ביום רביעי ה -23.11.22 התקיים טקס סיום מחזור 122 של קורס צוללנים בבסיס זרוע הים שבחיפה, קורס ייחודי ויוקרתי המכשיר את הלוחמים בשייטת הצוללות של זרוע הים. בין מסיימי הקורס נמצאים גם סמל ד', סמל א' וסמל ד' ממודיעין מכבים רעות.

סמל ד':

ד', בן 19, הרחיב בתיכון את לימודיו במגמות כימיה ותקשורת, בוגר תנועת נוער שם היה ראש צוות וגם מדריך, בזמנו הפנוי אוהב לבלות עם חברים.

ד' הוא לא הראשון במשפחתו שמצטרף לזרוע הים - אביו היה חובל, אמו פקידת לשכה אצל מפקד בסיס הדרכה ואחותו מפקדת צרעה בסנפיר. מגיל קטן ידע ד' שהוא רוצה לשרת בזרוע הים, כבר בגיבוש הסתקרן מאוד מעולם שייטת הצוללות והחליט שהוא רוצה לסיים בהצלחה את הקורס.

על הקורס סיפר ד': "הקורס מטורף במיוחד בהיבט החברתי, אתה מנותק לרוב מהטלפון ובסופו של דבר האנשים שאתך הם הכל בשבילך בקורס. מתחברים ברמה שאי אפשר להסביר במילים, האנשים הם לגמרי מה שגרם לי להבין שזה מה שאני רוצה, הרגעים האלה שיושבים עם חברים אחרי שחווים קושי מסוים ומתחברים לכולם במהירות שיא. אני מאוד מצפה להתחיל את תפקידי בשייטת ורוצה להיות הכי טוב שיש".

סמל א':

א', בן 20, הרחיב בתיכון את לימודיו במגמות פיזיקה ותקשורת,  בזמנו הפנוי אוהב לגלוש, לרכב על אופניים ולבלות עם חברים. בנוסף היה בתנועת נוער בתור חניך ומדריך. טרם גיוסו בחר לצאת למכינה קדם צבאית, שם למד בעיקר פילוסופיה, אומנות, ולימודי רוח.

א' לא הכיר את שייטת הצוללות בתחילת דרכו בצבא אך קיבל זימון למיונים, ולאחר שקרא וחקר על התפקיד ומשמעותו הגיע למיון מתוך מטרה לעבור אותו להפוך לצוללן. 

על הקורס סיפר א': "היה לי מדהים בקורס מבחינה חברתית, לאורך כל הקורס עובדים ביחד ומבינים שרק כך אפשר להצליח, במיוחד כשאתה בהפלגה אתה מבין איך הכל מתחבר ביחד, וכשחוויתי את ההפלגה הראשונה שלי לא הבנתי מה קורה סביבי, היתה המון התלהבות, רק רציתי לדעת מה קורה כל הזמן ושאלתי המון שאלות. זאת חוויה מדהימה שלא להרבה יוצא לחוות אותה. אני מחכה בציפייה להתחיל את תפקידי בשייטת הצוללות, יודע שיהיה מאתגר אך אני אעבור זאת בהצלחה, אני יודע שזה המקום בשבילי".

סמל ד':

ד', בן 19, הרחיב בתיכון את לימודיו במגמות ערבית ומזרחנות, בוגר תנועת נוער, שם גם הדריך ובזמנו הפנוי אוהב לבלות עם חברים. טרם גיוסו עשה שנת שירות בפנימייה בירושלים שם עבד עם נוער בסיכון וליווה אותם.

על הקורס סיפר ד': "הקורס הוא מקום מאוד חברתי, זה ממש נוכח שם ומרגישים את זה כל הזמן. האווירה היא טובה ולא תחרותית והחברות היא הכרחית כדי להצליח במסגרת הזו".

במהלך ההפלגה הראשונה של ד', הוא מספר, הייתה לו תחושה לא שגרתית של התפעלות: "אתה רואה המצד איך הכל מתנהל ומסודר וכולם יודעים בדיוק מה הם צריכים לעשות ומתי. באחת השבתות, אחרי שעבר עלינו שבוע קשה בקורס, ישבנו כולם ביחד ונרתמנו ועזרנו אחד לשני. ראו כמה אכפת לכולנו והייתה אווירה מדהימה. זה היה הרגע שידעתי שפה ועם האנשים האלה אני רוצה להיות".


מדובר צה"ל נמסר כי: "השייטת מהווה כוח תקיפה וכוח מודיעיני מעומק האויב, ורק באמצעות חשאיות מרבית מסוגלים הצוללנים לבצע משימות מבצעיות רבות הרחק מחופי ישראל. עם סיום הקורס, מוענקות לבוגריו דרגת סמל וסיכת צוללן. המסיימים עתידים לאייש את תפקידי הלחימה השונים בצוללות.