השבוע קיבלה נבחרת הרובוטיקה של ביה"ס עירוני ב' במודיעין בשורה מרגשת במיוחד - קבוצת הרובוטיקה, פרימו, עלתה לגמר העולמי של 'אתגר החדשנות' בו השתתפה כחלק מתחרויות  ה - FRC לשנת 2021.

הפרויקט של הנבחרת - EasyMotion, הוא אחד מבין עשרים פרויקטים בלבד בעולם שהעפילו לשלב הסופי של האתגר.

השנה, עקב משבר הקורונה העולמי, הוצגו תחרויות הרובוטיקה בגילאים הבוגרים במתכונת מעט שונה מהרגיל, כאשר במקום תחרויות בהן קבוצות המגיעות עם הרובוטים שלהן ומתחרות אחת עם השנייה במגרש, נדרשו הקבוצות לעמוד באתגרים מרחוק, ביניהם "The Innovation Challenge" - אתגר החדשנות. כחלק מהאתגר, הקבוצות חקרו בתחומי הספורט ובריאות הנפש, עבורם היו צריכות לייצר פתרון ומוצר חדשני.

נבחרת הרובוטיקה של עירוני ב' 2021

הנבחרת של עירוני ב' בחרה להתמקד בבעיה בה נתקלים מליונים ברחבי העולם, התניידות עם כסא גלגלים במרחבים סגורים, במקומות העבודה ובבתי המגורים. על פי ארגון הבריאות העולמי, כ- 75 מליון בני אדם זקוקים לכיסא גלגלים על מנת להתנייד, אולם רק לכ- 10% מהם יש גישה לאחד. כל אלה, לא כוללים את הקשישים הסובלים מקשיי התניידות בחיי היומיום שלהם. כסאות הגלגלים הקיימים היום בשוק מקשים על המשתמשים בהם להתנייד בצורה חופשית ונוחה במרחבים כמו משרדים, קניון, מסדרונות ואפילו בביתם הפרטי.


הפתרון שעלה בקבוצת הרובוטיקה של עירוני ב', לאחר דיון ממוקד עם המנטורים, הוא ה - EasyMotion. כיסא גלגלים ממונע וקומפקטי שמתאים לתנועה בבית ובמשרד. גוף הכיסא מבוסס על כיסא משרדי רגיל, כאשר הגלגלים שלו מוחלפים בגלגלים מיוחדים (Omni) המאפשרים תנועה נוחה בשני צירים במקביל, וכמובן מחוברים למנוע בו ניתן לשלוט ממושב הכיסא. עלות המוצר זולה משמעותית ביחס לכיסאות גלגלים ממונעים אחרים המוצעים כיום בשוק, המראה של חלקו העליון זהה לשל כיסא משרדי, כך שהוא נח ונעים למראה, ומתאים לרמות שונות של מוגבלות פיזית, מרמה קלה עד בינונית.


הפרויקט שעלה לשלב הגמר - EasyMotion. כיסא גלגלים ממונע וקומפקטי המאפשר תנועה נוחה בבית ובמשרד.

הפרויקט נמצא בפיתוח בנבחרת מזה כמה שנים, והשנה לאחר שלושה אבטיפוסים והרבה הכנה, העבודה הקשה השתלמה.

מטעם הקבוצה נמסר: "מניסיונות וסימולציות שערכנו, קיבלנו תגובות חיוביות מאוד. אנשים המתניידים בכיסא גלגלים כיום סיפרו לנו כי היו שמחים מאוד להשתמש במוצר כזה בביתם וגם אנשים שאינם משתמשים בכיסא גלגלים, אך סובלים מכאבים כרוניים שונים אמרו כי מוצר כזה היה מקל עליהם מאוד להסתובב בבית בסוף יום עבודה."

מור כהן, קפטנית הקבוצה: "אני גאה לקחת חלק בקבוצה המדהימה הזו. למרות שהשנה הייתה מלאה בכל כך הרבה בלבול ואי וודאות, חברי הנבחרת עבדו בשיא המרץ על האתגרים בעונה שלנו. מהזום בשעות הקטנות של הלילה, כל הדרך עד להישג המטורף הזה. תמיד כיף לראות שעבודה קשה משתלמת. אוהבת אתכם פרימו"

ענבר קנט, סגנית הקפטנית: "מרגש מאוד לקבל את החדשות האלה במיוחד בימים אלו, אני גאה להיות חלק מהקבוצה הזו ומאמינה שלדור שלנו יש את הכח להוביל שינוי משמעותי וחיובי בחברה ובתחום הטכנולוגיה בפרט".

ריקי נגרי, מנהלת בית הספר עירוני ב' בירכה את הנבחרת: "כל הכבוד, הישג מדהים, גאים בכם! גם בשנה המטורפת הזו לא עצרתם ולא ויתרתם. איזה כיף לקבל בשורות טובות בימים אלו, תודה לכם"

הגמר ייערך בסוף חודש יוני, נאחל להם בהצלחה!