צילום: דובר צה"ל

היום, רביעי, 23.3.22, תתגייסנה לוחמות חדשות לחטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף. לכבוד יום הגיוס, מספר ניתאי רועה ממודיעין-מכבים-רעות את סיפורו האישי, על דרכו בחטיבת החילוץ, שילוב נשים בתפקידי לוחמה, ומה הוא מוסר למתגייסות החדשות.

ספר קצת על עצמך ועל שירותך הצבאי

"קוראים לי ניתאי רועה, בן 23 ממודיעין. ההורים שלי גרושים ויש לי 3 אחים קטנים, 2 מהם אחים למחצה רק מאבא, ויש לי בת זוג ששמה אמבר״.

"התגייסתי לצבא בנובמבר 2017 לגדוד קדם בחטיבת החילוץ, סיימתי מסלול הכשרה ויצאתי לקורס מ"כים. בסיום הקורס שירתתי כמ"כ טירונים במחזור גיוס נובמבר 18 ואחרי תקופה יצאתי לקורס קצינים שבסופו שובצתי להיות מ״מ מבצעי בפלוגת דוד בגדוד קדם. אחרי שנה בתפקיד קודמתי לתפקיד סמ״פ באותה הפלוגה, ואחרי שנה בתפקיד סמ״פ נבחרתי לצאת לקורס מ״פים ולפתוח מחזור טירונים מרץ 22 בבא"ח זיקים".

אז בעצם לאורך כל השירות הצבאי שלך אתה בגדוד קדם

"נכון. זו זכות ענקית לגדול בעצמי ולגדל את דורות הלוחמות והלוחמים הבאים של החטיבה. פיקוד העורף באופן כללי הוא הבית. זה המקום שלי".

מה מיוחד בעיניך בפיקוד העורף?

"הפיקוד ועבודתו מיוחדים מכיוון שאנחנו לא נלחמים בחזית אל מול האויב, אלא נמצאים במרחב האזרחי. החיילים והחיילות, הקצינים, אנשי הקבע והמילואים עושים את הכל בזמן חירום ובשגרה כדי לגרום לכל האזרחים להרגיש בטוחים, תוך מפגש אישי איתם. האזרחים ממש רואים את האדם שתורם להם ונותן להם מענה בחירום".

"החיילים צריכים להתמודד עם אתגרים וקושי עצום על מנת לשפר ולדאוג לחוסן הלאומי תוך כדי הלחימה. הם לומדים בכל יום להיות טובים יותר בתפקיד שלהם, איך לשמור על האזרחים בשעת חירום, איך פועלים על מנת לחלץ אנשים מתחת להריסות, איך ממשיכים לתפקד למרות ההרס והכאוס וכו'. בלי פיקוד העורף והתפקוד השוטף הזה אין לנו אפשרות לנצח באף מלחמה. אם פיקוד העורף ייכנע, הלוחמים בחזית ייעצרו."

למה לוחמה?  זה חשוב בעיניך?

"בעיניי, אם לא נהיה כאן בשביל להגן על המדינה שלנו, אף אחד אחר לא יעשה את זה עבורנו. אם להיות בצבא, אז להיות לוחם".

בחרת גם לצאת לקצונה

"האמת שמי שדחפה אותי לצאת לקצונה היא המפקדת שלי. היא הייתה מקור להשראה ומוטיבציה ענקית. היא עשתה עבורי את כל מה שאפשר כדי שאתקדם קדימה ולא אוותר בדרך, והיא עיצבה אותי להיות המפקד שאני היום."

אם כבר אישה מפקדת ויום גיוס לוחמות לחטיבה - מה דעתך על שילוב נשים בתפקידי לוחמה?

"שילוב נשים בתפקידי לוחמה הוא קריטי, גם בשביל לשפר את תפקוד ויעילות הצבא מבחינת כמות הלוחמים וכח האדם וגם כי ללוחמות יש יתרונות שללוחמים אין."

מעניין, מה שמת לב שבולט אצל נשים לוחמות יותר מאצל גברים לוחמים?

"כאמור, עברתי תפקידים רבים עד לתפקיד הנוכחי שלי, ובמסגרת שלל התפקידים היו תחתיי מגוון של חיילים וחיילות. שמתי לב שפעמים רבות הלוחמות יצירתיות יותר, חדות, מדויקות, חדורות מטרה ומלאות מוטיבציה להצליח. דווקא בגלל שעניין שילוב הלוחמות קורה באופן תדיר יותר בשנים האחרונות, הן יותר חדורות מטרה לביצוע המשימה בדרך הטובה ביותר, והן מוכיחות בכל יום יותר ויותר כמה הן טובות וראויות למקום שאליו הגיעו".

מה תרצה למסור למתגייסות החדשות לחטיבה?

"בעיקר שתהנו מהחוויה. זאת תקופה קצרה וצריך לזכור שהיא חולפת. הגישה שבה תקומו בכל יום תשפיע על אופי השירות שלכן ומידת ההנאה שלכן ממנו. דבר נוסף חשוב הוא שהמקום בו אתם נמצאים הוא בכלל לא קריטי לחוויה. מה שקריטי הוא האנשים שאתן מוקפות בהם. תצברו סביבכן אנשים שילכו איתכן בדרך וירימו לכן את מצב הרוח בכל פעם שתצטרכו. אנשים שיהיו איתכן באש ובמים".

"בעיניי הדבר הכי חשוב שאני יכול למסור למתגייסות החדשות הוא שתתנו את כל מה שאתן יכולות לתת. איפה שאתן יכולות לתרום, תתרמו את ה- 100 אחוז שלכן. בסוף הדרך אתן תרגישו שקיבלתן הרבה יותר ממה שנתתן. בהצלחה ענקית. מחכה לראות אתכן פורחות ומצליחות!"