מאת: רמי היפש

בכל אמצע נובמבר מציינים בעולם את שבוע היזמות הבינלאומי הוכך גם בעיר. האיוונט מאופיין בהרצאות, תערוכות האקאתונים (מרתונים של בניית מיזמים ורעיונות טכנולוגיים) – שמתפרסים על מקומות רבים.

כבר שלוש שנים שמשה פורת, שהקים את MESH, מרכז יזמות בפארק הטכנולוגי שפועלות בתוכו 50 חברות היי-טק קטנות, יוזם את השבוע במודיעין.

"האירועים בשבוע הזה נערכים בכל הארץ מרהט ובאר שבע בדרום ועד לעוספיה בצפון", אומר פורת. "אירועים לא מכופתרים – מפגשים על הבר והרצאות מצד יזמים. החלטתי שגם אצלנו נתנדב ונארח חלק מהאירועים. אין סיבה שאנשים ממודיעין ייצאו לתל אביב או לירושלים כדי לשמוע הרצאות, ולא יקבלו אותן בבית".

האירועים החלו בפאב "מורדן בר" בפארק הטכנולוגי ביום ראשון. הם נפתחו בדגש עד אחד התחומים המתפתחים ביותר בשנתיים האחרונות – רחפנים או כתבמים (כלי טיס בלתי מאוישים) בעגה המקצועית-צבאית שלהם שקיים אסף שכנר מנכ"ל K2 Thenologies, כולל הדגמה של פעולת רחפן והמשיכו עם הרצאה של מתן כספי  מנכל זוטה-לאב, חברה שהמציאה מדפסת ניידת שמאפשרת להדפיס מכל סמארטפון.

ביום שני נחשפו הנוכחים במורדן בר להרצאה של יזהר שי, מקרן ההון סיכון  כנען פרטנרס. גם על המגמות בהיי-טק, מה על היזמים לעשות כדי להשיג מימון לסטארט-אפים שלהם ואיך קרנות ההון סיכון מחליטות כיצד להשקיע בחברות מסוימות בשלבים שונים שלהן.

מאוחר יותר דיבר פורת בעצמו על המגמות בשוק התעסוקה ועל תעסוקת בני 40 פלוס. "הסברתי מה כדאי ללמוד ואיך להיום יזם, דברים שכבר אמרתי בעבר", אומר פורת. "אנשים הולכים ללמוד מדעי המחשב כי אומרים להם שכך יעשו כסף בעתיד – בזמן שהם צריכים ללמוד משהו אחר שמתאים להם יותר ולסביבת החיים המשתנה".

אירועי שלישי במורדן בר מתייחסים לאנימציה ועולמות וירטואליים. עומרי רוט, מנכ"ל סילואט יציג טכניקת אניצמיה חדשה בשחור ובלבן ואורי שפירא מנכ"ל דשיז'ן פוינט יציג את העולמות הווירטואליים ומציאות רבודה (Augmented Reality).

יום רביעי הוא המרכזי בשבוע הטכנולוגיה. בבוקר יתייצבו עשרות תלמידי י' מאורט מודיעין (עירוני ד') במתחם MESH  להשתתף בהאקאתון שיתחיל ב-7:00 בבוקר ויסתיים ב-16:00. "הילדים יראו איך מממשים רעיונות שלהם והופכים אותם למיזמים", אומר פורת. בערב יהיו באותו מקום הרצאות של לימור רביד ושי טאובס על יצירתיות בעסקים ויצירתיות בשיווק. בפאב שמבזולה יהיה ערב WAZE  שבו תהיה גם הרצאה של חברת B-point  שכותרתו היא איך לייצר כוח כלכלי לעסקים קטנים. "כל השבוע הזה נעשה בהתנדבות ונועד להביא את האנשים קרוב לעולם היזמות", מסכם פורת. "זאת עוד דרך להעלות את מודיעין על המפה".