צילום אילוסטרציה: Depositphotos

בשנת 2019 רשמו שוטרי משטרת ישראל כ-168 אלף דו"חות לנהגים שעשו שימוש בטלפון הסלולארי, עלייה של כ-35 אחוז לעומת 2018, אז נרשמו כ-124 אלף דו"חות. בכך הגדילה את ההכנסות לקופת המדינה עד לסכום של כ-170 מיליון שקלים (1,000 שקלים לכל דו"ח). כ-162 אלף דו"חות ניתנו בגין שימוש בטלפון בעת שהרכב נע שלא באמצעות דיבורית; כ-2,000 דו"חות נרשמו לנהגים שקראו או שלחו מסרון; וכ-330 דוחות נרשמו למורי נהיגה שעשו שימוש בטלפון הנייד במהלך שיעור הנהיגה. כך עולה מנתונים שפרסמה בתחילת החודש עמותת 'אור ירוק'.


במודיעין מכבים רעות חלה עלייה קלה. מספר הדו"חות שניתנו לנהגים אשר השתמשו בטלפון הנייד תוך כדי נהיגה, עלה מ-914 דוחו"ת שניתנו ב-2018 ל-983 ב-2019, עלייה של כשמונה אחוזים. נתון לא מחמיא אמנם, אך יש לציין כי הממוצע הארצי מצביע על עלייה של 35 אחוז.


ממשטרת ישראל נמסר כי המשטרה שמה דגש על הסחות דעת במהלך הנהיגה. שוטרים שמחפשים נהגים שאוחזים בטלפון, מצלמות טקטיות בצדי הדרכים ושוטרים עם מצלמות על גשרים הם רק חלק ממערך האכיפה, והנתונים בהתאם.  

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת 'אור ירוק': "למרות שרוב מוחלט של הציבור מודע לכך ששימוש בטלפון הסלולארי בזמן נהיגה היא פעולה מסוכנת, עדיין רבים ממשיכים לעשות זאת. טוב עושה המשטרה שממקדת מאמצי אכיפה בעבירות מסכנות חיים, אך המטרה היא לא להעשיר את הקופה הציבורית, אלא לגרום להרתעה ולמניעת העבירה. נהג שיידע שקיים סיכוי גבוה שהוא ייתפס אם ידבר ללא דיבורית או יסמס, לא ימהר כל כך לסכן את החיים שלו ושלנו. חסרות 200 ניידות משטרה וחסרים מאות שוטרים כדי לצמצם ולמגר את התופעה. לכן חייבים לחזק את אגף התנועה".