צילומים: דובר צה"ל
 
השבוע יגיע לסיומו קורס טיס מספר 178. הקורס היוקרתי והארוך ביותר בצה"ל, מכשיר את אנשי צוות האוויר, טייסים, נווטים ומכוננים, אשר אמונים על ביצוע פעולות אסטרטגיות ושומרים על הביטחון של מדינת ישראל בפעילויות אוויריות. בקרב מסיימי הקורס נמצאים סגן א', סגן ג', סגן מ', וסגן ר' - ממודיעין מכבים רעות.
 

ביום חמישי הם יעמדו על רחבת המצעדים בטקס מסדר הכנפיים המרגש, שיתקיים השנה בסימן 50 שנים למלחמת ההתשה, במעמד ראש הממשלה, שר הבטחון, הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי ומפקד חיל האויר אלוף עמיקם נורקין.

 

סגן א', מסיים קורס טיס במגמת קרב. 

א' גדל ביישוב הקהילתי לפיד, ולפני כשנתיים עבר להתגורר במודיעין. הוא סיים לימודיו בבית ספר תיכון במודיעין, במגמת פיזיקה וחינוך גופני. במהלך הקורס השלים תואר ראשון בניהול טכנולוגיות מידע.

בכיתה י' הצטרף לתוכנית הכנה לצה"ל, כאשר המאמן בתוכנית היה המורה לחינוך גופני בבית ספרו. למפגש מפקד חיל האויר עם דמויות משפיעות, בו מסיימי הקורס מזמינים דמויות חשובות מחייהם,  יגיע המאמן והמורה לחינוך גופני של א': "אני מרגיש שהוא זה שנתן לי את הדרייב לתחושת מצוינות תמידית ולחפש את האתגר בכל פעם מחדש, הוא לימד אותי על ציונות וכוח רצון אמיתי ואני מאוד מכבד ומעריך אותו."

א' התקבל כבר לקורס הטיס הקודם, קורס 177, אך נפצע בשלבים הראשונים ועקב חוסר יכולת פיזית להמשיך הוא עבר לקורס 178. תחילה, חשב לפרוש עקב המקרה, אך לבסוף החליט שלא לוותר וליהנות מהאתגר והרצון להמשיך עוד ועוד קדימה. 

א' מספר כי  אביו הוא זה שתמיד דחף ותמך בו להיות בקורס טיס. היום הוא מאוד מרוצה מהתפקיד.

מבין קרוביו שמגיעים למסדר- משפחה, חברים מהבית ובת זוגו. סבו שירת בחטיבת הנח"ל ונלחם במלחמת ההתשה. 


  סגן ר', מסיים קורס טיס במגמת מסוקים

ר' גדל במודיעין מכבים רעות, בתיכון הרחיב לימודיו במגמת פיזיקה ומחשבים ומאז מעיד על עצמו שהתאהב בנושאים אלה. במהלך הקורס השלים לימודי תואר ראשון במדעי המחשב.

ר' מספר כי בילדותו אהב מאוד להתעסק בספורט, התעמל בהתעמלות אומנותית במשך 5 שנים כאשר היה בביה"ס היסודי, השתתף בתנועת הצופים ואוהב לנגן בפסנתר. לדבריו, תמיד חלם להיות בצוות אוויר וכשהיה קטן, היו לו המון מסוקי צעצוע על שלט: "תמיד עניין אותי עולם התעופה וידעתי שאני רוצה לעשות שירות משמעותי ולכן אני מאוד מרוצה מהתפקיד".

למפגש עם מפקד חיל האוויר בו מספרים על דמויות משפיעות, יגיע חבר הילדות הכי טוב שלו, על כך הוא מספר: "אני והוא גדלנו יחד ושנינו שאפנו להגיע למקומות הכי טובים , למדנו והתחרינו ביחד אבל הכול נעשה באווירה טובה של חברות וזה דחף אותי קדימה".
מבין קרוביו שמגיעים למסדר סיום הקורס הם בני המשפחה, חברים טובים מהבית והמחנכת מהתיכון.   סגן מ', מסיים קורס טיס במגמת מסוקים

מ' גדל במודיעין מכבים רעות, בתיכון הרחיב לימודיו במגמת פיזיקה, מדעי המחשב וסייבר. במהלך הקורס השלים תואר ראשון במתמטיקה ומדעי המחשב ומעיד על עצמו שהוא מאוד מחובר למקצוע.

על ילדותו הוא מספר כי מגיל 4-8 התגורר עם משפחתו בדרום קוריאה, מטעם שליחות של אביו העובד במשרד הבטחון. עוד הוא מספר כי הוא נהנה ממשחק כדורסל, רכיבה על אופניים, צלילה, נגינה על גיטרה ואוהב לבשל ולטייל. מ' לקח חלק בתנועת נוער ובמשצ"ים ואף השתתף במחנה קיץ של התנועה בארצות הברית, יחד עם י' - המסיים גם הוא את קורס הטייס.

כשנשאל מה רצה להיות כשיהיה גדול, עונה מ' - "רציתי להיות הרבה דברים, מדען, טייס, כבאי, תמיד רציתי לגעת בהכל". 

על המיונים לצה"ל מספר מ': " כיוונתי לשייטת, למודיעין, לקורס טייס ולסייבר, העדיפות העליונה שלי הייתה בעצם סייבר, אבל בעיקר רציתי לשרת שירות משמעותי ושיהיה לי טוב. רציתי לשרת במקום בו אני אוכל לתת מעצמי, וכך גם לקבל בחזרה. זה הרבה תודות לחינוך שמגיע מהבית".

"בתחילת הדרך היו לי ספקות בקשר למסלול הטייס, כילד בן 18 קשה לסרב לטיס, לא הייתי בטוח אם המסלול מתאים לי, אבל באמצע השלב הראשוני כבר הבנתי שאני רוצה להמשיך בקורס עד הסוף."


למפגש של מפקד חיל האוויר עם דמויות משפיעות הוא הזמין את סבא שלו מצד אבא, אותו הוא העריץ מילדות: "סבא שלי עלה מפרס והגיע לחדרה, שם גר בפחונים. הוא בנה את עצמו לגמרי לבד והחינוך הזה השפיע על אבא שלי וכך גם עליי וגרם לי להבין מה אני רוצה לעשות במסלול החיים שלי". סבא של מ' אף שירת כלוחם חי"ר במלחמת ההתשה ובמלחמת ששת הימים.


באמצע הקורס עברו הוריו של מ' להתגורר בברלין כשליחים מטעם משרד הביטחון ומ' הפך לחייל בודד, הוא גר בדירה במודיעין יחד עם אחיו ועם עוד זוג אחים שהם חיילים בודדים: "כבר שנה שאני חייל בודד, אחי התגייס לצנחנים לא מזמן, זה קשה שאימא לא בבית. אני מתגעגע לאוכל שלה ולמעטפת החמה, אבל אחי יותר חשוב לי מהקושי שלי, והוא צריך את העזרה שלי. אני מנסה לעזור לו כמה שאני יכול, החוויה הזו חיברה בינינו הרבה יותר. קיבלתי עזרה מבחינה פורמאלית אבל הקורס דורש ממך דרישות גבוהות שלא מאפשרות לי לעשות כל מה שאני יכול כדי לעזור לו". סגן ג', מסיים קורס טיס במגמת מסוקים

ג' נולד וגדל ברעות. בתיכון הרחיב לימודיו במקצועות הביוטכנולוגיה וביוכימיה ומעיד על עצמו שהוא אוהב מאוד תחומים אלו. במהלך הקורס השלים תואר ראשון בניהול טכנולוגיות מידע.

על ילדותו הוא מספר כי השתתף בתנועת הצופים מכיתה ד' ועד י"ב, הוא אף הדריך בתנועה ועבד עם קבוצות נכים. בנוסף, התנדב במד"א סניף מודיעין והשתתף במכינה קדם צבאית לפני הגיוס: " המכינה הייתה תקופה חיובית, נחשפים להמון דברים כגון שסעים בחברה, סדרות חינוך בדרום ת"א ועיירות פיתוח, זה מלמד אותך המון". עוד הוא מספר על עצמו כי הוא אוהב את תחום ספורט האקסטרים והטיפוס.

ג' תמיד חלם להיות בצוות אוויר, משפחתו שייכת ל'משפחת חיל האויר' - אביו, שירת כמכונן בטייסת 120 וכיום הוא סא"ל במיל', גם שני אחיו שירתו בחיל האויר, ו-ג' רצה להמשיך את השושלת.

על הרגע בו ירד מהטיסה הראשונה הוא מספר: " ישבתי על הספסל, שבור לחלוטין ובטוח שאני מפסיק את ההשתתפות, אבל לא חלף זמן רב והבנתי שזה המקום בו אני צריך להיות". 


למפגש של מפקד חיל האוויר עם דמויות משפיעות תגיע גיסתו. היא ואחיו נשואים טריים והם ביחד מאז התיכון, גיסתו מאוד תמכה בו מתחילת הקורס ועל כך מוקיר לה תודה.