כל מי שמגדל בביתו חיות מחמד רוצה שהן יחיו חיים בריאים וארוכים ויהיו חלק מהמשפחה כמה שיותר זמן. בתוך כך ישנם כמה טיפים לאורח חיים בריא שניתן לאמץ וליישם כדי שבעלי החיים שלכם יסבלו כמה שפחות מבעיות בריאותיות הניתנות למניעה.

במאמר הבא אציג 7 המלצות שיעזרו לחיית המחמד לחיות את החיים הטובים ביותר:

  1. בקרו אצל הוטרינר פעמיים בשנה - הארגון האמריקאי לרפואה וטרינרית (AVMA) ממליץ על ביקור אצל הוטרינר לפחות פעמיים בשנה. בביקורים השגרתיים הללו מבוצעת בדיקה פיזיקלית מלאה ולעיתים בדיקות אבחנתיות כגון בדיקות דם. כך יש אפשרות לגלות ולאבחן מחלות שונות שלא תמיד יש להם ביטוי של סימנים קליניים. מחלות כגון גידולים סרטניים, מחלות לב, דלקת מפרקים וסוכרת. גילוי מוקדם של מחלות אלו יעזרו להתאים טיפול מתאים והוכח כי גילוי מוקדם יאריך את חיי בעל החיים ואף יציל חיים.
  1. מתן תזונה בריאה ומאוזנת- בעל חיים שניזון תזונה איכותית ומלאה יסבול פחות מהשמנת יתר, מבעיות עור ומבעיות במערכת העיכול. יש חברות רבות שמייצרות מזון איכותי שעובר פיקוח וניתן להתייעץ עם הוטרינר לגבי המזון שהכי מתאים לחיית המחמד, למשקל שלו ולשלב הגדילה שלו.

לאור המלצות שונות  של ה- FDA האמריקאי, ההמלצה היום היא שהמזון של כלבים יכיל דגנים. נמצא קשר בין האכלה של מזונות ללא דגנים לבין התפתחות של מחלות לב בכלבים.

חתולים הם קרניבורים אובליגטוריים, כלומר מקור החלבון במזון שלהם חייב להיות מן החי.

בנוגע להשמנת יתר, כיום ידוע ש 56-60% מהכלבים ומהחתולים סובלים ממשקל עודף. בעל חיים במשקל יתר עלול להיות בעל סיכון גדול יותר לפתח דלקת מפרקים, קרע של הרצועה הצולבת בברך, יתר לחץ דם, מחלת כליות ועוד. לכן, חשוב להקפיד על ארוחות מסודרות ועל מנה מומלצת יומית.

במידה ואנחנו רוצים לתת תוספות ביתיות רצוי שהן לא יהוו יותר מ 10% מהמנה היומית. דוגמאות לתוספות ביתיות בריאות שניתן לתת הן חתיכות קטנות של עוף (ללא תבלינים), ירקות כגון קישוא וגזר מבושל וחמאת בוטנים טבעית (ללא שברי בוטנים).

  1. הקפדה על מתן חיסונים בזמן- בישראל חיסון הכלבת לכלבים הוא חיסון חובה ויש לחסן את הכלב שבבעלותנו פעם בשנה. בנוסף,  מומלץ לחסן את הכלב בחיסון משושה ואת החתול בחיסון מרובע כדי למנוע מחלות מדבקות שונות. חיסון המשושה מגן בין היתר נגד מחלות כמו פרוו וכלבלבת. הוא מגן נגד מחלת העכברת (לפטוספירוזיס) שמדבקת לבני אדם. את החתולים נחסן בחיסון מרובע- החיסון מגן נגד 3 מחלות שונות של דרכי הנשימה ונגד מחלת החתלתלת (פאנלויקופניה) שפוגעת במערכת העיכול ובמח העצם.
  1. דאגה לבריאות הפה והשיניים- 80% מהכלבים ומהחתולים הבוגרים סובלים ממחלת חניכיים. ריח רע מהפה, כאבים בזמן האכילה, שיניים מתנדנדות-כל אלו עלולים להעיד על מחלת חניכיים. ניתן לבצע טיפול שיניים אצל וטרינר במידת הצורך אך שמירה על בריאות הפה מתחילה כבר בבית. הקפדה על צחצוח שיניים יפחית מאוד את בעיות החניכיים והשיניים שעלולות להיווצר. צחצוח עם משחת שיניים וטרינרית מספר פעמים בשבוע יתרום רבות לבריאות הפה. ניתן לצחצח עם אצבעון ייעודי או מברשת שיניים רכה. יש להרים את השפתיים בכל צד של הלסת ולצחצח את השיניים. אין צורך לשטוף את הפה לאחר הצחצוח. רצוי לתת חטיף מיד לאחר מכן כדי שהחוויה תהיה נעימה לבעל החיים.
  1. הקפדה על טיפול מניעתי נגד פרעושים וקרציות- עקיצות של פרעושים עלולות להוביל לגירוד אינטנסיבי, לפצעים על העור ואף לזיהום דלקתי מפריש בעור הקרוי הוט ספוט (HOT SPOT). בעל חיים שמתגרד לא הפסקה, לא רק שקשה לבעלים לראות אותם מתגרדים כך, מדובר בפגיעה ממשית באיכות חייו של חיית המחמד. הסכנה בקרציות שנצמדות לעור היא לא רק בפצעים שהם יוצרים אלא בהעברה של טפילים שונים כגון ארליכיה קניס שהיא יכולה לגרום למחלת קדחת הקרציות. זו מחלה שבה הכלב יסבול מחום, חולשה, בעיות קרישה, דימומים ועוד.

ניתן למנוע את הנגיעות בפרעושים וקרציות ע"י טיפול מניעתי של אמפולות או כדורים שמיועדים להגן נגד פרעושים וקרציות. התכשירים נותנים הגנה לתקופות זמן שונות (בהתאם לתכשיר) וחשוב לחזור על הטיפול גם בחודשים הקרים יותר.

  1. טיפוח של השיער ושל הפרווה- חשוב להבריש את הפרווה לפחות פעם בשבוע. הברשה תמנע היווצרות של ראסטות וקשרים. כאשר הם נוצרים לא רק שזה כואב ומושך את העור, לעיתים הדרך היחידה להסיר אותם זה ע"י גילוח שמבוצע ע"י וטרינר/ית או ספר/ית. בחתולים המשמעות לעיתים היא תספורת שמתבצעת בהרדמה.

ניתן לשטוף את בעל החיים ויש לעשות זאת עם שמפו ייעודי שמותאם לבעלי החיים. בנוסף, לא כדאי להרבות בשטיפה של חיית המחמד (ניתן להתייעץ עם וטרינר/ית או ספר/ית לגבי התדירות). שטיפות מרובות מדי עלולות לפגוע בשמנים הטבעיים שמופרשים מהעור ומגנים על הפרווה ותורמים לבידוד. בזמן השטיפה יש להיזהר לא להחדיר מים לאוזניים ולדאוג לייבש את בעל החיים בצורה יסודית לאחר השטיפה.

  1. השגחה על חיית המחמד שלנו-  לעיתים אני מדברת עם בעלים שמספרים לי שחיית המחמד שלהם יוצאת מהבית באופן חופשי ומסתובבת בחוץ ללא השגחה. הבעיה בסגנון חיים כזה היא הסכנות הטמונות ביציאה ללא השגחה- פצעי נשיכה, תאונות דרכים, הכשות נחש, נפילה מגובה, הרעלות ועוד. כמובן שבעלי החיים צריכים לצאת ולהוציא אנרגיה אך רצוי שזה יהיה בהשגחה- באמצעות טיולים ארוכים, ריצות למרחקים קצרים בשעות לא חמות מדי ויציאה לפארקים של כלבים. גם את החתולים ניתן להוציא על רצועה וכך ייהנו מן החוץ אך יהיו בהשגחה!

 

אם כן, יישום של ההמלצות הללו יתרמו לאורח חיים בריא יותר לחיית המחמד שלנו.  מעבר להמלצות אלו יש עוד המון המלצות וטיפים כדי להבטיח שחיות המחמד שלנו יהיו איתנו למשך שנים ארוכות.  עם התקדמות הרפואה וטרינרית אנו יכולים לספק לבעלי החיים אריכות ימים ואיכות חיים טובה יותר מאשר בעבר וחשוב לזכור שהרפואה הטובה ביותר היא הרפואה המונעת.


ד"ר חן חורב, בעלת מרכז וטרינרי WHISKERS בשדרות מנחם בגין 21, מודיעין.