צילום: דובר צה"ל

סא"ל לאל שר-עידן, בן 40, גדל בירושלים ועבר למודיעין כבר ב 1996. הוא מוותיקי העיר ומזה כ 24 שנים שהוא מתגורר בה. לאל נשוי לאביטל אשר גדלה ברעות והם שניהם בוגרי בית ספר התיכון מכבים רעות. יחד הם מגדלים 4 ילדים – אופיר (11), אריאל (8), אוריה (5) ושיר (שנה). לאל הינו בוגר תואר ראשון במדעי החברה של אוניברסיטת בר אילן ותואר שני במנהל עסקים עם התמחות במשאבי אנוש מהקריה האקדמית אונו.

לאל ביצע מסלול תפקידים משמעותי בחיל משאבי האנוש שכלל שירות ביחידות רבות ומגוונות. כעת, מסיים את תפקידו כרע"ן תגבורת סדיר במיטב לאחר שנתיים, כאשר סוכם על ידי הרמטכ"ל בדיוני השיבוצים של סגל הפיקוד שיקודם לדרגת אלוף משנה.

וכך כותב סא"ל  לאל שר-עידן לרגל סיום תפקידו - 

הגיוס לכוח המגן של עם ישראל הינה משימה שמונחת על כתפינו מראשית קיומנו כעם. בספר במדבר מצווה אלוהים את משה ואהרון לבצע מפקד למשפחות בני ישראל – "מִבֶּן עֶשְׂרִים שָׁנָה וָמַעְלָה כָּל יֹצֵא צָבָא בְּיִשְׂרָאֵל תִּפְקְדוּ אֹתָם לְצִבְאֹתָם..." וממשיך אל עבר הקמת צבא סדיר למדינת ישראל תוך כדי קרבות מלחמת העצמאות אשר במהלכם נקרא "כָּל בָּחוּר וָטוֹב – לַנֶּשֶׁק כָּל בָּחוּר עַל הַמִּשְׁמָר!" למשימת ההגנה על המולדת, להתפקד ולהתגייס לשירות העם.

ענף תגבורת סדיר ביחידת מיטב אמון על כלל תהליכי האיתור, המיון והשיבוץ עבור המועמדים לשירות ביטחון. הענף מהווה גשר ומקום מפגש לקשת הרחבה של החברה הישראלית ובכך חורט על דגלו מיצוי מיטבי של ההון האנושי אשר בא "בשער הכניסה" לצה"ל. הצבא מושתת על עקרון צבא העם בכך שהוא מאפשר לכלל האוכלוסיות מהקשת הרחבה של החברה הישראלית להתמיין ולהשתבץ בהתאם ליכולות הפרט ורצונותיו בהתייחס לצרכים הקיימים ביחידות השונות.

מודל שירות החובה בצה"ל חווה תמורות משמעותיות ומנסה לבצע התאמות למציאות המשתנה בקרב החברה הישראלית. ההשתנות שאנו חווים בעולם בקרב בני הנוער כיום (דור ה -Z) מתאפיין בכך שהוא דור בעל כישורים ומיומנויות טכנולוגיות גבוהות, הוא חכם יותר, פועל באופן דיגיטלי וחיי במרחבי הרשתות החברתיות. כתוצאה מכך הוא יותר מעודכן מעורב בנעשה והוא רוצה יותר מפעם להשפיע על עתידו ולנסות להפיק ממנו את המירב שיוכל.

ניתן להסתכל על "אתוס הלוחם" – מאז ומתמיד צה"ל שאב את עוצמתו מאיכות ההון האנושי אשר שובץ ליעדי הלחימה. המציאות הביטחונית נוכח גבולות שקטים, התפתחות יחידות טכנולוגיות, מתן ייחוס מבצעי רב לעולמות המודיעין והסייבר, השפעות המעטפת המשפחתית והעובדה שהדור של ימינו חושב במונחים כלכליים של מה יוצא לי מזה? כל אלו הם עיקרי ההשפעות שמובילות לשיקול  נוסף בקרב בני נוער בבואם לקראת קבלת ההחלטה וצא כיוון אל עבר השירות המיוחל. יחד עם זאת, בהתייחס אל מגמות השיבוץ ניתן לומר שבני הנוער מתאפיינים ברצון גדול לעשות ולתרום אך גם להיתרם חזרה – קיים רצון הולך וגובר להתמיין לתפקידי לחימה מיוחדים ומערכים טכנולוגיים. לצד זאת, ניתן לומר כי השיבוץ למערכי הלחימה לגברים שומר על מגמה יציבה ובנשים חווה מגמת גידול ותנופה.

תהליכי המיון והשיבוץ לצה"ל עוברים שינויים נושמים ומשמעותיים שגורמים להתחדשות מרחיקת לכת ביחס לעשור הקודם ובכלל. תהליכים אלו מתאימים את עצמם אל עבר המציאות והטכנולוגיות העכשוויות, חלקם נכנסו לתוקף וחלקם בשלבי פיתוח ובדיקות – מיון ושיבוץ מבוססBI  (בינה עסקית) ו  – DS (מדע הנתונים). התפתחות זו תורמת לדיוק גבוה יותר ומביאה לידי ביטוי נקודת מפגש באופטימיזציה גבוהה למלש"ב ולצבא.

צה"ל הוא המרכז שמאחד את חלקי העם ומהווה נקודת מיזוג יוצאת דופן וייחודית בחברה הישראלית. הוא נותן הזדמנויות שוות, יודע להעריך בני נוער שעשו מאמץ כביר ועל אף נתוני פתיחה מאתגרים ורקע אישי מורכב הם מקבלים הזדמנות בדמות שיבוץ מותאם. שיבוץ זה, יאפשר להם להשתלב בכור ההיתוך ולהיות אזרחים טובים יותר. כמו כן, בצבא ניתן למצוא השתקפות של החברה הישראלית בכך שאנחנו עדים לכך שבני נוער מרקעים שונים ואוכלוסיות מגוונות משובצים ומשרתים כתף אל כתף ביחידות ובמשימות השונות.


בתום שנתיים מלאות בעשייה מאתגרת ומשמעותית אני מביט בגאווה אל עבר התהליכים שקודמו והשתפרו ובייחוד אל עבר הסתכלות ממוקדת לאדם שעובר את התהליך – האדם יקר. ניתן לומר כי צה"ל פועל באופן מקצועי, ערכי וענייני בלבד, ללא הטיות חברתיות או פוליטיות ומאפיינים אותו הגינות וניקיון כפיים. תפקיד המשבץ הלאומי דורש מקצועיות גדולה מאוד, יכולות הכלה, תעצומות נפש רבות, לב גדול, הבנה של תהליכים ומידת השפעתם על משפחות ואזרחים רבים במדינה. מחד, המשבץ הוא שומר הסף של צה"ל ומאידך, משמש כיו"ר וועד העובדים של המלש"בים. בכך, הוא נדרש לדאוג לאינטרסים של השניים ולמצוא את האיזון הנכון בין מה שצה"ל צריך ומה שהמלש"ב רוצה. אני מסיים תפקיד בגאווה גדולה וסיפוק אדיר של עשייה בלתי פוסקת ותחושת שליחות נפלאה.