אורן אברהם נולד גדל והתחנך בכרמיאל. בשנת 2006 עבר עם אשתו טל וארבעת בניו - בר, אלון, תומר ודן למודיעין ומאז הוא חי כאן ומגדל את ילדיו בעיר בגאווה.

בימים אלה אורן מסיים שירות צבאי ארוך שארך מעל 25 שנה, רובו בחיל המשטרה הצבאית. אורן מספר כי הוא שירת תקופה ארוכה יחד עם ראש העיר, סא"ל (מיל') חיים ביבס.

השירות הצבאי של אורן החל בחיל המשטרה הצבאית כששובץ לתפקיד מדריך כלואים ושירת בכלא 6 במשך שלוש שנים. לאחר מכן יצא לקצונה, היה מ"מ, סגן מפקד פלוגה ובמשך תקופה היה ממלא מקום מ"פ. משם המשיך לתפקיד הדרכה בבה"ד 13, וכשסיים את תפקידו עבר לתחום השיטור והיה מפקד מ"צ אורים, מפקד מ"צ באר שבע ומפקד מ"צ פיקוד דרום.

אורן המשיך לתפקיד מפקד משטרה צבאית מחוז דן בפיקוד המרכז ואז יצא ללימודים אקדמאיים  ולמד כלכלה ולוגיסטיקה. משסיים את לימודיו, הוא חזר לתפקיד ראש מדור שיטור, עשה תפקיד במתקן האימונים בצאלים והמשיך לקורס פיקוד ומטה. לאחר מכן חזר לחיל וקיבל את דרגת הסא"ל, מונה לתפקיד מפקד מ"צ פיקוד דרום למשך כשנתיים, עד שהתחיל את תפקידו האחרון - רע"ן משטר ומשמעת, אותו הוא מסיים לאחר שבע שנים.

"כל התפקידים שחוויתי במשטרה הצבאית הכינו אותי לתפקיד הזה", מספר אורן ומוסיף: "ענף משטר ומשמעת הוא ענף קטן יחסית עם שני מדורים תחתיו ותזמורת צה"ל, התזמורת הייצוגית הממלכתית היחידה בישראל, אך התפקיד היה מאתגר, משמעותי, נרחב מאוד ועוסק בהרבה תחומים שקשורים לפעילות הצבאית שחלקה במשמעת - אין צבא בלי משמעת." 

הענף עליו פיקד אורן אחראי גם על נושא האירועים והטקסים הצבאיים הרשמיים. פרויקט מיוחד הנכלל בתחום העיסוק של אורן הוא פרויקט 'בעוז רוחם': "'בעוז רוחם' הוא פרויקט משמעותי וערכי שאנחנו עוסקים בו. מדובר בתיעוד ואיסוף מידע על צל"שים ואותות מהקמת המדינה ועד היום. אנחנו עוסקים בסיפורים של אותם גיבורים שבזכותם מדינת ישראל קמה ומתקיימת." מסביר אורן ומדגיש - " חשוב לי להגיד שהגיבורים האלה לא מתמעטים, להיפך - סיפורי הגבורה האלה קורים כל הזמן וזה ומעיד על הצבא שלנו".


"מודיעין היא עיר חדשה יחסית ותוססת, יש בה את כל הדברים שצריך בשביל לחיות בה בצורה טובה ויפה, מערכת החינוך מצוינת ומחנכת לאהבת הארץ והצבא. בשנים האחרונות ניתן לראות כי אחוזי הגיוס בעיר הם מהגבוהים במדינה, אפשר רק לברך על הדברים האלה".


אורן מספר בשקיקה על החשיבות של נראות חיילי צה"ל : "חייל מרושל אומר צבא מרושל", הוא חוזר. "כל חייל מייצג את הצבא ולכן מצופה מכל חייל להתנהג ולהיראות כמו שמצופה מצבא כמו שלנו. ברגע שאתה הולך עם מדים אתה לא מייצג את עצמך, אתה מייצג את הצבא ואת המדינה. אני אומר לחיילים שלי שאני מצפה מהם שיקומו באוטובוס לאישה בהריון או לאדם קשיש, ולא ישימו רגליים על המושבים. לאחרונה יזמנו מבצע עם חיל המשטרה הצבאית וחיל החינוך. המטרה שלו הייתה בעיקר לעסוק בתחומים של חינוך ולא אכיפה".

במהלך שנותיו הרבות של אורן בצה"ל, היו לא מעט אירועים שהשאירו בו חותם וזכורים לו עד היום: 

"אציין את האירוע שעשינו למקבלי הצל"שים והאותות לאחר מבצע צוק איתן, היה מרגש  בשבילי לפגוש כל אחד מהגיבורים האלה. עם חלקם אני שומר על קשר עד היום. מדובר במלח הארץ, אוהבי המדינה והצבא, חלקם הגיעו מחו"ל להתנדב. אני בוחר לספר את סיפורו של סער אלבז, שהגיע מארצות הברית כדי להתנדב לצבא. הוא נלחם כמו אחד הלוחמים הגדולים של מדינת ישראל וקיבל צל"ש רמטכ"ל. אנשים כאלה גורמים לכל אחד שמשרת בצבא להרגיש גאווה ושליחות למה שהוא עושה, אחותו התגייסה בעקבותיו והיום היא חיילת".

מה השאיר אותך כל כך הרבה זמן בצבא?

"בצבא תמיד יש תחושת סיפוק אדירה, אתגרים גדולים ומשימות שאני מאוד נהנה לעשות. בתפקיד האחרון שלי יצא לי להיות במגע עם המפקדים הכי בכירים בצבא ולמדתי שהנושא של המשמעת והשליחות בשירות הצבאי זה דבר שמפעם בקרב כלל מפקדי הצבא ואנחנו, בתור מפקדים, משתדלים להעביר את השליחות הזו והמסרים האלה לכל החיילים. זו זכות גדולה שניתנה לי לשרת את המדינה והצבא. מה שגרם לי להישאר היה כל יום שהיה שונה מקודמו, ההשפעה, האתגרים, התפקידים, השינויים, המשימות. לדעת שבסופו של דבר אני תרמתי את תרומתי הצנועה לצה"ל ולמדינה, ועשיתי את זה בגאווה ובאהבה גדולה".

ומה אתה אוהב במודיעין?

"מודיעין היא עיר חדשה יחסית ותוססת, יש בה את כל הדברים שצריך בשביל לחיות בה בצורה טובה ויפה, מערכת החינוך מצוינת ומחנכת לאהבת הארץ והצבא. בשנים האחרונות ניתן לראות כי אחוזי הגיוס בעיר הם מהגבוהים במדינה, אפשר רק לברך על הדברים האלה".

חוץ מהקריירה הארוכה, אורן מנהל גם חיי משפחה והוא אב לארבעה ילדים. הוא מספר על שילוב בין חיי המשפחה לקריירה הארוכה אותה ניהל במשך יובל: "כל אחד תורם את תרומתו. יש פעמים שאני צריך להיות יותר בצבא אבל יש לי שותפה מלאה בזה - אשתי, שמאפשרת לי את השילוב הזה. היא תורמת את תרומתה גם בעבודה הקשה שהיא עושה וכמובן המשפחה שלנו עוזרת".


וכעת, כשאתה פושט את המדים וממשיך ליעד הבא, לאן מועדות פניך?

"אני פושט את המדים משירות המדינה בסגנון אחד וכעת, כמעט מיידית עולה על מדים אחרים ומשרת את המדינה בתפקיד אחר - 'ראש הטקס' - "אחריות על כל הטקסים והאירועים בבית הנשיא. התפקיד מציב בפני אתגרים חדשים, לא פחות מבעבר ואני נכון לאתגר הזה".


לסיום, לאורן חשוב  להעביר מסר ממרום שנותיו בצבא: "חשוב לי שבני הנוער יבינו את חשיבות הגיוס ולתרום את תרומתם למדינה. אם בני הנוער יעשו זאת הם יקבלו חזרה לעצמם לא פחות ממה שיתרמו. המדינה שלנו שמכונה 'מדינת הסטארט-אפ' לא סתם מכונה כך, יש לצבא חלק גדול בנושא הזה. מי שיכול שישרת ויעשה את זה באהבה".

צילומים:דובר צה"ל