צילומים: דובר צה"ל

לרגל ראש השנה תשפ"א, הוענקה לסמלת נוי בן ממודיעין מכבים רעות תעודת הצטיינות ממח"ט מנשה - אל"ם יאיר פלאי, על עבודתה המסורה והמקצועית כמפקדת תצפיתניות בחמ"ל בארותיים בגזרת מנשה.

עוד לפני גיוסה לצה"ל, ידעה נוי כי היא רוצה לשרת בתפקיד משמעותי, להשפיע ולתרום כמה שיותר. בימיה בצופים, בשבט "תבור" במודיעין, שם הייתה מדריכה במשך שלוש שנים, הבינה שהיא רוצה להיות מפקדת בצבא.

כאשר התגייסה בחודש אפריל 2019, שובצה נוי לתפקיד תצפיתנית, והתאכזבה. היא לא תכננה להיות תצפיתנית ולא רצתה את התפקיד: "גם אחרי הגיוס ובמהלך הטירונות לא השלמתי עם קבלת התפקיד הזה ורציתי לעבור לתפקיד אחר" מספרת נוי, "אך אז כשהגעתי לקו והכרתי את התפקיד, למדתי להעריך אותו ולאהוב אותו. הבנתי את החשיבות של להיות העיניים של המדינה ולהגן על התושבים והלוחמים"

מקבלת את תעודת ההצטיינות ממח"ט מנשה


את שירותה כתצפיתנית התחילה בגדוד האיסוף של פיקוד המרכז בחמ"ל מכבים הנמצא בגזרת אפרים ולאחר מכן יצאה לקורס מ"כיות כמו שתמיד חלמה: "ראיתי את העבודה של המפקדות בחמ"ל וידעתי שאני רוצה לעשות משהו שהוא מעבר. יצאתי לקורס מכי"ות בסיירים ונהניתי מכל רגע. מעבר לכך שהקורס מלמד ומעשיר הוא חוויתי בטירוף, רכשתי חברות וכלים חשובים לתפקיד".
 


כיום משרתת נוי כמפקדת על 30 תצפיתניות בחמ"ל בארותיים בגזרת מנשה. "העבודה כמפקדת היא יותר מאחורי הקלעים" היא מספרת, "מעבר לדאגה לחיילות והאחריות על השקט בגזרה, תפקידנו הוא לנהל במהלך אירוע את המעגלים החיצוניים וליצור קשר עם הגורמים הרלוונטיים לתפעול האירוע."כמפקדת בגזרה היא מנהלת אירועים רבים, כמו חצייה של פלסטינים מהשטחים לשטח ישראל, העברת סחורות לא חוקיות והגנה על יישובי עומק וצירים ירוקים.

"יום אחד זיהינו פלסטיני שחוצה מהשטחים לישראל. מעבר לכך שהחצייה היא בלתי חוקית היא גם יכולה לסכן את תושבי האזור. החשוד התקדם ואנחנו עקבנו אחריו לאורך כל הדרך והזעקנו את הכוחות בשטח.
בשיתוף פעולה עם הלוחמים סגרנו עליו ותפסנו אותו. זה סיפוק גדול לדעת שאת שמרת על החיים, השקט והביטחון של התושבים."

 

מה היית אומרת היום למלש"ביות שיקבלו שיבוץ לתפקיד תצפיתנית?

"הייתי אומרת למי שקיבלה שיבוץ לתפקיד תצפיתנית שהיא פשוט זכתה, שהיא לא יודעת מה מחכה לה ושהיא הולכת להנות כל כך מתפקיד חשוב ומוערך, וכל מי שאומר דברים רעים על התפקיד פשוט לא מכיר אותו.
חשוב לי שהיא תתן הזדמנות לתפקיד ולעצמה, שתבין שהיא הולכת לשמור על חיי התושבים ולהיות העיניים של המדינה."