צילומים: דוברות עיריית מודיעין מכבים רעות

לאחרונה התחדשו כמה מבתי הספר במודיעין מכבים רעות במרחבי למידה חדשניים, אשר נבנו במסגרת תכנית M21 של משרד החינוך בשיתוף עם העירייה. תכנית השואפת לפתח מיומנויות למידה מודרניות בקרב התלמידים והתלמידות, לפתח כישורים של למידה עצמאית, יצירתיות, חקר ויזמות, מתוך למידה חווייתית ומתקדמת יותר.

חדר מדיה ייחודי בחוט השני

חדר לימודי מיוחד נחנך בבית הספר היסודי חוט השני במודיעין. מדובר בחדר מדיה שנבנה ע"י בית הספר בשיתוף עם העירייה, חדר טכנולוגי מתקדם, שנבנה ברוח חזון בית הספר וזהותו לקידום תקשורת בין אישית.

החדר מציג את עולם התקשורת והניו מדיה באופן חווייתי לתלמידי בית הספר, כאשר הוא חולק לשלושה חלקים בהם לומדים התלמידים לאורך השנה בקבוצות משתנות. חלק אחד עוסק במיומנויות תקשורת בין אישית בו לומדים התלמידים והתלמידות על הקשבה פעילה, התבוננות, עבודת צוות, דיאלוג מקרב וחשיבה חיובית. בחלקו השני של המרחב לומדים התלמידים על כלים דיגיטליים ופלטפורמות כמו מצגות, מסמכים, דיאגרמות, סרטונים ועוד, ובחלק נוסף עוסקים התלמידים בעולם המדיה  - דיבייט, קריאה ביקורתית, הפקת חדשות, עיתונות, פודקאסטים ועוד.

האדם הראשון שנבחר להתראיין על ידי תלמידי חוט השני במרחב התקשורת החדש היה ראש העיר חיים ביבס, אשר הוזמן למקום ובמשך דקות ארוכות ענה לשאלות התלמידים, תוך שהם מתרגלים מיומנויות של צילום, הכנת חומר רקע על המרואיין והפקת חדשות.

חדר מדיה בביה"ס חוט השני

מרחב למידה מיוחד באולפנת אורות מודיעין

מרחב למידה חדשני ודינמי הוקם באולפנת בני עקיבא "אורות מודיעין". מדובר במרחב שיכול לתפקד כחלל אחד גדול ומצד שני מחולק, כך שיוכל לאפשר שיתופי פעולה של תלמידות מכיתות שונות וכן למידה עצמאית ואישית. המורים בחלל הזה הופכים לשותפים ללמידה יחד עם התלמידות ומלווים אותן. המרחב עשיר ומאפשר מגוון סגנונות של עבודה ולמידה ויש בו מעגלי ישיבה בצורת מבנה של אמפי, כאשר לכל תלמידה יש מחשב ומקדימה ספסל ישיבה מול מקרן. מבנה זה מאפשר למורה דרכי עבודה שונות כך שהוא יכול לכנס את כל הכיתה מחד או ללוות את העבודה הקבוצתית מאידך. לצד העבודה הקבוצתית, המרחב מזמין ומעודד גם עבודה יחידנית - כורסאות מפוזרים ברחבי המרחב המעוצב ומעניקים לתלמידות חוויית למידה נעימה ונוחה.

 מרחב למידה מיוחד באולפנת אורות מודיעין

מרחב למידה מעוצב בבית הספר קשת

בבית הספר היסודי "קשת" הוקם מרחב מעוצב וססגוני בכניסת בית הספר. מטרתו של המרחב לחזק את תפקוד הלמידה וניהולה באמצעות ארגון סביבה לימודית חוץ כיתתית מודולרית. המרחב מבטא עבודה תוך אישית ובין אישית באמצעות ריהוט ורסטילי על מנת לתת מענה לעיקרון השיתופיות ולעיקרון הפרסונליות. כמו כן, הוקמה תחנת רדיו "קול הקשת" המאפשרת סביבת למידה טכנולוגית ומפתחת שיח, שיתוף פעולה, תקשורת המונים ומעורבות חברתית.

מרחב הלמידה החדש והססגוני בבית הספר קשת

מרחב רב חושי בבית הספר מעוז המכבים

בבית הספר "מעוז המכבים" נבנה מרחב רב חושי שמטרתו לעורר את כל החושים של התלמידים, ולעורר את הדמיון והחשיבה היצירתית. במרחב יכולים הילדים למשש חפצים, להתבונן במראות שונות, בקליידוסקופים, להאזין לקולות שונים, לשחק במשחקים סוציודרמטיים ולהשתמש בחפצים בפונקציות מגוונות. המרחב ישרת את כלל תלמידי בית הספר ובנוסף, ייעשה שימוש במרחב המיוחד ללמידת תחומי הליבה באופן יצירתי ומעשיר.

ראש העיר, חיים ביבס, הגיע לביקור בבית הספר יחד עם סגנו, מויש לוי, מחזיק תיק החינוך, ראש מינהל החינוך, בתיה שוכן ונציגי העירייה. בביקור הציגו תלמידי בית הספר והמנהלת את המרחב החדש ואת אפשרויות הלמידה בו.

 מרחב הלמידה הרב חושי בבית הספר מעוז המכבים

"מצפן למידה" בבית ספר עמית

מתחם למידה מיוחד הוקם לאחרונה בבית הספר היסודי "עמית" במודיעין, אשר משמש את תלמידי שכבת כיתות ה'. המתחם, הקרוי "מצפן למידה", מפתח את הסגנון האישי של כל תלמיד ותלמידה ללמידה משמעותית מקדמת ומקרבת. המתחם בנוי על פי סגנונות למידה – חזותית, שמיעתית, חוסן רגשי -חברתי, ותנועתי - מוחשי.

במתחם יוכלו התלמידים והתלמידות להתנסות בסגנון הלמידה המייחד אותם ואשר יחזק ויעצים את הצלחתם. כך למשל, תלמיד בסגנון שמיעתי ילמד דיבייט ויוכל להשמיע את עמדתו בנושאים שונים, ותלמיד אשר מתנסה בחלק החזותי ילמד להכין מצגות. הלמידה במתחם מתרחשת בקבוצות קטנות וישמש תחילה את תלמידי שכבת ה', תוך שהוא נבחן כפיילוט, אשר יורחב לשכבות נוספות בבית הספר בהתאם להצלחתו.

ענבל לוי, מנהלת בית הספר עמית: "המתחם נולד מתוך חזון בית הספר אשר מאמין בחוזקותיו של כל תלמיד ומאפשר לתלמידים ללמוד על פי סגנון הלמידה שמאפיין אותם וכך להתקדם ולהצליח."

מרחב "מצפן למידה" בבית הספר עמית במודיעין

חיים ביבס, ראש העיר: "בשנים האחרונות אנו גאים להוביל יחד עם משרד החינוך את פרויקט M21 מתוך השקפה כי המיומנויות והכישורים להם נדרשים ויידרשו התלמידים בעתיד, הן משהו שעלינו לטפח ולפתח באמצעות מרחבי למידה חדשניים, שמאפשרים למידה אחרת ומתקדמת. אין לי ספק כי מרחבים אלו תורמים רבות לתלמידים, לחדוות הלמידה שלהם כמו גם להעצמה האישית של כל אחד ואחת מהם."

מויש לוי, סגן רה"ע ומחזיק תיק החינוך: "חינוך מיטבי צריך להיעשות בתוך סביבה לימודית מזמינה, מיוחדת וחווייתית. בשלוש השנים האחרונות הושקעו משאבים רבים על מנת לשפר את הסביבה הלימודית וליצור מרחבי חינוך מיוחדים ושונים. אין ספק שעבודה רבה עוד לפנינו, אבל נמשיך לעבוד יחד עם מסגרות החינוך ועם משרד החינוך על מנת ליצור עוד מרחבים שכאלה עבור ילדינו."