צילומים: דובר צה"ל

השבוע יגיע לסיומו מחזור 180 של קורס טיס. הקורס היוקרתי והארוך ביותר בצה"ל, מכשיר את אנשי צוות האוויר, טייסים, נווטים ומכוננים, אשר אמונים על ביצוע פעולות אסטרטגיות ושומרים על הביטחון של מדינת ישראל בפעילויות אוויריות. בקרב מסיימי הקורס נמצאים סגן כ', סגן נ', וסגן ר' ממודיעין מכבים רעות, , וסגן מ' - מחבל מודיעין.

לאחר שלוש שנים מאתגרות, בהן השלימו תואר ראשון, הוכשרו כקצינים וביצעו אינספור גיחות, יקבלו בוגרי הקורס  ביום חמישי (25.06) את כנפי הטיסה בטקס "מסדר כנפיים" המסורתי בבסיס חצרים. את הקורס מסיימים 40 טייסים חדשים למדינת ישראל.

  

סגן נ', בת 24, ממודיעין מכבים רעות.

במשפחתה של סגן נ' שושלת מפוארת בחיל אוויר - אביה, סא"ל וטייס קרב במיל', כיום טייס באלעל. סבה, היה מפקד טייסת במלחמת ששת הימים ומפקד בסיס במלחמת יום הכיפורים,  דודה מצד אמה שירת כטייס קרב ודודה מצד אביה משרת כטייס תובלה במיל'. לסגן נ' שתי אחיות. הגדולה, בת 27, עורכת דין. הקטנה, בת 20, מדריכת סימולטור וכיום מפקדת קורסים בחצרים, אמה מדענית.

נ' למדה בתיכון "מור" במגמות פיזיקה ותיאטרון. הייתה חברה בתנועת הנוער "הצופים", ומספרת על עצמה כי היא חובבת ספורט וריצה בפרט, תאטרון וקריאה.

סגן נ' התגייסה בשנת 2014 לתפקיד מדריכת סימולטור בחיל האוויר והדריכה על מסוק הינשוף. לאחר שירות חובה מלא של שלוש שנים התגייסה לקורס 180 מתוך עניין ותחושת שליחות. נ' מספרת שלא הייתה בטוחה במסלול שבחרה ואף שקלה להשתחרר, אך מהרגע שטסה באוויר הבינה שבחרה נכון. היום היא מסיימת את הקורס עם תואר בפוליטיקה וממשל.

את חבריה לקורס היא מתארת כקבוצה לוחמת, חזקה ומגובשת, ומסכמת את הקורס כחוויה משמעותית אשר פיתחה בה את דמות לוחמת צוות האוויר ומרגישה מוכנה להתחיל בהכשרה. ישנם מספר רגעים החרוטים בזיכרונה של נ' לטובה, ביניהם הטיסה הראשונה באוויר, טיסת הסולו הראשונה ו"מסע ישראלי" בשלב המתקדם.

למפגש עם מח"א  תביא נ' את מפקדת הסימולטור שלה רס"ן ה' - טייסת ינשוף. רס"ן ה' הייתה מפקדת מרכז הדרכה מסוקים כשנ' הייתה חיילת והיוותה דמות צוות אוויר לחיקוי, וכמובן תמכה בה ועודדה אותה לצאת לקורס. 

למסדר הכנפיים צפויים להגיע משפחתה הקרובה והחברים.

סגן נ' ממודיעין מכבים רעות

 

סגן כ' - בן 21, ממודיעין מכבים רעות, אח בכור לשלושה אחים נוספים, אביו, סא"ל במיל' נווט קרנף, ובתפקידו האחרון היה במפא"ת. 

כ' מספר כי החינוך בבית דחף תמיד לעשייה למען המדינה, וכי מילדות חלם להיות בצוות אוויר. בתיכון הרחיב לימודיו במגמות כלכלה ופיזיקה ובמהלך הקורס השלים גם תואר ראשון בכלכלה. כ' התגייס תחילה לשייטת,  שם נשאר כשבועיים. עבר גיבוש טיס ולבסוף החליט לעבור מהשייטת לקורס. 

על חוויותיו בקורס מספר כ' שהוא אוסף של חוויות. "בכל שלב אתה נחשף לעוד ועוד אנשים מדהימים". 
אחד הרגעים שזכורים לו היה בתרגיל המסכם, אחרי ניווט שארך כל הלילה כל הצוות נרדמו יחד אל מול הזריחה.

למסדר הכנפיים צפויים להגיע המשפחה והחברים. 

סגן כ' ממודיעין מכבים רעות

 

סגן ר', בן  21, ממודיעין מכבים רעות

אביו של ר', סא"ל בדימוס, שירת כטייס קרב F16 (נץ) וכיום מנהל ומהנדס בתעשייה האווירית. לסגן ר' שלושה אחים - כולם שירתו בחיל האויר - הבכורה שירתה כרל"שית של מפקד נ"מ, אחיו היה לוחם הגנ"א בסוללת יהלום (פטריוט) ואחותו השניה שירתה כפקידת לשכה של המביס"ט בחצרים. אמו עורכת דין. לפני שנולד והמשפחה עברה למודיעין, הם גרו בשיכונים ברמון, נבטים וחצרים.

בתיכון הרחיב נ' לימודיו בפיזיקה ומחשבים, לקח חלק בתנועת הנוער "מכבי צעיר" שם הדריך את שכבת ח'. אוהב לנגן בתופים, בגיטרה, לטייל.
ר' מספר כי מאז ומתמיד רצה להיות צטטת אוויר.  זה היה עבורו חלום ילדות. "תמיד אהבתי מטוסים וחלמתי על לטוס ולראות את העולם מלמעלה". היום הוא מסיים את הקורס עם תואר בניהול מערכות מידע.

על הקורס מספר ר' שהכי קשה היה לאבד חברים שמפסיקים את ההשתתפות. מלבד זאת, פגש הרבה אנשים טובים בדרך, אשר בלעדיהם לא היה פה בקורס ומרגיש כי מצא חברים אמיתיים לכל החיים.

על פי המסורת, בכל סוף קורס מתקיים מפגש מח"א עם משפיעים, בו מח"א נפגש  עם אנשים שהשפיעו על בוגרי הקורס. למפגש זה בחר נ' להביא את סבא שלו, כיוון שהוא תמיד תמך ומתעניין בו, דואג לו, מסיע אותו לכל מקום שהוא יכול, ובכל פעם שר' צריך עצה הוא תמיד פונה אליו ומקבל עצה שקולה עם ניסיון.


חוויה שזכורה לר' במיוחד היא טיסת עבודת הצוות הראשונה בשלב המתקדם. שם טס במטוס קרב עם חבר טוב שלו מקורס מעליו, כאשר המטרה הייתה לעשות קרב אוויר נגד 2 מטוסים. 
הוא מסכם את הקורס ואומר כי זו הייתה חוויה, תקופה מדהימה שפיתחה אותו מאוד, שלימדה אותו המון על עצמו, לא ידע שהוא מסוגל לעשות את זה וגילה את כל המוטיבציה שיש בו. היו הרבה רגעי משבר, צחוק ושמחה שלא ידע שאפשרי לעשות במסגרת צבאית. מוסיף ואומר כי הוא מודה על ההזדמנות לטוס, הזדמנות שלא כולם מקבלים אותה, מה שאולי לפעמים מרגיש מובן מאליו בקורס אבל דואג להזכיר לעצמו שזו הזדמנות מטורפת. 

למסדר הכנפיים צפויים להגיע משפחתו וחברתו

 

סגן מ', בת 21, מחבל מודיעין.

במהלך הקורס השלימה תואר ראשון בכלכלה. מתגוררת עם משפחתה- אביה מנהל מכללת לימוד, אמה עוסקת בהייטק ובפסיכולוגיה ו- 2 אחיותיה. 

בתיכון הרחיבה לימודיה במגמות פיזיקה וספורט. מ' הייתה מתעמלת מקצועית שזכתה באליפויות בארץ, באליפות בגרמניה והשתתפה באליפות עולם בסין.

מ' לא תמיד רצתה להיות צוות אוויר, אלא רצתה להמשיך כמתעמלת ולהיות ספורטאית מצטיינת, אך בחרה בכל זאת בקורס טיס כי זה היה נראה לה אתגר שרצתה לחוות. " הגעתי לגיבוש ותוך כדי שעברתי שלבים, והגעתי להישגים גיליתי לאט לאט את משמעות התפקיד. זה היה תהליך שנבנה, בהתחלה פחדתי לפתח ציפיות ולקראת הסוף, כשזה נהיה אמיתי, הבנתי את המשמעות של התפקיד"
מבחינה חברתית מספרת שאין באמת אווירה של תחרותיות, כולם רוצים להצליח אבל לא על חשבון אחרים, כל אחד מתחרה בעצמו והיא לא הייתה מגדירה את המצב כתחרותיות אלא כמשימתיות כי הקורס דורש הרבה מאמצים כדי להצליח.

חוויה שזכורה למ' במיוחד היא הסולו הראשון שם נפל לה האסימון של כמה סומכים עליהם, וחוויה נוספת היא סוף הניווט בדד של 30 ק"מ, משהו שהרגיש עבורה בלתי אפשרי לפני כן, והרגישה הרגשה מדהימה להיות אחריו.

למפגש מח"א עם משפיעים תביא חברה טובה מהבית, מאיה, פקחית טיסה בנבטים איתה גדלה, התעמלה, היו יחד באותה הכיתה, "כמו אחיות" ועד היום נשארו בקשר הכי טוב שיש. היא דמות שמאוד השפיעה עליה כי עברה יחד איתה כל כך הרבה. 


היא מסכמת את הקורס ואומרת שזה לא הרגיש כמו קורס אלא כמו תקופה, פרק בחיים. הקורס היה עבורה מאוד אינטנסיבי ומגוון, מרגישה שמסיימת בנקודה שונה מאוד ממה שהתחילה, יוצאת יותר בוגרת ועברה תהליך מדהים של מלרצות להיות ספורטאית מצטיינת להכנס לצבא באופן הכי אינטנסיבי שיש. מתארת את הקורס במילה אחת כ'אתגר'.
למסדר הכנפיים צפויים להגיע משפחתה וחברותיה הקרובות.