מאת: רמי היפש

רגע לפני תחילת נסיעת האוטובוס שלקח את חברי המועצה והנלווים אליהם לסיור, נזכר חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין מכבים רעות להתרות באלה שישבו מאחור: "כאן זה לא טיול שנתי שכל המפריעים יושבים מאחור".

אבל הסיורים של ביבס מרגישים כמו טיול שנתי משודרג. בכל שנה, בדרך כלל בחורף, לוקח ביבס את חברי המועצה ונציגי מינהלת אופק לסיור בין הפרויקטים המתוכננים והקיימים בעיר. בשנים האחרונות המסלול זהה – מתחילים בעירייה, יורדים לכרמים, ממשיכים לאזורי התעשייה והתעסוקה בעיר ומסיימים במרכז – או מרכז התחבורה, או בפיתוח של שדרות החשמונאים – הראמבלס.

ההבדל הוא בהדגשים והפעם גם במשתתפים. הבחירות האחרונות לעירייה באוקטובר 2018 שינו את הרכב המועצה. מבין החדשים הגיעו כמעט כולם – עמיעד טאוב, נגה כץ רפפורט, עדי מן, עמיחי זליג, אלי סבח ואיתי אלמוג בר. נעדרו מהרשימה – גילעד בהירי ועדי בן אברהם. בין הוותיקים היו יותר חוסרים. אילן בן סעדון, גבי אלבז, ברוך בוכניק, שחר מי און ואבי אלבז נעדרו. שלמה פסי, הילה בן אליעזר, שמעון גואטה, אלעד שמעונוביץ' ומויש לוי שנאסף בכרמים לאחר שהיה בהשקת מחלקת הרובוטיקה בבית ספר שבטי ישראל.

הדבר השונה הנוסף בסיורים האלה הוא שההדגשים משתנים והנוף גם הוא משתנה משנה לשנה. לפני חמש שנים הדגש היה תצפית על הבנייה בשכונת הציפורים, שכיום כבר מאוכלסת. בדרך כלל הסיור היה כולל תצפית מגבעת שרון המשקיפה על כביש 431, שכונת נופים וציפורים – הפעם הגבעה היתה תפוסה בשל צרכים צבאיים והתמונה הקבוצתית נעלמה.

אז מה נותר? סיור באזור התעסוקה (ליגד) שהמגרשים בו נמכרו לחברות שונות ועצירה בפארק המים הנבנה ליד המגרש העירוני. פארק המים התחיל כתוכנית שאפתנית ל'חוף ים' עבור העיר, אך לאחר שהתברר שהעלות גבוהה מדי - "100 מיליון שקל", כהגדרת ביבס, הוחלט על בניית פארק מים משודרג שעדיין נמצא בבנייה ויהיה מוכן בעוד כמה חודשים – לסיור הבא.

שכונת מורשת שאמורה להיות מהגדולות במודיעין כבר נמצאת בבניית תשתיות ושכונת נופים כבר מתחילה להיראות כמו מקום מגורים בהתהוות, כשהאכלוס הראשון מתוכנן בספטמבר הקרוב ויתפרש על פני השנתיים הקרובות. השכונה תתחבר לכביש 431 ולמרכז העסקים עינב (ישפרו) שגם הוא נהנה מתפוסה מלאה.

לקראת סוף הסיור שאל ביבס אם הנוכחים מעוניינים להגיע למכבים – והתשובה היתה לא. יום שישי, ויש מסיבות סיום לילדים והכנות לשבת, לאף חבר מועצה אין כוח להאריך את הסיור, מה גם שביבס תכנן לאנשים הליכה של עשר דקות בשמש בשדרות ה'ראמבלס' במע"ר, אחת מהתוכניות השאפתניות שלו.


לפי התוכנית, בעוד כמה חודשים,  יוכלו תושבי העיר לצעוד מהעירייה ועד לקניון בטיילת. בארים, בתי קפה ומסעדות, חלקם מופעלים על ידי העירייה, ישרתו את ההולכים ושבים וגם בניין המשטרה החדש, שנראה כמעט מוכן יהיה ליד – למקרה שמישהו יחשוב להשתכר יותר מדי.