צילום אילוסטרציה: Depositphotos

אני כל הזמן נדהם מחדש מהאדישות שמפגין ציבור התושבים בעיר לבעיה החמורה של זיהום האוויר במודיעין.  כבר בדו"ח של  ארגון הבריאות העולמי WHO משנת 2014 הוגדרה מודיעין כעיר השנייה המזוהמת ביותר בישראל! והבעיה מאז כנראה שלא השתפרה באופן ניכר.

ביודעינו גם את נזקיה הבריאותיים הכבדים, מפליא אותי שהציבור לא משמיע את קולו ואין כל מחאה ציבורית הקשורה בנושא, או תכנית עירונית מקיפה של העיריה להגן על תושבי העיר מפני הסכנות הבריאותיות של הזיהום. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, זיהום אויר מהווה סכנה בריאותית של ממש והוא עלול לגרום ללמעלה מ 100 מחלות, ביניהן - מחלות לב, שבץ מוחי, מחלות ריאה וסרטני ריאה, זיהום בדרכי הנשימה, אסטמה ועוד. מחלות אלו גורמות בכל שנה למותם המוקדם של כ- 7 מיליון אנשים בעולם. ובישראל מוערך המספר בכמה אלפים.

 לזיהום אוויר גם מחיר כלכלי כבד ביותר, וע"פ דו"ח של המשרד להגנת הסביבה הוא נאמד בכ - 13 מיליארד שקלים בשנה בישראל!

במודיעין - מקורות הזיהום ידועים: הבנייה האינטנסיבית שלא נעצרת ולו לרגע כבר למעלה מ-20 שנים, מחצבת נשר הנמצאת מערבית לעיר, תעבורה של משאיות שהפכו את מודיעין לקיצור דרך לירושלים, אוטובוסים הפועלים על מנוע דיזל, שריפת פסולת פיראטית בכפרים הערביים שממזרח לגדר הביטחון וזיהום אוויר הנישא על כנפי הרוחות המערביות מגוש דן.

הפתרונות, ברובם הגדול גם הם ידועים וניתנים לביצוע: יישום תקנות מחמירות (כגון הרטבת שטח, כיסוי ביריעות וכד' ) באתרי הבנייה ומגרסות החצץ שמספקות להם חומר ופיקוח קפדני ביותר עליהם! הסטת תנועת המשאיות מכביש 443 לכביש  מס' 1 ומניעת מעבר משאיות דרך העיר, בעיקר על שדרות החשמונאים. הידברות עם מחצבת נשר ודרישה לצמצם את הזיהום. מעבר כל צי האוטובוסים בעיר לאוטובוסים חשמליים, נטיעה אינטנסיבית של עצי צל ושמירה על השטחים הפתוחים מסביב לעיר כריאה ירוקה הסופחת פחמן דו חמצני ומעניקה לנו חמצן נקי לנשימה.

הגיע הזמן שזיהום האוויר במודיעין ייפסק. ואמנם הבחירות כבר הסתיימו, אך היינו מעוניינים לדעת מה מתכוונים חברי מועצת העיר שתקום בקרוב לעשות בנדון? ומה התכנית האסטרטגית שבכוונת העיריה לאמץ כדי להסיר סכנה כבדה זו לבריאות ילדינו ונכדינו ובני הדור השלישי, שפגיעים במיוחד לזיהום מסוג זה.