מאת: לימור בן שמחון | צילומים: דובר צה"ל

סמלת רבקה קבאני, בת 22 ממודיעין, משרתת כמש"קית שלישות בבסיס ענתות תחת משטרה צבאית של פיקוד מרכז. היא נולדה בברזיל ועלתה לארץ ישראל בשנת 2016, יחד עם אמה ואחיה.

כשנה לאחר מכן הצטרף אליהם גם אביה והמשפחה עברה יחד למודיעין מכבים רעות.  משפחת קבאני החליטה לעבור דווקא לעיר מודיעין מתוך ידיעה כי בעיר קיימת קהילה של יהודי ברזיל והם רצו לחיות לצד אנשים שחווים את אותם קשיים על מנת שיוכלו לעזור ולהיעזר אחד בשני. 

רבקה מספרת כי אחת הסיבות העיקריות לכך  שהחליטו לעלות ארצה, הוא רצונה העז להתגייס לצה"ל. היא דבקה במטרתה והייתה נחושה עד מאוד להגשים את החלום ולהתגייס, גם אם עזיבת ארץ מולדתה הייתה כרוכה בכך. "כבר מגיל קטן, כשהייתי מגיעה לארץ ורואה חיילים, ידעתי שאני רוצה להתגייס לצה״ל. גם ברגעים של קושי, אני יודעת שעשיתי את ההחלטה הנכונה בכך שהתגייסתי" משתפת רבקה, ״המשפחה שלי מאוד ציונית ותמכה בגיוסי לצבא״.

בברזיל למדה רבקה בבית ספר יהודי, שם למדה על ארץ ישראל, ועל התרבות היהודית והישראלית, מה שגרם לה לרצות לעלות ארצה. לאחר עלייתה למדה בכפר נוער ימין אורד בחיפה, המשמש כפר נוער מוביל דרך בעבודה עם נוער עולה ממדינות שונות.

בהגיעה לגיל 20, הגשימה רבקה את החלום הגדול והתגייסה לצה"ל. במרץ 2018, לחיל כללי. את הטירונות עברה במחנה 80 ולאחר מכן שובצה בבסיס ענתות כמש"קית שלישות של פיקוד המרכז. 

למרות קשיים שחוותה בתחילת דרכה בצבא, היא מספרת כי הצליחה להתמודד בעזרת אנשים טובים שהיו לצדה וסייעו לה לאורך הדרך. 
מני, מפקד משטרה צבאית פיקודי דאז, היה אחד האנשים שתמכו בה: "מני תמיד סייע לי ואני מעריכה אותו מאוד. בטקס יום העצמאות שנערך בבסיס, קיבלתי ממנו אות הצטיינות והתרגשתי מאוד". "בראש השנה קיבלתי קיצור דרגה של חודשיים וגם עכשיו, ביום ראשון האחרון קיבלתי הצטיינות מקצינת משא״ן הפיקודית. התרגשתי מאוד, לא הצלחתי להירדם כל הלילה״.


לאורך שירותה, יצאה  רבקה להדריך קבוצה של ברזילאים כחלק מפרוייקט ״תגלית״, שחלק מהם היו חבריה מהקהילה היהודית בברזיל.