מאת: גיא גפן

האם אנחנו עומדים בפני שינוי בהרגלי הצריכה של תושבי מודיעין? ימים יגידו. מרכז העיר החדש (המע"ר) במודיעין מכבים רעות, שיאגד בתוכו משרדים, מסחר, מסעדות, בתי קפה בתי עסק מגוונים ומבני ציבור, צפוי אף לכלול כ-1,500 יחידות דיור, לרבות דירות לזוגות צעירים וזכאי דיור במחיר מטרה.

לפי תוכנית המתאר של המע"ר, בחלקה התחתון של השדרה יהיה חיבור לקניון עזריאלי ואזור המיועד להקמת שוק עירוני. בצידה של השדרה הפונה לכיוון רחוב ערער ולהמשכו של רחוב דם המכבים, נבנו מבנים של שתי קומות המיועדות למסחר ולמשרדים, ומעליהן שלוש קומות נוספות למגורים. בתי עסק במע"ר יוכלו לפעול שבעה ימים בשבוע.

לא מעט סימני שאלה עולים בעקבות הפרויקט השאפתני. כיצד ישפיע המע"ר על עסקים במודיעין, הידועה במרכזיה המסחריים המוצבים בשכונות? מה תהיה מידת ההשפעה על הקניון שסמוך אליו, ומה יהא על העסקים הקטנים במרכזים המרוחקים יותר?


רון ברזאני, מנכ"ל מנהלת אופק, האחראית על תפעול מתחם המע"ר, בישר על בתי העסק הראשונים שיפתחו את שעריהם: "מדובר בחמשת המבנים של העירייה הנמצאים במרכז השדרה. מבנים אלו יאוכלסו ע"י יזמים שזכו במכרזי החברה: הקסבה תהיה מסעדת בשרים, מורדן בר – המבורגרים, לג'נדה - גלידות ומיצים טבעיים, קפה מינוטו - בית קפה וקליית קפה במקום ופסטה בסטה - אוכל איטלקי".


רעידת האדמה בתחום העסקים בעיר גררה תגובות רבות מצד העסקים המרכזיים במודיעין. צביקה רוזנטל, מנכ"ל קניון עזריאלי מודיעין, לא חושש מתחרות: "אנחנו שמחים מאוד על פתיחת המע״ר ומשוכנעים כי יתרום רבות לפיתוח העיר ולהמשך הצלחת קניון עזריאלי מודיעין, הנחשב לאחד המובילים בישראל. קבוצת עזריאלי רכשה מגרשים גדולים במע״ר כחלק מהרחבת הקניון, ותיקח חלק פעיל בהמשך שינויי הצריכה במרחב הביקוש של העיר מודיעין, אשר צפויה להכפיל את אוכלוסייתה בתוך כעשור. קניון עזריאלי מודיעין נערך תמיד ומתעדכן כל הזמן, כשלאחרונה פתחנו בתי עסק חדשים ואטרקטיביים של הרשתות המובילות בארץ, לדוגמה: מסעדת ביגה קפה, מעדניית גבינות ויין, חדר בריחה אסקייפ רום, בוטיק אופנת אלמביקה, ברוסטר צ׳יקן, פוט לוקר, אופנת קארטרס לילדים ועוד. הקניון מארח מידי יום כ- 17,000 איש ומאגד כ- 400 שוכרים מתחומי המסחר, המשרדים והמגורים להשכרה במסגרת עירוב שימושים הכוללים גם קולנוע, אולם מופעים, רשתות אופנה מובילות, מסעדות, מיזמי בילוי ובידור, חדר כושר, חניון ענק ועוד".

צביקה רוזנטל, מנכ"ל קניון עזריאלי מודיעין

עידית לוין, מנהלת מתחם הקניות ישפרו סנטר, מוכנה אף היא להפשיל שרוולים: "ישפרו סנטר מהווה מוקד לקניות ובילוי לתושבי העיר וגם לאנשים מיישובים סמוכים- מלוד, רמלה, מושבים וקיבוצים, מבשרת ציון ושוהם. המתחם פעיל גם בשבת ומהווה מרכז בילוי, קולנוע באולינג ומסעדות בשבת. לא רק שאני לא חושבת שניפגע, אלא נמשיך לצמוח ולהתפתח".

עידית לוין, מנהלת מתחם הקניות ישפרו סנטר

כידוע, מודיעין מאגדת מרכזי קניות הנמצאים בתוך השכונות עצמן. אם הקניון וישפרו סנטר הנחשבים למעצמות קניות ועסקים נחשבות למתמודדי שווי כוחות מול המע"ר, הרי שהמרכזים השכונתיים אינם שקולים בכוחם למרכז החדש.

למרות זאת, עפרה חדד, סמנכ"לית יורו ישראל ואחראית על היורושופס, המרכז המסחרי בשכונת בוכמן, בטוחה כי לקוחותיה לא ידירו רגליהם מהמרכז השכונתי: "התמהיל של המרכז שלנו שונה משל המע"ר ואין חשש כי ייפגע. מי שצריך סופר גדול עם מוצרים איכותיים ושירות ומחירים זולים מגיע ל"ויקטורי", וזה אומר מכל מודיעין, שעלבים, נוף איילון ורעות, שנמצאים מרחק 5 דקות נסיעה מהקניון, ויש סופר פארם שמשלים את הקניה בנושא תרופות טואלטיקה וקוסמטיקה. על הדרך כבר נכנסים לבית הקפה, לפיצה או למקסיקני, וכמובן יש שירותי מספרה, מכון יופי וחנות בגדי מותגים, משחקייה ופעילויות לילדים והכל  בנוחות, בלי בעיות חניה ובלי תורים. המע"ר לא יחליף את הנוחות והקירבה לאנשים שרוכשים אצלנו ובל נשכח את מרכז בחינות התיאוריה והטסטים שנמצא אצלנו".

יורושופס

יותם לגזיאל,  אחד מאנשי העסקים המובילים בתחום המסעדנות במודיעין מכבים רעות, הבעלים של שלוש מסעדות מצליחות בעיר -פפינו, פדריק וגסטון,  סומך על כוחו ומברך על המע"ר: "התפתחות היא דבר חיובי לחלוטין וכבעלים של מסעדות שתושבי מודיעין אוהבים וקיבלו בחיבוק מיומן הראשון, אני מברך על כך. פיתוח המע״ר הוא בשביל התושבים ועתיד לתת להם סביבת בילוי נעימה ותוססת ולמשוך אנשים לצאת ולבלות, ועל ידי כך גם להגדיל את הקהל ובאופן טבעי גם את היצע המסעדות שמגיע לתושבי מודיעין ליהנות ממנו. ללא קשר לפיתוח, מאז ומעולם הקפדנו במסעדות שלנו על מתן חוויה איכותית ביותר לקהל שלנו, ונמשיך לעשות זאת עוד שנים רבות".

ומה עם העסקים הקטנים? איילת, בעלת עסק קטן במודיעין, משוכנעת כי אין תחליף לעסקים הקטנים בעיר: "לדעתי זה יהיה כמו שנפתח הקניון, בהתחלה תהיה נהירה מתוך סקרנות ואחר כך זה יירגע. הנוחות בלהגיע למרכז מסחרי קטן יותר עם חניה קרובה טובה יותר ללקוחות".