארץ בפיתוח המודל בראשותה של ד"ר אורנה מגר, מנהלת המרכז הרב-תחומי ומפתחת המודל, הרחבת הידע בנוגע לסוגי השירותים, מתודות וכלים ברשת הערים הלומדות, הרחבת הידע בתכנים וניתוח והשוואה של מדדי ביצוע הקשורים לשיפור ומיטוב איכות השירות.

המשלחת מנתה נציגים מאיזור פריולי, ונציה ג'ולי ובהם נשיאת אוניברסיטת ליברטה, מנהלי מחלקות במחוז, מנהלי מוסדות להכשרה מקצועית וההנהלה הבכירה של הסוכנות אינפורמסט. העוגן המשותף לפרויקט מתמקד במודל "עיר לומדת" הישראלי שבחסות ארגון אונסקו העולמי, אשר זכה לתמיכה בוועדת החינוך של הכנסת ומשום כך ישראל מהווה מקור להשראה ולימוד ברמה המעשית. במהלך הביקור, הכירו נציגי המשלחת מאיטליה את העשייה העירונית במרכז הרב תחומי והצגת המודלים של המרכז, הוצגה בפניהם סקירה על התפתחות העיר, התקיימו פגישות עם משרד החוץ, מרכז השלטון המקומי והג'וינט ומשרדי ממשלה.

בבסיס הפרויקט התפיסה כי על האזרחים להשתלב במסגרות למידה לאורך החיים, לפתח "אזרחות אקטיבית" ומעורבות חברתית ולהתמחות במיומנויות רכות כגון: פתרון בעיות ועבודה בצוות. כמו כן שם הפרויקט דגש על פיתוח מסגרות וקשרים חברתיים וקהילתיים במיוחד במגזרים של מיעוטים ואוכלוסיות מוחלשות ורגישות.

היציאה לפרויקט המשותף נרקמה לפני מספר חודשים כשמשלחת ישראלית שמנתה יועצות למעמד האישה מרשויות שונות הוזמנו על ידי הפרלמנט האיזורי באיטליה לקדם דיונים ושיתופי פעולה מקצועיים בנושא עיר לומדת. בסיכומו של הביקור, הוחלט על מודל עבודה בינלאומי ראשון שיתחיל לפעול בשנה הקרובה במרכז הישראלי לערים לומדות ויטמיע את חזון "העיר הלומדת" בכ-250 רשויות באיזור פריולי, ונציה באיטליה. בעוד כחצי שנה, צפויה משלחת מישראל לצאת למחוז באיטליה להמשך קידום הפרויקט המשותף.

מודיעין מכבים רעות היתה ה"עיר הלומדת" הראשונה בישראל, והיא מהווה מודל לערים אחרות בארץ. המרכז הרב –תחומי הקיים בעיר משמש כמקום המרכזי ליישום עקרונות העיר הלומדת, בהיותו מעניק העשרה, לימודים אקדמאיים, סדנאות ומרחב עסקי ויזמות המעודדים למידה לאורך החיים לתושבים לאחר גיל 18.

ראש המרכז הרב תחומי, ד"ר אורנה מגר: "זוהי משלחת ראשונה מסוגה שכוללת בנוסף לשותפינו מאיטליה, גם שלושה נשיאי קרנות של האיחוד האירופי ומנכ"לים מהפרלמנט האיטלקי שהגיעו במטרה ללמוד ולרקום יחד שותפות פורה ומאתגרת בין שתי מדינות. אין לי ספק כי פרויקטים אלו ישרתו את התושבים שלנו ושל מדינתם ויעניקו כלים חדשניים של אסטרטגיות למידה לאורך החיים בהתאם לצרכים הנדרשים בעולם המשתנה שלנו".

 

צילום: חורחה נובומינסקי