צילום: דובר צה"ל

משלחת מיוחדת של אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון ואגף כוח האדם בצה"ל הגיעה בשבוע שעבר לפראג, בירת צ׳כיה, על מנת להביא לקבורה בישראל את עצמותיו של חלל צה"ל, טוראי מרטין דוידוביץ' ז"ל. דוידוביץ' נהרג בתאונת אימונים בשנת 1948, במהלך קורס צניחה של הבריגדה הצ'כית, ומאז הוא קבור בבית העלמין היהודי החדש בפראג.
 

לבקשת משפחת החלל, ובאישור המועצה הציבורית להנצחת החייל יצא המבצע לדרך. המבצע המשותף של צה"ל ומשרד הבטחון תוכנן בקפידה בשלוש השנים האחרונות, בשיתוף נספחות צה"ל בצ'כיה, שגרירות ישראל בצ'כיה ומשרד ההגנה הצ'כי. ביום ב', 25 באוקטובר 2021, הוצאו עצמותיו של חלל צה"ל טוראי מרטין דוידוביץ' ז"ל והועברו לארון קבורה שעלה ארצה ביום רביעי. על קברו הישן, במקום הקבר הנוכחי, תוצב אנדרטה שאותה הביאה במיוחד המשלחת מישראל. 

ב- 27 באוקטובר נחת בשדה התעופה הבינלאומי בפראג מטוס חיל האוויר הישראלי עם לוחמים ומפקדים מחטיבת הצנחנים, ביניהם רב״ט שחר סלומון לוחם בגדוד 890, אשר נשאו את ארונו של טור' מרטין ז"ל. בנמל התעופה בצ'כיה התקיים טקס צבאי בהובלת החזן הצבאי הראשי, סגן-אלוף (מיל') שי אברמסון, ולאחריו טסה המשלחת בחזרה לישראל. למחרת הובא מרטין דוידוביץ' למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. 

רב"ט שחר סלומון, לוחם בגדוד 890. בן 19, תושב מודיעין מכבים רעות. שחר התגייס בנובמבר 20 לחטיבת הצנחנים, והוא מספר כי הגיוס לצנחנים היה הגשמת חלום עבורו. כשנשאל על אירוע משמעותי אשר לקח בו חלק במסגרת שירותו הצבאי שחר שיתף: "שלחו אותי ועוד מספר לוחמים כנציגי החטיבה לאזכרה של חלל החטיבה, המפגש עם המשפחה השכולה היה מאוד משמעותי, כאבתי את כאבם שהוא גם כאבי, הוא אחד מאיתנו, האירוע היה מאוד משמעותי בשבילי והרגשתי שאני מייצג את הגדוד".

"אני מודה על הזכות שנפלה בחלקי", הוא משתף לאחר שלקח חלק במשלחת ההיסטורית ומוסיף: "מדובר באירוע מאוד משמעותי עבור עם ישראל כולו."