מאת: רמי היפש | צילום: טל כהנא

רק לפני חצי שנה סימנו תושבי מכבים ושוחרי הסביבה בעיר ניצחון. הם הצליחו למנוע באמצעות עררים ופעולות מחאה כריתה של 112 עצים כדי שחברת מקורות תוכל להעביר צינור מים בשולי יער מכבים. אבל בשבוע שעבר התברר להם שהשמחה היתה מוקדמת מדי.

כמה תושבים חדי עין הבחינו בהודעה שתלתה חברת מקורות, המבשרת על תחילת העבודות בתוואי היער. הם הופתעו ומיד שינסו מותניים והתחילו להכין ערר חדש, שבו הם קובלים על כך שמקורות שוב רוצה לבצע עבודות ביער ושהורידה את מספר העצים לכריתה בחמישה בלבד. זאת, בלי להזכיר ש-388 עצים אמורים לעבור משם ולהישתל מחדש.


התושבים טוענים בערר כי במסגרת העבודות מתכננת מקורות לעשות שימוש רחב היקף בציוד מכני הנדסי כבד, לרבות דחפורים, משאיות, מנופים, טרקטורים, ציוד ריתוך ועוד. לדבריהם, לשם הטמנת הצינורות נדרשת חפירה של עד 5 מטרים ועומק של עד 3 מטרים וגם אם החפירה תהיה בשולי היער, הרי שהמשאיות יעברו בתוכו ויגרמו לפגיעה קשה בו.


עוד מציינים התושבים בערר כי מאז שהחליט פקיד היערות הראשי, סוהיל זידאן, לבטל את רישיון הכריתה, הם ניסו לדבר עם נציגי מקורות כדי למצוא פתרון להעברת התוואי, אבל אלה לא נענו. לטענת המערערים הפגיעה ביער מכבים שמהווה מסדרון אקולוגי לחיות רבות באזור, תפגע קשות בהן.

 

חברת מקורות מבקשת כבר כמה שנים להעביר את מערכת המים החמישית מירושלים. המערכת אמורה לעבור ממבוא חורון דרך מודיעין מכבים רעות למודיעין עילית. לטענת החברה, במסגרת כל החלופות שנבחרו – ההצעה האחרונה פוגעת כמה שפחות ביער ומספר העצים הזעום שייכרת יהיה רק במקום שבו יונח הצינור.

מקורות קיבלה בעבר את אישור עיריית מודיעין להנחת הצינור, באחד מדיוני המועצה הסוערים בנושא, שאליו גם הגיעו כמה מאנשי מטה המאבק בכריתה, טען ראש העיר, חיים ביבס, שהעירייה הורידה את מספר העצים שביקשה מקורות לכרות למינימום האפשרי וכן הזכיר שמקורות הבטיחה לשתול עצים נוספים ביער, שיש בו כ- 6,000 עצים.


יוזמת הערר החדשה של תושבי מכבים וגם של עמותת 'תושבים משפיעים במודיעין' שמסרה שהיא מתנגדת נחרצות ליוזמת הכריתה המחודש של מקורות, זכו להצלחה רבה. דני רוזנפלד, חבר מועצת מודיעין לשעבר, פרסם בדף הפייסבוק שלו את נוסח הערר והוא זכה כבר למאות חתימות. מחבריו מקווים שהם שוב יצליחו להדוף את הניסיונות של מקורות – אך עדיין צריך לראות מי ינצח. התושבים או הגוף הממשלתי.


מעמותת 'תושבים משפיעים במודיעין' נמסר: 

"עמותת תושבים משפיעים במודיעין מביעה התנגדות נחרצת לכוונת חברת מקורות לכרות מספר ניכר של עצים ביער מכבים, וקוראת לה לחזור בה מהחלטתה תוך בחינת אפשרויות נוספות להעברת צינור המים, שלא דרך היער. מקוממת במיוחד העובדה שההודעה על הכוונה לעשות זאת מגיעה בסמיכות תאריכים לחג האילנות, ט"ו בשבט. במקום חג נטיעות עצים יש חג כריתת עצים. האם זו "המתנה" שתושבי העיר מקבלים לט"ו בשבט?

נדגיש שעצים אינם מכשול. הם מספקים לנו חמצן ואויר לנשימה, הם הריאה הירוקה שלנו במיוחד בעידן של משבר אקלימי קשה. יער מכבים הינו ייחודי בכך שהינו מורכב ממגוון רב של עצים ים תיכוניים והינו בית חם לבע"ח רבים. אנו רואים חובה להגן עליו, מביעים את תמיכתנו המלאה בוועד הפעולה להצלת יער מכבים וקוראים לתושבי העיר להצטרף להגנת היער."