צילום אילוסטרציה: Depositphotos

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם הנחשים. השירות הווטרינרי העירוני של מודיעין מפרסם שורת הנחיות וכללי זהירות שיעזרו לתושבים לצמצם ולמנוע מפגשים עם האורחים הלא קרואים.

באיזור מודיעין מכבים רעות השופעת אתרי טבע ומרחבים פתוחים, קיימים סוגים רבים של נחשים, בהם הצפע הארצישראלי, מינים שונים של זעמן, וחיה נוספת הדומה לנחש – קמטן החורש, שהיא למעשה לטאה שעלולים להבהל ממפגש איתה. נזכיר כי הנחש הוא כמובן חיה מוגנת על פי חוק, חשובה לאיזון האקולוגי, ואין לצוד או לפגוע בו.


השירות הווטרינרי העירוני לוכד נחשים המתגלים בשטחים ציבוריים ברחבי העיר, כגון גינות משחקים ופארקים. גם במידה ומתגלה נחש בבית ספר או גן ילדים בעיר, יגיע השירות הווטרינרי בזמן אמת ובמהירות, על מנת להבטיח את ביטחונם של הילדים.


לפני כחודש, רעשה הרשת כשהתגלה נחש צפע גדול מימדים אשר נפל לאגם בפארק ענבה ולא הצליח לצאת ממנו. השירות הווטרינרי הגיע בשעות הלילה הקטנות על מנת לחלץ אותו כמתחייב בחוק, ולהעבירו לשטח פתוח שבו אין אנשים ובתי מגורים.


מצאתם נחש בחצר ביתכם? חוץ מעצת הזהב - להירגע ולהסדיר נשימה, נספר לכם שבמוקד העירוני (106) יש רשימה של לוכדי נחשים פרטיים שיכולים להגיע אליכם וניתן להסתייע בהם. במידה והוכשתם על ידי נחש, נסו לראות ככל הניתן, פרטים מזהים כמו צבע וגודל הנחש והכי חשוב, הישארו במקומכם רגועים עד כמה שאפשר וללא תנועה, על מנת שהארס לא יזרום בדמכם במהירות וכמובן התקשרו למד"א 101 והישמעו להנחיות.


אז מה אפשר לעשות כדי לצמצם את המפגש עם נחש? עופר עינב, הווטרינר העירוני מסביר כי : "ההיערכות של חצר הבית חשובה עם בואו של הקיץ. מומלץ לא להשאיר למשל, שאריות מזון ומים העלולים למשוך עכברים ואחריהם יגיעו הנחשים. בנוסף, יש לפנות מהחצר מצבורי זבל, לנכש עשבים ולפנות ענפים יבשים, שכולם יכולים להוות מקומות מסתור אידיאלים עבורם". טיפ נוסף וחשוב הוא להשקות את הגינה כך שלא יישארו עודפי מים המושכים נחשים, עדיף בשעות הבוקר המוקדמות וכן, לרווח בין עציצי החצר ולגזום ענפים תחתונים העלולים לשמש מחבוא. מה עוד אפשר לעשות בחצר? נוכחותם של חתולי חצר מועילה ומגנה מאוד מפני כניסת נחשים.

יצאתם לעשות ספורט או לטיול? בשעות החשיכה מומלץ להסתובב במקומות מוארים ולהסתכל היטב היכן אתם דורכים, כמובן בנעליים סגורות. כלל ידוע נוסף הוא לא להרים אבנים ולא להיכנס לאזורי סבך ועשבייה. אם יצאתם עם הכלב לטיול, יש ללכת איתו עם רצועה ולמנוע ממנו מלטייל במקומות חשוכים. במידה וראיתם נחש, התייחסו אליו כארסי והתרחקו כמובן, שכן גם אם הנחש נראה מת, הוא עלול להכיש תוך זמן קצר לאחר מותו.