מאת: ציון סולטן

זה ימים אחדים תוססת האווירה מסביב לסגירת גני ילדים בשכונת משואה במודיעין מכבים רעות. המדובר בשני גנים -  שיטה וצבר השייכים לזרם הממלכתי דתי. הודעות  על סגירת הגנים, כך עולה, יצאו לצוותי החינוך בשני הגנים.

מה עושים עם הילדים? מינהל החינוך העירוני מתכוון להעביר את הילדים לשני גנים מרוחקים בקצות השכונה, לליבנה ואדמונית. 

בשנת הלימודים תשע"ח  נסגר כבר גן אחד בשכונה, אף הוא ממ"ד, שם הגן 'צאלון'. סגירתו גרמה להורי הילדים  לנסוע לקצה השכונה הרחק מבתיהם. אם הסגירה בשנה קודמת עברה חלק, השנה מדליקה סגירת שני גנים, אור אדום אצל ההורים במחשבה שמא הסגירה היא מגמתית כנגד החינוך הממ"ד.  האם יש כוונה להדיר הורים מהחינוך הממ"ד בעיר? הורי השכונה טוענים כי מדובר במגמה מדאיגה שהחלה כבר בשנה שעברה.

"ההתנהלות בשנתיים האחרונות גורמת לנו ולמשפחות רבות נוספות בעלות ילדים קטנים שצפויים לעלות בעתיד לגני עירייה בשכונה, לתהות מהי מטרת עיריית מודיעין בסגירת גני הממ"ד אחד אחרי השני"? אומרת אחת האמהות לילד בגן.

הורה אחר שביקש להישאר עלום שם כותב כך: "לפני שנתיים עברנו דירה לדירה צמודה לאשכול הגנים הזה, השיקול העיקרי בבחירת הדירה היה מיקומה הסמוך לגן, במטרה ששאר ילדינו אף הם ילמדו באותו הגן. באם חלילה ייסגר הגן,  אינני מכיר שום גן במרחק סביר שלא יחייב אותי בשימוש ברכב. אני סבור שיש לאפשר להורים מחוסרי רכב לרשום ילדיהם לגן אליו יוכלו להגיע "  

לטענת ההורים, העברת הילדים מהגנים היום לגנים אחרים תגרום לצפיפות יתר בגנים המיועדים ותפגע קשות בילדים: "אם עד עכשיו הייתה איכות לימודית עם 25 ילדים בגן, עם 35 ילדים בגן התפקוד יהיה קשה ומסורבל. "למה לא לתת לילדים מרחב  ואפשרות למידה" שואלת אמא  אחרת. 

בעקבות ההחלטה  והנימוקים שקיבלו ההורים, כגון: 'איזור מזדקן' - דהיינו  מספר הילדים במסגרת חינוך החטיבה הצעירה הולך וקטן מה שמביא להיערכות מחדש לחסוך בהוצאות מצד העירייה אינו מקובל על ההורים. 

המציאות הזו מצאה הורים רבים  נכונים למאבק, כאשר כבר היום תתקיים הפגנה מצד ההורים מול עיריית מודיעין. עוד מתוכננת  להתקיים פגישה של ראש מינהל החינוך עם נציגי הורים בנוגע לעתידם של מספר גנים. "התקווה שבסופו של יום יבינו במינהל החינוך שאפשר למצוא פתרון  ולהותיר את הגנים פעילים בשנה הקרוב" אומרים ההורים שילדיהם עתידים לעבור לגנים אחרים.

בנוסף להפגנה, פתחו ההורים גם דף עצומה כנגד סגירת הגנים. " אנו דורשים שלא לסגור את הגנים הוותיקים והמצליחים", נכתב בדף העצומה, "  שני הגנים המוצלחים והוותיקים נותנים מענה לכל הילדים בגילאי 6-3 , עם צוותים חינוכיים מוערכים ואיכותיים". עוד כותבים ההורים כי "אנו נאלצים להתמודד עם כרסום יזום מצד העירייה במעמדם של הגנים: תחילה שונתה הגדרתם מעל-אזוריים לאזוריים, וכעת אנו מקבלים דיווחים על כוונה לסגור גן אחד ולשנות את ייעודו של הגן האחר. פעולות אלו באות כהמשך למגמה מדאיגה שנרשמה בתקופה האחרונה על חשבון הגנים הדתיים בשכונה. שיקום של מערכות חינוך אחרות בעיר אינו יכול לבוא דווקא על חשבון הגנים הוותיקים והמוערכים שמושכים אליהם משפחות מכל הסביבה. צעד שכזה יותיר מאות ילדים ללא אלטרנטיבה חינוכית בתוך השכונה. לא ייתכן שנישאר ללא כתובת ראויה לילדינו."

מדוברות עיריית מודיעין מכבים רעות נמסר: "כידוע, החלטות מינהל החינוך נקבעות בהתאם לרישום למוסדות החינוך בכל אזור רישום. בשכונת משואה כמו גם בשכונות נוספות בעיר יש תהליך דמוגרפי במהלכו יש ירידה במספר הנרשמים לגני הילדים בכלל ובגני הקדם חובה בפרט ולכן מכורח נתונים אלה, אין כמות הילדים בשכונה מאפשרת פתיחת כל גני ילדים שפעלו השנה. ביום ראשון נפגשה ראש מינהל החינוך עם נציגי הורי הגנים והציגה בפניהם את נתוני הרישום למוסדות החינוך בשכונה. כמו כן הציגה בפניהם את האפשרויות העומדות בפני ההורים. במהלך התקופה הקרובה תוצג התמונה המלאה עם סיום שקלול כל הנתונים על רישומי התושבים למוסדות החינוך"