היום, רביעי, 15.6.22, הסתיים המחזור ה- 39 של קורס למפעילי כטמ"ם בבסיס חיל-האוויר פלמחים. טקס הסיום נערך בראשות מפקד חיל-האוויר, אלוף תומר בר, מפקד בסיס פלמחים, תת-אלוף עומרי דור, וקצין תותחנים ראשי, תת-אלוף נרי הורוביץ'.

 

אחד ממסיימי הקורס היוקרתי הוא סג"מ מ' בן ה-20 ממודיעין.

אביו של סג"מ מ' מטיס טיסנים מילדות, עוד לפני שהיו מל"טים בחיל האוויר, שלא לדבר על מערך הכטמ"ם. כך ירש מ' את האהבה של אביו לכלי טיס וטיסנאות. כל חייו זו הייתה התשוקה שלו. סג"מ מ' למד בתיכון במודיעין בו הרחיב לימודיו במגמות הרובוטיקה, מדעי המחשב ופיזיקה. מ' לא הסתפק בכך רק במסגרת הלימודים, ובשעות אחר הצהריים, היה מדריך לרובוטיקה, עסק בבניית מכשירים ואפילו בנה אופנוע. כשהבין שיש לו יד טובה וחוש למכניקה הוא פתח עסק בו היה קונה אופניים וקורקינטים אותם היה משדרג.

"בתיכון החלום שלי היה להיות מפעיל כטמ"ם. אין מאושר ממני שהגעתי לכאן ואני מגשים את עצמי באופן הטוב והמשמעותי ביותר", סיפר סג"מ מ', "אחת החוויות הזכורות לי מהקורס במיוחד, היא כשחילקו לנו תחומי אחריות כקצינים. אני שובצתי כאחראי על התחקורים, כלומר אחרי כל גיחה הייתי צריך לעמוד ולהציג את הטעויות ונקודות החוזקה. לפני הקורס היה לי קושי לדבר מול קהל, ובזכות התפקיד הזה הצלחתי לפתח את השריר הזה והרווחתי מיומנות לחיים".

מצה"ל נמסר כי מערך הכטמ"ם של חיל האוויר הישראלי הוא המוביל בעולם ביכולותיו המבצעיות ובטכנולוגיות בהן הוא משתמש. כלי הטייס המאוישים מרחוק הפכו בשנים האחרונות לגורם משפיע על הפעילות המבצעית בכלל צה"ל, כיוון שכמעט בכל זמן נתון נמצאים באוויר כלי הטיס המאוישים מרחוק ומופנים לפעילות מבצעית ומשימות לאומיות בעת הצורך.

בבית הספר למפעילי כטמ"ם עברו החניכים הכשרה של כשישה חודשים, במסגרתה למדו על כלי הטיס המאוישים מרחוק, יסודות ההטסה ועברו קורס פענוח מתקדם ומשימתי. מלבד למידת המקצוע, החניכים עברו הכשרת פיקוד, היוו מפקדי משימה על מטוס לבדם ולמדו על ערכי צה"ל ודמותו של המפעיל בקרון.

בסיום קורס מפעילי הכטמ"ם, ימשיכו הבוגרים לקורס אימון מבצעי, האורך שלושה חודשים, שלאחריו ישובצו בטייסות חיל-האוויר ושישה מתוכם ביחידת "זיק" של חיל התותחנים.