במתח רב המתינו בעירוני ה' ע"ש יצחק נבון מודיעין לתוצאות 'טורניר הכספות' והתרגשו מאוד כשהתבשרו שנבחרת הרובוטיקה של בית הספר העפילה לגמר וזכתה במקום השני בתחרות הבינלאומית.

מדובר בתחרות פיזיקה מטעם מכון דוידסון בה השתתפו 45 קבוצות של תלמידי כיתות י"ב במגמת פיזיקה מרחבי העולם. לראשונה, נשלחה לתחרות קבוצת "אוטובוס הקסמים" מתיכון עירוני ה' עם תלמידות ותלמידי כיתה י"ב- מעיין בנימיני, גל טיסונה, שירה צ'יקו, ענת רדזין ועידן שמש.

חברי הנבחרת קיבלו בתחילת שנת הלימודים תיבה ומנעול אותה היו צריכים להפוך לכספת. לבנות ולהפעיל מנגנון נעילה מתוחכם מספיק כך שאי אפשר יהיה לפענח אותו מבלי להבין את העקרונות הפיזיקליים מאחוריו. בנוסף, היה עליהם לנסות ולפרות לכספות של הצוותים האחרים שהתמודדו בטורניר. 

חברי הקבוצה תכננו ובנו את הכספת בכוחות עצמם בחצר הבית של אחד מהם ואחרי שישה חודשים של עבודה קשה, ויומיים אינטנסיביים של טורניר אשר כללו פריצה לכספות אחרות, שיחות עם שופטים ופריצה לכספת שלהם מצד קבוצות אחרות, הגיעה הקבוצה למקום השני היוקרתי.

עידן שמש מספר: "אני, עם האהבה הכבר קיימת שלי לפיזיקה, ניסיתי למצוא את העקרונות הכי מורכבים שניתן לחזות בסביבה שאינה מעבדתית. חשבתי על עקרון אי הוודאות של אייזנברג ותכונות הגל של האור שבאמת מימשנו בחידה השנייה. היו לנו את הרעיונות המרכזיים לחידות והתחלנו לעבוד".

"בהתחלה לא היינו בטוחים אם נרצה להשתתף", אומרת ענת רדזין, אבל הסקרנות גברה על החשש. התחלנו לעבוד על הכספת אונליין. חקרנו תופעות פיזיקליות מגוונות, העלנו רעיונות לחידות וערכנו סיעורי מוחות רבים. לאחר מכן, התחלנו לעבוד על הכספת. לאחר חודשים רבים והרבה ניסוי וטעייה, בהם היינו צריכים לבנות את החידות מהתחלה מספר רב של פעמים, הגענו לכספת שהיינו מרוצים ממנה. הטורניר היה חוויה של פעם בחיים."

חברי הצוות מעידים כי תהליך הלמידה היה משמעותי מאוד עבורם. שרה צ'יקו: "לילות שלמים שהיינו בונים, מתכננים וצוחקים ביחד, החוויה הייתה מדהימה. תהליך בניית הכספת היה מסובך, וכלל בתוכו המון ניסוי וטעייה. פירקנו את הכספת כל כך הרבה פעמים כי רצינו שהחידות יעבדו באופן מושלם. ישבנו חודשים על הכספת, ומעבר לכיף ולחוויה הייתה גם למידה. הלמידה הייתה חווייתית והצריכה מאיתנו למידה עצמאית וברגע שאתה לומד משהו לבדך ויוצר חידה פיזיקלית והיא עובדת, זה רגע של אושר, באמת."

גל טיסונה: "טורניר הכספות היה ללא ספק התחרות הכי מטורפת שהשתתפתי בה! הוא דרש מאתנו לעבוד ימים ולילות בחצר של אחד החברים, לנסות שוב ושוב להגיע לאותן מטרות נחשקות שהצבנו לעצמנו אי שם בתחילת הדרך ולימד אותנו את האופן בו מוטיבציה ואמונה ברעיון יכולות לגרום גם לדברים הכי הזויים להתגשם. אני מרוצה ומלא גאווה מהמקום אליו הגענו תוך שאני מקווה שההשתתפות שלנו תאפשר למחזורים הבאים להיפתח לרעיון, לחלום גבוה ולחוות את התהליך המדהים הזה שנקרא טורניר הכספות."

מעיין בנימיני סיפר על הרגעים המתוחים בהמתנה להודעה על הזוכים: "היינו מתוחים והקשבנו לשופטים בקוצר רוח עד שלפתע אנחנו רואים את שם הכספת שלנו על המסך תחת הכותרת הגדולה "מקום שני" צעקנו בהתלהבות והודנו לשופטים, למנחים ולבית הספר על כל התמיכה והעזרה לכל אורך הדרך והלכנו לחגוג."