בקרי אוויר אחראיים על מעקב אחר כלי טיס צבאיים ואזרחיים בארץ וניהול משימות אוויריות. יש להם אחריות רבה בשמירה על שמי מדינת ישראל. המרחב האווירי של מדינת ישראל הוא בין הצפופים בעולם ולכן הם נדרשים להתמודד עם אתגר זה יום יום.

קורס בקרי האויר, הנחשב לאחד הקורסים המבצעיים בחיל, נמשך לאורך חצי שנה, ובו לומדים בקרי האוויר המיועדים כיצד לנהל את השמיים של מדינת ישראל. הם לומדים על כלי הטיס במדינה, וכיצד ניתן לגלות, לזהות ולסנכרן אותם במרחב האווירי מול גורמי תעופה צבאיים, אזרחיים ישראלים ובינלאומיים. הם מהווים את הגורם המקשר בין כלי-הטיס בשמיים לבין השולטים על הקרקע ושותפים פעילים לכלל משימותיו של חיל-האוויר בשגרה ובחירום, מלווים את הטייסים בעודם בשמיים, מזהירים אותם מאיומים ואחראיים לשמור על בטיחותם.

במסגרת תפקידם מסווגים ומאתרים כלי טיס עוינים העלולים לחדור ולבצע פעילות עוינת בגבולות המדינה ומזניקים את מטוסי ומסוקי הקרב במידת הצורך. 

בין מסיימי הקורס -  סג"ם נ' ממודיעין-מכבים-רעות.

 נ' הוא בן 21, ומגיע ממשפחה ששירתה בחיל האוויר- אמו הייתה קצינה במגדל פיקוח ואביו היה מפקד מערך הבקרה. שניהם עובדים היום בתעשייה האווירית.

לפני הצבא עשה שנת שירות בכפר הנוער אשל הנשיא ומעיד על עצמו כי בזמנו הפנוי אוהב לעסוק בספורט ולשחק כדורגל.

את מסלולו הצבאי החל בקורס טיס של חיל האוויר, ולאחר קצת יותר משנה הפסיק את השתתפותו והגיע לקצונה במערך הבקרה, כמו אביו. "היה חשוב לי להמשיך ולתרום לצבא עוד הרבה זמן, ומסלול הבקרה היה נכון עבורי כי הוא בין התפקידים החשובים בחיל האוויר בעיניי", מספר סג"ם נ'.

מתקופת ההכשרה זוכר לטובה את היחס מהמפקדים: "במשך חצי שנה קיבלתי מפקדים מדהימים שהכל התנהל איתם בפתיחות והיו לנו יחסים מצוינים".