צילום: דובר צה"ל

ביום רביעי, 23.12, התקיים טקס "מסדר הכנפיים" בבסיס חיל האוויר חצרים, בו הוענקו כנפי טיסה ל-39 בוגרי קורס טיס מחזור 181. בינהם גם סגן ע' ממכבים רעות. 

ע', בן 23, מתגורר בעיר עם משפחתו. אביו, בן 65, סא"ל בדימוס, שירת כמסוקאי בטייסת 160 בפלמחים, לחם במלחמת שלום הגליל, והיום חוקר תאונות תעופה ואמו בת 63, עובדת כאחות. לע' 3 אחים, אח מהנדס חשמל שגר בדנמרק, אח בן 32, טייס קרב המשרת בתפקיד מטה בחיל, ואחות העובדת כקלינאית תקשורת.

בתיכון הרחיב לימודיו בפיזיקה ומחשבים, שיחק כדורגל באופן מקצועי, זכה בתחרויות ומעיד על עצמו כי מנגן בגיטרה ואוהב לרוץ.

ע' חלם תמיד לשרת בצוות אוויר, מתוך מטרה לתרום כמה שיותר במהלך שירותו הצבאי. הוא מספר כי טיס עניין אותו תמיד והוא מאמין שזה התפקיד בו יש את התרומה המקסימלית. אך לא הכל הלך חלק. כאשר ניסה ע' להתקבל לראשונה לקורס, הוא לא עבר את הגיבוש, לכן התגייס לגדוד 414 באיסוף קרבי, עבר קורס מ"כים והיה מפקד צוות בעזה. לאחר שנה ושמונה חודשים בתפקיד, החליט לבקש גיבוש נוסף. הפעם הוא עבר את הגיבוש בהצלחה ונכנס לקורס 181. "נכנסתי לקורס ונלחמתי עליו בידיעה שזה המקצוע שאני רוצה. שזה המקצוע שחשוב לי לבצע ולתרום בו", הוא מספר ומוסיף שבכל פעם שנתקל בקושי, פנה למשפחתו, לאביו שמאוד עזר ולאחים שלו".

בוגרי הקורס התבקשו להזמין למפגש עם מח"א דמות שהשפיעה עליהם והיוותה להם השראה. למפגש זה בחר ע' להזמין את איליה מזין, המורה שלו לפיזיקה מתיכון מו"ר. ע' מספר כי הרגיש שהוא, מבין כל המורים שהיו לו היה מחנך את התלמידים לדברים מעבר לפיזיקה, חינך לדרך ארץ, להיות בן אדם לפני הכל ורק אחר כך לימד אותם דברים אחרים".

ד"ר איליה מזין, המורה הוותיק לפיזיקה מתיכון מו"ר, התרגש לקבל ממפקד חיל האוויר, עמיקם נורקין, תעודה על כך שהיווה דמות משפיעה ומלאת השראה עבור התלמיד ע'. זוהי לא הפעם הראשונה בה זוכה ד"ר מזין לתעודה היוקרתית הזו מתלמידיו אשר סיימו קורס טייס. מדובר בתלמיד העשירי שהמליץ עליו כדמות מפתח שהובילה אותו להצליח בקורס, וזהו עבור ד"ר מזין מפקד חיל האוויר הרביעי עימו הוא נפגש לאורך השנים.

ע' הוא התלמיד ה-101 שמסיים קורס טייס מתיכון מו"ר.

 המורה איליה מזין עם מפקד ח"א עמירם נורקין | צילום באדיבות עיריית מודיעין מכבים רעות

איזו חוויה זכורה לך במיוחד מהקורס?

"הטקס בסוף הבסיסי, קבלת הסיכה במצדה", מספר ע', "זה היה המעבר מהפרק ההכשרתי-קרקעי לחלק הטיסתי שכל כך חיכיתי לו וזה היה רגע מאוד מיוחד עבורי". ע' מסכם את הקורס כחוויה מאוד משמעותית. "מעבר לרכישת המקצועיות, ניסיון הטיסה, תואר, להיות לוחם, להפוך לטייס, למדתי המון על עצמי. התהליך היה מאוד מעניין".