מתכננים לקחת משכנתא בקרוב כדי להגשים חלום ולרכוש את דירת החלומות שלכם? שוקלים לקחת משכנתא בעזרת יועץ מקצועי או חברת ייעוץ משכנתאות? ובכן, אם ברצונכם לחסוך עשרות אלפי שקלים בהלוואה לרכישת דירת מגורים, אל תוותרו על יועץ משכנתאות פרטי. אמנם, הבנקים מציעים לכם שירותי ייעוץ בחינם, אך היועץ בבנק משרת את האינטרסים של המעסיק, והוא עלול להמליץ לכם על מסלולים רווחיים עבור הבנק שפחות משתלמים ומתאימים עבורכם.

לכן, כדי לחסוך בסכום ההחזר שיש להשיב לבנק, וכדי לקבל ייעוץ אובייקטיבי ומקצועי, כדאי גם לכם לבחור יועץ משכנתאות פרטי. יחד עם זאת, כדאי לכם לדעת כי בשנים האחרונות צצו משרדי ייעוץ למשכנתאות כמו פטריות אחרי הגשם, לכן הבחירה אינה פשוטה ועליכם להתייחס למספר פרמטרים חשובים כדי לקבל החלטה נכונה ולבחור ביועץ המקצועי, היעיל והאמין ביותר.

מה התפקיד של יועץ משכנתא?

יועץ משכנתא חייב להכיר את כל מסלולי ההלוואה שהבנקים וחברות הביטוח מציעים לישראלים המעוניינים לרכוש נכס למגורים או להשקעה. מתוקף תפקידו עליו לשלוט במונחים ובמושגים מעולם הכלכלה, החשבונאות והנדל"ן, כמו כן עליו להכיר כיצד מערכת הבנקאות בישראל פועלת, ועליו להיות מסוגל לנתח את המצב הפיננסי ויכולת ההחזר של לקוחותיו.

לאחר בחירת חברת ייעוץ משכנתאות מתאמים פגישה במשרדי החברה או בבית הלקוח. המפגש הראשון נועד לצורך הכרות עם הלקוח, אפיון צרכיו הייחודיים ובדיקת יכולת ההחזר שלו. בשלב זה יועץ המשכנתאות זקוק למסמכים שונים מהלקוח, כמו תלושי שכר של 3 חודשים אחרונים, תדפיס תנועות עובר ושב עדכני, מצב חסכונות, תיק השקעות, נכסים אחרים ועוד. לאחר ניתוח פיננסי ואפיון גובה ההלוואה שהלקוח צריך, היועץ יעלה מספר אפשרויות מתאימות עבור הלווה.

בשלב השני היועץ בונה תמהיל משכנתא מותאם אישית לצורכי ולמאפייני הלקוח, עליו לפנות לבנקים השונים כדי לערוך מעין מכרז ביניהם וכדי לקבל מספר הצעות ולהשוות ביניהן. בשלב השלישי והאחרון היועץ מבצע סקר מהיר נוסף בין הבנקים כדי לנסות לשפר תנאים ולבחור במסלולי המשכנתא המתאימים ביותר עבור הלקוח ובני משפחתו. לאחר בניית תמהיל המשכנתא הלקוח יכול לגשת לבנק שהציע את התנאים הנוחים והמשתלמים ביותר, לחתום על חוזה ההלוואה ולקבל את המשכנתא.

כיצד לבחור יועץ משכנתא מקצועי ואמין?

תהליך בחירת יועץ משכנתא מתחיל באיסוף מידע ובקשת המלצות מהסביבה הקרובה. כדאי לבקש המלצות מחברים טובים, ממכרים שלקחו לאחרונה משכנתא ונעזרו ביועץ פרטי,  מקרובי משפחה, משכנים ומקולגות בעבודה.  

כמו כן, בעידן האינטרנט המהיר, כדאי להיעזר במנועי החיפוש כדי לאתר חברות לייעוץ משכנתא הנחשבות למומלצות. כדאי לקרוא חוות דעת על מספר חברות, ולאחר מכן מומלץ להתקשר לפחות ל-2 עד 3 יועצים שונים, להתרשם מהמקצועיות ומרמת השירות שלהם, וכמובן לבדוק מהן עלויות הייעוץ ומה השירות כולל.

כאשר אתם בוחרים יועץ משכנתא עליכם לבדוק את הנושאים הבאים:

  • האם יועץ המשכנתא מוסמך ובעל רישיון למתן ייעוץ פיננסי בתחומי משכנתא?
  • מהו הרקע המקצועי והתעסוקתי של היועץ?
  • כמה זמן היועץ עובד בתחום?
  • האם ניתן לקבל כבר בפגישת הייעוץ הראשונית המלצות למסלולי משכנתא?
  • כמה עולה השירות ומה הוא כולל?
  • כמה כסף אפשר לחסוך בעזרת שירותי הייעוץ?
  • מהם תנאי התשלום?

כדאי לדעת כי בתחום הייעוץ למשכנתאות ישנם שחקנים רבים, ביניהם יועצים פרטיים העובדים לבד, חברות ייעוץ גדולות וכמובן יש את היועצים של הבנקים. כדי לחסוך עשרות אלפי שקלים, אין לוותר על חברת ייעוץ מקצועית ובעלת ותק בענף. חברה מובילה בתחום הייעוץ למשכנתאות מעסיקה מספר יועצים מנוסים, חלקם מגיעים לאחר שנים ארוכות במערכת הבנקאות, ויש להם ידע עשיר, הכרות מעמיקה עם הבנקים, ולרוב גם יחסים אישיים עם בכירים במערכת הבנקאות.

מעבר לניסיון המקצועי ולוותק בענף, חשוב לבדוק האם היועץ מתמקד בדבריכם, קשוב לצרכים הייחודיים שלכם ולשאלות שאתם מפנים כלפיו, ועליכם לבדוק האם התקשורת עמו טובה ויש לכם כימיה אתו.

ברוב המקרים, אין ללווה ידע פיננסי והוא אינו מכיר מושגים שונים בתחום המשכנתאות, למשל מהי ריבית פריים, מה זה עוגן מק"מ, מדד המחירים לצרכן, לוח שפיצר וכדומה. יועץ משכנתאות מנוסה ואדיב קשוב ללקוחותיו, הוא מעניק הסברים מפורטים בשפה שכל אחד יכול להבין, הוא זמין ללקוח בטלפון ומציע שירות אדיב ותמורה מלאה לעלות הייעוץ.

צילום: PIXABAY