מאת: מערכת מודיעינט

לאחרונה נחנכו בבית ספר עירוני ב' ע"ש יצחק רבין במודיעין, שני מרחבי לימוד חדשניים, במסגרת תכנית M21 של מנהל החינוך בעירייה ומשרד החינוך. האחד מרכז לחדשנות פדגוגית והשני, במבואת החטיבה העליונה.

הרציונאל מאחורי הקמת המרכז לחדשנות פדגוגית, מבוסס על תפישה לפיה התלמיד עסוק באופן פעיל וחווייתי באיסוף, פירוש ובנייה של ידע בעזרת חומרי גלם שונים הניתנים לו. כמו כן, נאסף המידע באמצעות יצירת קשרים וקבוצות לימוד  המאפשרות יצירת סינתזה של המידע. במרחב, זמן איכות רב בין המורה לתלמיד, שבו המורה מהווה מנטור (מאמן), והוא כולל פינת עבודה מול המנטור/המורה, פינה של עבודת חקר עם מחשבים, פינת למידה בחברותא או בזוגות, פינת עבודה על 'סטפרים' בעמידה שתורמת לריכוז ולהוצאת אנרגיה ופינת דיון קבוצתי.

במתחם מבואת החטיבה העליונה בבית הספר, הושם דגש רב על יצירת מפגש בלתי אמצעי בין התלמידים עצמם, מרחב אשר מאפשר אווירה שונה נטולת מסגרות, עם דגש על יצירת קבוצות עבודה דינמיות ועבודה צוותית. כך, במרחב מתנהלים מפגשי חברה באופן נוח ונעים, באווירה המדמה את עולם התעסוקה שממתין ביציאה לחיים הבוגרים.

ריקי נגרי, מנהלת בית הספר מסבירה את הרעיון מאחורי העיצוב החדשני: "אנו מאמינים שהבסיס להצלחה מצוי בחיים חברתיים מלאים ורואים חשיבות ביכולת שלנו לספק סביבה שכזו לתלמידינו על פי עקרונות הפדגוגיה מוטת העתיד."

המרחב מורכב ממבואה המעוצבת כמיני אמפי הכולל טריבונות ומסדרון רחב, אשר מאפשרים רב תכליתיות וגמישות מרבית, בעיקר בכל הנוגע למנחי הלמידה שיוצרים חוויה שונה.  המשימות שיוכנו על ידי המורה, יהיו מוכוונות לעבודת צוות אשר תכלול שיתוף פעולה בין התלמידים.  הוורסטיליות של המרחב מאפשרת לשנות בכל רגע נתון, על פי מידת היצירתיות של המורה והתלמידים, את חלוקת החלל ומאפשרת יצירת מרחבי שיתוף חברתיים שונים.

ריקי נגרי: "המרחבים החדשים שהקמנו מאפשרים לתלמידים לקיים אירועי למידה משותפים, למידה לא פורמלית ויצירת קשרים חברתיים חדשים תוך כדי עידוד לחשיבה יצירתית ויזמות."