תרבות צריכת הקנאביס הולכת ומתרחבת בעולם, וגם בישראל מגלים כלפיה סלחנות. אלא שתאונות דרכים בהשפעת קנאביס אינן דבר של מה בכך. לא מדובר בטעות אנוש ולא מדובר בתקלה מכנית אלא בבעיה שהנהג נכנס אליה בעיניים פקוחות ולכן ההשלכות של מצב כזה הרבה יותר קשות. זו הסיבה שבגללה עורך דין תעבורה חייב לטפל בכך מהרגע הראשון, משום שגם הסנקציות בעבירה כזאת חמורות מאוד ויש צורך לנסות להקל עליהן ככל האפשר.

כשנוהגים בהשפעת סמים

נהיגה תחת השפעת חומרים אסורים נכללת כעבירה בקטגוריית נהיגה בשכרות משום שאין סעיף נפרד לכך. מבחינת החוק זוהי נהיגה תחת השפעת חומרים ולכן היחס המחמיר לשתיהן. שלילת רישיון היא הצעד הראשון שנעשה נגד נהג שנתפס נוהג בהשפעת סם, ויש לזכור כי קנאביס אכן נחשב לסם אסור למרות כל מיני יוזמות להקל על המשתמשים בו. זה טרם נכנס לתוקף ובטוח כי נהיגה בהשפעה לא תהיה מותרת גם אז. המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יקרא לכם לבדיקת כשירות משום שמדובר באובדן שליטה, ולכן גם שם נדרש ייצוג של עורך דין תעבורה שיכול במקרים מסוימים לגרום לכך שיימנע כתב אישום במקרה שלכם. במקרים אחרים ינסה להשיג לכם ענישה מקילה, למרות נהיגה תחת השפעת קנאביס, וכמובן שימשיך אתכם להליכים הנדרשים של המרב"ד.

נהיגה תחת השפעת קנאביס והשלכותיה

קנאביס הוא מה שנקרא סם חברתי, סם של שעות הפנאי ולא של התמכרויות קשות שגורמות לנזק בריאותי. להפך אפילו. יש אנשים שמשתמשים בקנאביס לצרכים רפואיים, ולכן נוצרה תחושה שיש לסם הזה השפעות טובות על כולם. אלא שיש לחומר השפעה מטשטשת חושים ומערפלת, וזה גורם לסיכון מוגבר לתאונות דרכים, אובדן שיפוט ושליטה. מערכת המשפט רואה בעבירה זו עבירה חמורה גם אם הסם נחשב לקל. זה בדיוק כמו לנהוג בהשפעת אלכוהול, לא משנה כמה צרכתם מהקנאביס.

הכמויות, עם זאת, יכולות בכל זאת להשפיע על חוות הדעת כאשר ימצאו את השאריות בדם. במקרים כאלה עורך דין תעבורה ינצל זאת לטובתכם כדי להקל על העונש שלכם או לבטל כתב אישום. אפשר לטפל בהוכחות של מציאת הסם אצלכם אם עשו חיפוש לא חוקי או אם לקחו מכם דגימות דם ושתן שלא בסמכות. אפשר לטפל בראיות ובתיק ההוכחות נגדכם ולהוכיח שאין בסיס לכתב האישום בגל בעיות טכניות בהכנתו נגדכם.

קנאביס רפואי אינו תירוץ

שימוש מותר וחוקי בקנאביס רפואי אינו מתיר לאנשים לנהוג בהשפעתו בדיוק באותה מידה. גם הנהג הזה יקבל כנראה כתב אישום, אלא אם כן התביעה תחליט אחרת בנסיבות מסוימות. את הנסיבות ואת התנאים לכך יבטיח לכם עורך דין תעבורה. הוא היחיד שיכול להפוך כתב אישום כזה אם יידע מה לומר לתובע ומה להציג בפניו במקרים כאלה. יש תנאים מסוימים שמאפשרים לפי חוק לנהוג בהשפעת קנאביס ויש תנאים שמאפשרים למנוע כתב אישום אם אתם עומדים בתנאי הזמן שעבר מאז השימוש וצורת הנטילה של הקנאביס. יש נימוקים שונים שעורך דין תעבורה יידע מה לומר לתובע כדי לעשות את החיים שלכם קלים יותר. תנו לעורך דין מקצועי לעשות את העבודה כדי למנוע מכם את ההשלכות הקשות.

כשירות נהיגה

מכיוון שסמים ואלכוהול משליכים על שיקול דעתכם ולא רק על היכולת הגופנית שלכם לנהוג, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יזמן אתכם לבדיקת כשירות נהיגה, וזה כבר לא משהו שעוברים לבד. במיוחד כאשר ההאשמות כל כך כבדות. שם תעברו גם מבדקים גופניים וגם נפשיים, וועורך דין תעבורה ייצג אתכם בכל השלבי והמגעים כדי למנוע את הבעייתיות שבבדיקה. כל המלצה של המרב"ד היא המלצה מחייבת למשרד הרישוי ולכן יש למנוע המלצה שתפגע בכם לתקופה ארוכה, אם רישיון הנהיגה חשוב לכם. בכל מקרה של זימון לקראת בדיקה היעזרו בייעוץ ובליווי משפטי של עורך דין מנוסה ומומחה.

 

המאמר נכתב ע״י ניר שלום – עו״ד תעבורה.