מזה כמה שבועות שבתי העסק במודיעין חווים פריצה לבית העסק שלהם, ע"י חוליית גנבים. הגנבים אינם מסתפקים בשוד הרכוש והכסף, אלא גם הורסים ומשחיתים כל הנקרה בדרכם בחנויות אליהן הם פורצים. אתמול בלילה, לאחר שחמישה בתי עסק כבר קיבלו 'ביקור' מחוליית הגנבים, סוף סוף הושג סרטון ממצלמת האבטחה של בית העסק השישי אליו פרצה החוליה, ובו פנים ברורות של אחד הגנבים.

לא כל בתי העסקים שנפגעו הסכימו להיחשף ולספר על הפגיעה הכספית והרגשית שחוו, אבל אלו שכן, הותירו את קהל הלקוחות שלהם המומים. "לקחתי את כל האמצעים הנדרשים ושיפרתי את מערכות האבטחה בחנות שלי", מספר לנו בעל חנות מוכרת במרכז הקניות "קייזר", בוקר לאחר שספג פגיעה קשה. " למרות הכל, מצאתי את הזמן לגשת לתחנת המשטרה ולדווח על הפריצה ואף סיפקתי להם סרטון ממצלמות האבטחה. בסרטון רואים באופן ברור ומובהק את פניו של אחד מהפורצים. זה מרגיז, מכעיס ומקומם שבמשך שבועות אני שומע על עסק אחר עסק שמוצא עצמו חשוף לחולייה הזאת ומקווה ממש שבקרוב הגילוי החדש יוכל להוביל לתפיסתם. לצערי, אני לא חושב שזאת תהיה הפריצה האחרונה בעיר".

רועי דמרי, בעל חנות התכשיטים DAMRI   במוריה סנטר, מספר כי לחנות שלהם פרצו כחמישים דקות לאחר חצות, ואמנם מערכת האבטחה המשוכללת שלהם הצליחה להבריח את הפורצים עוד בתחילת עבודתם, אך הם הספיקו לזרוע הרס רב בחנות לפני שהוברחו.  "בצילומי האבטחה ניתן לראות שמערכת האבטחה שלנו פלטה עשן והצליחה להבריח משם את הגנבים", אומר רועי, "אבל המראה שחיכה לנו שם היה פשוט מצמרר. היה שם זכוכיות שבורות והרס רב שנראה שנעשו אך ורק מתוך רוע. קשה לתאר את חוסר האונים במצב כזה. לא האמנתי שתמונות כאלו יגיעו לעיר מודיעין, אבל לצערי נוכחתי לדעת שהן מגיעות לכל מקום ואם כך, הדבר מחייב אותנו להיות יותר עירניים. אני מבקש מתושבי העיר לשים לב לאנשים שמסתובבים בשעות לא הגיוניות באזורים שלהם ולדווח למשטרה על כל אירוע שכזה בתקווה שלא נחווה דברים כאלה שוב".

גם מעבדת הטלפונים המוכרת "אייפרו" בקייזר סנטר הספיקה להיפגע מחוליית הגנבים. "שמעתי על הדבר בשעות הקטנות של הלילה" מספר לנו רועי תורתי, הבעלים של הרשת, "בערך בשתיים לפנות בוקר חולייה בת שלושה גנבים רעולי פנים נכנסו, שברו וריסקו כל מה שנקרה בדרכם וברחו. התחושה קשה והיא לא מרפה. זה מרגיש כאילו נכנסו למקומות הכי פרטיים שלי מבלי שהייתה לי יכולת להגיב או להתגונן."

תגובת משטרת ישראל: "מדובר בחקירות שעדיין מתנהלות. משטרת ישראל משקיעה מאמצים רבים במאבק נגד עבירות הרכוש, וגם במקרה זה, לא תשקוט עד להבאת העבריינים לדין."

אילן יאיר בן סעדון, סגן ראש העיר ומחזיק תיק הביטחון והחירום מסר כי: "עם כניסתי לתפקיד, קיימתי מספר מפגשים עם גורמי ביטחון ואכיפה לרבות תושבים ופעילים ברובעים השונים, במגמה ללמוד על הנעשה בתחום. נחשפתי לאתגרים איתם מתמודדים בעלי בתים ובעיקר בעלי העסקים כאן בעיר. כמו כן למדתי על האמצעים המופעלים כיום לצמצום ומיגור תופעות אלה, כגון מצלמות מתוחכמות המעבירות מידע בזמן אמת למשטרה, כח שיטור עירוני הפועל בשיתוף אגף הביטחון יחד משטרת מודיעין ומקיף כ-30 איש בסיוע אמצעים מיוחדים וניידות הפועלים 24/7 במניעה, איתור ואכיפה. כל זאת בנוסף לפגישות ולסיורים בשטח, כולל אורך גדר המערכת, על מנת ללמוד את הסוגיות השונות מקרוב ובמגמה לשפר את תחושת הביטחון ואיכות החיים של תושבי העיר ובעלי העסקים. לקראת קיום ועדת הביטחון שאכנס בסוף חודש ינואר, בכוונתי להוציא קול קורא לתושבי העיר לקחת חלק בוועדה זו ולהיות מעורבים. בראש סדר העדיפות שאציב, הטיפול במיגור תופעות פשע ועבריינות."

מדוברות עיריית מודיעין מכבים רעות נמסר: "על אף התחושה כי מדובר ב"גל פריצות" חשוב להבהיר כי על פי נתוני המשטרה, יש הפחתה במספר מקרי עבירות הרכוש בחצי הראשון של שנת 2018 לעומת התקופה המקבילה ב-2017. ירידה זו היא תוצאה של השקעת משאבים רבים בשמירה על ביטחון שכונות העיר בפעילות גלויה וסמויה, של תיאום ושיתוף פעולה של המשטרה בשיתוף עם מחלקת הביטחון והשיטור העירוני המבצעות מחסומי פתע יזומים לבדיקת רכבים ואנשים בכניסות וביציאות מהשכונות במהלך כל שעות היממה. עם זאת העירייה תמשיך לפעול למיגור תופעת הפריצות ותמשיך לפעול בשיתוף עם המשטרה ובעלי העסקים."